دیدار رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیئت همراه با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۵ کد : ۳۲۶۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۳۴
دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیئت همراه در سفر به کشور عراق با دکتر عبدالرزاق وزیر علوم عراق و معاونان وی دیدار و در ارتباط با روابط دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های عراق دیدار و گفتگو کردند.
دیدار رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیئت همراه با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که در وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق با حضور دکتر صلاح فتلاوی مدیر کل بورس وزارت آموزش عالی عراق انجام شد، دکتر کافی با اشاره به پیشینه درخشان علمی، فرهنگی و تاریخی دو منطقه خراسان و بغداد در طی تاریخ، بر ضرورت روابط علمی میان این دو منطقه برای دستیابی به قله‌های دانش و معرفت تاکید کرد.

وی با معرفی دانشگاه فردوسی مشهد و جایگاه برتر آن در ایران و نیز ارتقای جایگاه بین‌المللی آن آمادگی این دانشگاه را برای تعامل با دانشگاه‌ها، استادان و دانشجویان عراقی در بخش‌های آموزشی و پژوهشی اعلام کرد.

دکتر کافی ضمن ارائه آمار مرتبط با دیپلماسی علمی دانشگاه فردوسی مشهد، نگاه این دانشگاه به بیش از ۷۰۰ دانشجوی عراقی را مبتنی بر این پایه دانست که تربیت نیروی انسانی سرمایه‌گذاری علمی و انسانی به شمار می آید.

وی همچنین برگزاری کارگاه یک ماهه بیوتکنولوژی، ارائه سه دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی، فراهم کردن شرایط مناسب اقامتی، ورزشی، آموزشی و پژوهشی برای دانش‌پذیران در این دوره‌ها را برخی از خدمات دانشگاه فردوسی مشهد به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان عراقی برشمرد.

دکتر عبدالرزاق وزیر علوم عراق نیز در این دیدار نام دانشگاه فردوسی مشهد را برای استادان و دانشجویان کشور عراق شناخته شده دانست و از این دانشگاه برای مهیاکردن زیرساخت‌های مناسب آموزشی، پژوهشی و رفاهی برای دانشجویان بین‌المللی خود تشکر کرد.

وی با اشاره به رشد غیر قابل انکار تولید علم در ایران بر ضرورت گسترش روابط علمی و دانشگاهی میان دو کشور عراق و ایران تاکید کرد.

وزیر علوم کشور عراق با اشاره به امکان مشارکت دانشگاه‌های طراز اول در گسترش آموزش عالی در عراق، بر امکان همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های عراق برای توسعه رشته‌های دانشگاهی جدید در این کشور، و بویژه حمایت دانشگاه فردوسی مشهد از تاسیس رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کوفه، تأکید کرد.

در این نشست که دکتر هاشمی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و دکتر احسان قبول رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان نیز حضور داشتند، دکتر فتلاوی از دانشگاه فردوسی مشهد به دلیل فراهم کردن شرایط مناسب آموزشی و رفاهی برای دانشجویان عراقی تشکر کرد.

گفتنی است دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیئت همراه همچنین با حضور در دفتر دکتر خوشناو معاون پژوهشی وزیر علوم عراق با وی دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این نشست که با حضور دکتر صلاح فطلاوی مدیر کل بورس و نیز دکتر موسوی مشاور وزیر علوم عراق برگزار شد، دکتر خوشناو توسعه علمی و دانشگاهی در ایران را نمونه معرفی کرد و از دانشگاه فردوسی مشهد به جهت تلاش برای ارتقای سطح علمی و آموزشی دانشگاه ها و دانشجویان عراقی قدردانی کرد.