تشریح برنامه‌های دومین جشنواره ملی بانوی کرامت و همایش ملی عفاف و حجاب در دانشگاه الزهرا (س)

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۸ کد : ۳۲۶۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۰۵
نشست خبری دومین جشنواره ملی بانوی کرامت و همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب با حضورحسین سروقامت مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، حمید صابر فرزام رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان، دکترمهناز ملانظری سرپرست دانشگاه الزهرا (س) و دبیردومین جشنواره ملی بانوی کرامت و مدیر همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب، ندا گلیجانی مقدم، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا(س)، فتحیه فتاحی زاده دبیر علمی همایش و عضو هیئت علمی دانشکده الهیات در محل سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان برگزارشد.
تشریح برنامه‌های دومین جشنواره ملی بانوی کرامت و همایش ملی عفاف و حجاب در دانشگاه الزهرا (س)

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سروقامت در این نشست خبری به تشریح جزئیات دومین جشنواره ملی بانوی کرامت پرداخت و گفت: ۱۸ کمیته در ستاد بزرگداشت دهه کرامت حضور دارند که از جمله می‌توان از اصناف، دانش‌آموزان، حوزویان، راهبردی و بین‌المللی نام برد، از این میان یکی از پرثمرترین کمیته‌ها مربوط به دانشگاهیان است که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های آنان برگزاری جشنواره ملی بانوی کرامت محسوب می‌شود.

وی برگزاری جشنواره‌های ۲۸ گانه رضوی، برگزاری جشنواره بانوی کرامت، بررسی روایات طبی امام رضا (ع) با همکاری وزارت بهداشت، آغاز نهضت ترجمه آثار رضوی، بررسی مناظرات علمی امام هشتم، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، بررسی شبهات دینی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و برپایی جشن‌های مردمی را از اهم فعالیت‌ها در این جشنواره دانست.

مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با بیان اینکه اولین جشنواره بانوی کرامت سال گذشته از سوی دانشگاه شریعتی بخش دختران برگزار شد، گفت: در سال اول برگزاری جشنواره با تجربیات و امکانات محدودتری روبرو بودیم و میزبان ۳۷۸ اثر ارسالی شدیم.

سروقامت میزبان دومین دوره جشنواره ملی بانوی کرامت را دانشگاه الزهرا (س) خواند و ادامه داد: جشنواره امسال با شعار «در شادی اهل بیت (ع) شاد باشیم» برگزارمی‌شود، چرا که ما درصدد فرهنگ‌سازی برای ترویج شادی‌های حلال و معنوی هستیم. همچنین کتاب «الگوی شادی» نوشته آیت‌الله ری شهری نیز دراین جشنواره معرفی می‌شود.

مدیرکل فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: تمام تلاش خود را در دهه کرامت به کار می‌گیریم تا از ظرفیت‌های جامعه در جهت ترویج روحیه نشاط معنوی در جامعه استفاده کنیم.

وی برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را از دیگر بخش‌های این جشنواره ملی خواند و عنوان کرد: برای ترویج کرسی‌های آزاداندیشی در جامعه نیاز به فضاسازی و در نظر گرفتن تمهیدات مورد نیاز داریم تا بتوانیم به این مطالبه مقام معظم رهبری عمل کنیم و این مهم نیاز به مشارکت همه نهادها و دستگاه‌های مسئول دارد، به طور مثال با حوزه علمیه قم تعامل خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

سروقامت از توجه ویژه به حضرت احمد بن موسی بن جعفر (ع) ملقب به شاهچراغ در دهه کرامت خبر داد و گفت: یک روز از این هفته به ایشان اختصاص یافته است، همچنین در مجموع دهه کرامت برنامه‌های متعددی در ارتباط با امامزادگان و بقاع متبرکه اجرایی می‌شود.

درادامه این نشست دکترملانظری، سرپرست دانشگاه الزهرا (س) و دبیر دومین جشنواره بانوی کرامت، گفت: دومین جشنواره ملی بانوی کرامت به منظور تبیین شخصیت ممتاز حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان الگوی تمام عیار و چهره حقیقی یک زن تراز اسلام، به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) برگزارمی شود.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را تبیین جایگاه زن در اسلام، معرفی سیره بانوی کرامت، تقویت هویت دینی جامعه بانوان دانشگاهی و بسط و گسترش فرهنگ اهل بیت (ع) دانست.

دکترملانظری ازجمله محورهای این جشنواره را «بانوان برتر اسلام؛ الگوی دختران و بانوان»، «نقش بانوان در مشارکت‌های اجتماعی»، «نشاط و بالندگی بانوان در آموزه‌های دینی»، «اشتغال بانوان در آموزه‌های دینی» و «تفاوت جایگاه واقعی زن با تفکرات فمنیستی» نام برد و اظهار کرد: علاقه‌مندان تا ۲۰ مردادماه سال جاری، فرصت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره که ۲۷ شهریورماه سال جاری، برگزارمی‌شود ارسال کنند.

سرپرست دانشگاه الزهرا (س) با بیان اینکه علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در بخش‌های علمی در قالب تألیف کتاب، نقد و بررسی تطبیقی کتاب، ترجمه کتاب و مقاله نویسی و در بخش‌های هنری، ادبی و فناوری ارسال کنند، گفت: قبل ازبرگزاری مراسم اختتامیه شاهد برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی خواهیم بود و همراه با مراسم اقدام به برپایی نشست‌های تخصصی پیرامون محورهای جشنواره و نمایشگاه آثار منتخب علمی، ادبی و هنری می‌کنیم.

وی ادامه داد: فرآیند تبلیغات جشنواره به دو بخش فیزیکی و غیرفیزیکی تقسیم می شود که فیزیکی شامل، ارسال پوستر به دانشگاه های دولتی، پیام نور، آزاد، جامع علمی کاربردی، فرهنگیان، فنی و حرفه ای، غیرانتفاعی، علوم پزشکی سراسر کشور و سازمان تبلیغات، استانداری ها و حوزه های علمیه سراسر کشور و بخش غیرفیزیکی تماس تلفنی، پیامک، ایمیل، تلگرام به معاونت فرهنگی، ۲۳۰ دانشگاه، ۷۶ انجمن های علمی ایران، ۶۱ مرکز پژوهشی دانشکده های هنر سراسر کشور و شاعران برجسته کشور است.

دکترملانظری ادامه داد: تاکنون آمار ثبت نام کنندگان ۲۴۰ نفر، ارسال کنندگان ۷۵ نفر، آثار دریافتی ۱۹۲ عدد (علمی: ۴۰، ادبی ۳۴ و هنری ۱۱۸) است.

از دیگر بخش‌های این نشست خبری تشریح جزئیات همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب بود که با تبیین موضوع از سوی دکتر فتاحی‌زاده دبیر علمی این همایش همراه بود.

وی برگزاری همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب را بسترسازی برای برگزاری این همایش به صورت بین‌المللی دانست و گفت: طرح و ایده انجمن ملی عفاف را مطرح کردیم و امیدواریم بتوانیم به زودی از این طرح حمایت و شاهد تصویب آن باشیم.

دبیر علمی این همایش در بیان ویژگی‌های این همایش اظهار کرد: درصدد هستیم نگاه فراجنسیتی به موضوع عفاف و حجاب را ترویج کنیم تا برخی گمان نکنند که مردان از مقوله حجاب و عفاف سهمی ندارند چراکه گسترش این فرهنگ نیاز به آموزش مردان و خودمراقبتی از سوی آنان نیز دارد. برآیند گسترش عفاف در جامعه سلامت خانواده‌ها و نسل‌ها و در نهایت تأمین امنیت روانی آحاد جامعه است.

دکتر فتاحی‌زاده همچنین تبیین علمی چرایی ضرورت رعایت عفاف و حجاب را از دیگر ویژگی‌های خاص این همایش خواند و اظهارکرد: چالش‌ها و شبهات متعددی در این زمینه وجود دارد که باید به صورت علمی پاسخ داده شود تا جوانان بپذیرند.

وی محورهای این همایش را الهیات و مبانی معرفتی، ارتباطات و رسانه‌ها، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری، بهداشت و سلامت، جامعه شناسی و علوم اجتماعی، حقوق، علوم تربیتی و روان‌شناسی، هنر و ادبیات خواند و بیان کرد: برگزاری مسابقات کتابخوانی، تجلیل از فعالان علمی - فرهنگی و طرح‌ها و ایده‌های برتر مرتبط با موضوع همایش از برنامه‌های جانبی محسوب می‌شود.

دکتر فتاحی‌زاده تعداد آثار ارسال شده را تاکنون ۲۸۸ مقاله در محورهای هشت گانه اعلام کرد و گفت: ۴۶۱ نفر تاکنون ثبت نام کرده‌اند که برای ارسال چکیده مقالات تا یکم شهریورماه و برای ارسال اصل مقالات تا ۳۰ شهریورماه سال جاری، فرصت دارند.

کلید واژه ها: الزهرا (س)