دیدار هیئت عالی رتبه دانشگاه فردوسی مشهد با رئیس دانشگاه مستنصریه بغداد

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۷ کد : ۳۲۶۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۲۶
دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیئت همراه در ادامه سفر خود به کشور عراق، در بغداد با دکترصادق محمد الهمّاش رئیس دانشگاه مستنصریه و معاونان این دانشگاه دیدار و در ارتباط با گسترش همکاری های علمی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه های عراق گفتگو کردند.
دیدار هیئت عالی رتبه دانشگاه فردوسی مشهد با رئیس دانشگاه مستنصریه بغداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکافی دراین دیدار ضمن بیان مشترکات دو دانشگاه و بویژه برخورداری دو دانشگاه از رتبه دوم دانشگاهی در کشور خود، به پیشینه خوب و عالی دو منطقه خراسان و بغداد در رشد دانش و کمک به پرورش اندیشمندان برجسته، بر لزوم همکاری دو دانشگاه در راستای دستیابی به جایگاه علمی والاتر و بالاتر تأکید کرد و انجام تحقیقات مشترک را یکی از اقدامات مهم برای دستیابی به این هدف دانست.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد همچنین از انتشار مقالات مشترک، برگزاری کارگاه های علمی، برگزاری دوره های مشترک آموزشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، تربیت مربیان دانشگاه مستنصریه در دوره های دکترای پژوهش محور، همکاری در مشاوره و راهنمایی پایان نامه و رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارائه دروس مقاطع تحصیلات تکمیلی به صورت الکترونیکی با استفاده از زیر ساخت های مناسب دانشگاه فردوسی مشهد به مثابه دیگر اقدامات قابل انجام توسط دانشگاه فردوسی مشهد برای اجرایی کردن تفاهم نامه همکاری دوجانبه میان دو دانشگاه نام برد.

دراین دیدار دکترصادق محمد الهمّاش نیز ضمن تأکید بر نقش و جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد در ارتقای روابط علمی و دانشگاهی میان دو کشور عراق و ایران، لزوم اجرایی کردن یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی که سال گذشته میان دو دانشگاه به امضا رسیده و برنامه عملیاتی آن نیز آماده شده است را خاطر نشان کرد.

دکترقبول رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد نیز آمادگی این دانشگاه را برای تقویت زبان فارسی بنیه علمی فراگیران و علاقه مندان زبان فارسی را با استفاده از متون و مواد آموزشی طراحی شده در مرکز فردوسی دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد.

همچنین خاطرنشان می شود دانشگاه مسنتصریه دومین دانشگاه بزرگ اقلیم کردستان عراق می باشد و دارای ۴۰ هزار دانشجو، ۱۳ دانشکده، ۵ مرکز و موسسه وابسته و ۵ هزار عضو هیئت علمی است.

براساس برنامه ریزی انجام شده قرار شد هیئتی از دانشگاه مستنصریه ظرف دو تا سه ماه آینده برای تدوین و نهایی ساختن نحوه اجرای بندهای تفاهم نامه به دانشگاه فردوسی مشهد سفر کند.

گفتنی است درپایان این دیدار دکتر کافی و دکتر الهمّاش در نشست خبری مشترک و مصاحبه تلویزیونی اهداف سفر هیئت و نیز همکاری‌های دوجانبه را تشریح و اظهار امیدواری کردند با برگزاری دوره ها و کارگاه‌های مخنلف و اجرای تدریجی بندهای تفاهم نامه، به تعمیق روابط دو دانشگاه کمک کنند.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد