راه‌اندازی کارگاه نوآوری در دانشگاه یزد و حمایت از طرح‌های محصول محور دانشجویان این دانشگاه

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۰ کد : ۳۲۶۲۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۶۴
کارگاه نوآوری دانشگاه یزد در راستای حمایت از دانشجویان خلاق و نوآور و به منظور پرورش ایده های نو و کاربردی و محصول محور با همکاری پارک علم و فناوری یزد دراین دانشگاه راه‌اندازی شده است.
راه‌اندازی کارگاه نوآوری در دانشگاه یزد  و حمایت از طرح‌های محصول محور دانشجویان این دانشگاه

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سیدامین درخشان مسئول کارگاه نوآوری دانشگاه یزد در ابتدا با اشاره به تاریخچه مرکز نوآوری گفت: هدف از ایجاد این مرکز حمایت از افراد خلاق و نوآور صاحب ایده و طرح است تا قبل از اینکه کسب و کاری ایجاد و شرکتی به ثبت برسانند طرح‌های خود را نمونه سازی اولیه کنند.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه یزد و پارک علم و فناوری افزود: پیرو این تفاهم‌نامه مرکز نوآوری با عنوان کارگاه نوآوری در دانشگاه راه‌اندازی شده است.

درخشان گفت: در حال حاضر کارهای مقدماتی کارگاه در محل پردیس فناوری دانشگاه انجام شده و آزمایشگاه‌ها و کارگاه ها تجهیز شده است و طبق آیین‌نامه‌ای مشخص طرح‌ها پذیرش خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مخاطبان اصلی این کارگاه دانشجویان هستند تصریح کرد: اعضای هیئت علمی نیز به عنوان ارائه کنندگان طرح و صاحبان و مالکان ایده می‌توانند در کنار دانشجویان طرح‌های خود را ارائه کنند.

مسئول کارگاه نوآوری دانشگاه یزد یادآورشد: این کارگاه طرح‌هایی را حمایت می‌کند که محصول محور باشد، طرح‌هایی حمایت و در مرکز نمونه سازی می‌شوند که با شتاب بیشتری امکان تجاری سازی در آینده را داشته باشند، درواقع طرح‌هایی که پژوهشی صرف باشند چون بازه زمانی طولانی می‌برد که در آینده تجاری سازی شوند جزو اولویت های پذیرش کارگاه نوآوری نیست.

وی اظهارکرد: در واقع امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی در اختیار افراد قرارمی‌گیرد تا بتوانند طرح خود را اجرا کنند سپس مشاوره تخصصی می‌شوند تا بتوانند این طرح را نمونه سازی اولیه کنند.

درخشان گفت: مهم ترین خدمتی که این مرکز ارائه می‌دهد بحث حمایت مالی است که به افرادی که طرح‌های آنها پذیرش می‌شود و براساس سطوحی که تعیین می‌شود تخصیص می‌یابد. این حمایت مالی بلاعوض تا سقف شش میلیون تومان است که برای خرید تجهیزات، ‌المان‌ها و ساخت دستگاه است.

وی مشاوره تخصصی، آموزش های تخصصی و مهارتی، امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی، اطلاع رسانی رویدادها، استفاده از امکانات شبکه آزمایشگاهی و کارگاهی را از دیگر حمایت‌ها و خدمات این کارگاه عنوان کرد.

مسئول این کارگاه در ادامه افزود: ۴سطح حمایتی در این کارگاه وجود دارد که ماکزیمم این حمایت شش میلیون تومان است در هر کدام از این سطوح شاخص‌های پذیرش وجود دارد که براساس مبنای طرح پذیرش شده و ارزیابی که صورت گرفته سطح بندی می شود.

درخشان در ادامه گفت: درواقع در این کارگاه خدمات طی سه مرحله انجام می‌شود، مرحله اول انجام یک سری کارهای ترویجی (برگزاری رویدادها، همایش‌ها، ‌دوره‌های آموزشی تخصصی، بازدیدها است که مخاطبان آن عموم دانشجویان هستند)،‌ مرحله دوم حمایت از طرح و ایده و مرحله سوم ارائه مشاوره‌های لازم و ایجاد زمینه‌های مناسب برای تجاری‌سازی آن طرح یا ایده است.

وی افزود: این کارگاه با پذیرش و حمایت از طرح های ارائه شده با هدف هدایت به سمت کارآفرینی، شرکت در جشنواره ها و مسابقات نقش مهمی در توسعه خلاقیت و نوآوری در سطح جامعه بویژه دانشجویان ایفا خواهد کرد.

درخشان اظهار کرد: خوشبختانه در تیم پذیرش طرح که مدیران دانشگاه و استادان نیز حضور دارند با نگاه ویژه تری طرح‌ها پذیرش خواهد شد.

وی یادآورشد: در سایت دانشگاه یزد بخش کارگاه نوآوری در زیرمجموعه معاونت پژوهش و فناوری درحوزه پردیس نوآوری و فناوری بارگذاری شده که مراحل حمایتی این کارگاه به طور کامل تشریح شده است.

کلید واژه ها: یزد