گسترش همکاری‌های دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بغداد

۲۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۰ کد : ۳۲۵۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۰
دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیئت همراه دردیدار با رئیس دانشگاه بغداد و مسئولان آن دانشگاه بر آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش همکاری‌های دانشگاهی دو جانبه تاکید کرد.
گسترش همکاری‌های دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بغداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دیدار دکترکافی ضمن معرفی این دانشگاه و جایگاه بین المللی آن، گوشه‌ای از توانمندی‌ها و موفقیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد را خاطرنشان کرد.

وی با اشاره به شتاب رشد علمی در ایران و کسب رتبه ۱۷ جهان از یک سو و ضرورت تلاش دانشگاه بغداد برای حرکت در مرزهای دانش از سوی دیگر، بر آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای همکاری مشترک در تولید علم و فناوری تأکید کرد.

دکترکافی همچنین با اشاره به تلاش‌های دانشگاه بغداد برای گسترش روابط علمی با دانشگاه‌های معتبر جهان، بر لزوم همکاری دوجانبه علمی در زمینه تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره‌های مشترک، ارائه مقالات مشترک و انتشار نشریه مشترک با همکاری این دو دانشگاه مادر در ایران و عراق تأکید کرد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه ۵۲ درصد از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد را دانشجویان تحصیلات تکمیلی تشکیل می‌دهند، ضمن اظهار خرسندی از حضور بیش از ۷۰۰ دانشجوی عراقی شاغل به تحصیل دردانشگاه فردوسی مشهد بر آمادگی این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی از دانشگاه بغداد در دوره‌های تابستانی یا فرصت‌های مطالعاتی تأکید کرد.

وی به دو عامل مهم قرابت فرهنگی دو شهر با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی خراسان و بغداد و نیز سهولت رفت و آمد میان بغداد و مشهد به دلیل پروازهای روزانه میان این دو شهراشاره کرد که می‌تواند به گسترش روابط بین دو دانشگاه کمک کند.

دراین دیدار دکترهاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن بیان جایگاه نخست دانشگاه فردوسی مشهد در دیپلماسی علمی با پذیرش ۱۵۰۰ دانشجوی بین المللی از ۲۱ کشور دنیا، آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد را برای ارتقای سطح علمی و مدرک مربیان دانشگاه بغداد در دوره‌های مورد نیاز آنان، ارائه کارگاه‌های آموزشی در علوم انسانی، علوم پایه و مهندسی و نیز برگزاری دوره‌های مهارتی و نیز ارائه دوره‌های دکتری مشترک اعلام کرد.

دکترعبدالرسول رئیس دانشگاه بغداد نیز با اشاره به حضور ۸۰ هزار دانشجو دراین دانشگاه که بیش از ۹۰ درصد آنها را دانشجویان دوره کارشناسی تشکیل می‌دهند، سیاست این دانشگاه را تقویت دوره‌های تحصیلات تکمیلی درحوزه‌های پزشکی و مهندسی با همکاری دانشگاه‌های معتبر جهان اعلام کرد.

رئیس دانشگاه بغداد همچنین بر آمادگی دانشگاه بغداد برای انجام پژوهش‌های مشترک، برگزاری دوره‌ها، کارگاه‌ها و بازدیدهای مشترک و دوجانبه برای ارتقای استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی تأکید کرد. در راستای تقویت همکاری‌های دوجانبه ایشان آمادگی دانشگاه بغداد برای ارائه سه بورس تحصیلی متفابل در رشته های زبان و ادبیات عرب و مطالعات اسلامی را به دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد.

همچنین دانشگاه بغداد نماد آموزش عالی کشور عراق و دانشگاه اصلی این کشور می‌باشد که در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه دارای ۴ پردیس، ۲۴ دانشکده و موسسات وابسته و ۷ هزار عضو هیئت علمی و حدود ۸۰ هزار دانشجو است که ۷۰ هزار آن را دانشجویان دوره کارشناسی و ۸۵۰۰ آن را دانشجویان تحصیلات تکمیلی تشکیل می‌دهند.

گفتنی است دراین دیدار مقررشد دانشگاه فردوسی مشهد با برگزاری سه کارگاه و دوره آموزشی در حوزه‌های علوم پایه، ریاضی و زبان و ادبیات فارسی کارهای مشترک خود با این دانشگاه را آغاز کند.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد