سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان معرفی شد

۲۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۰ کد : ۳۲۵۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۷
با حضور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه های کشور، حجت الاسلام عمادی به عنوان سرپرست این نهاد در دانشگاه صنعتی اصفهان معرفی و حجت الاسلام امینی، رئیس سابق این نهاد مورد تکریم قرار گرفت.
سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان معرفی شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور، هیئت رئیسه، مدیران و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اصفهان و مدیران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در سالن کنفرانس حوزه ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

در این مراسم دکتر سید محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به قرارگیری در چهلمین سالگرد تأسیس این دانشگاه در سال جاری، به بیان بخشی از تاریخچه، افتخارات و دستاوردهای این دانشگاه پرداخت و گفت: این دانشگاه همواره در بحث‌های آموزشی در سطح کشور زبانزد بوده است.

وی با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی اصفهان همواره در داخل و خارج از کشور افتخارآفرین بوده‌اند، تصریح کرد: این دانشگاه سال‌ها است که در حوزه پژوهش نیز فعالیت‌های مناسبی داشته است و در زمینه تولید علم، تعداد مقالات این دانشگاه در سال گذشته از مرز یک هزار و ۴۰۰ عنوان گذشته است.

دکتر مدرس هاشمی اضافه کرد: به لحاظ کیفیت نیز استناداتی که به این مقالات درکل دنیا می‌شود جزو بهترین‌های کشور است و از نظر تعداد یک درصد مقالات برتر دنیا نیز دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ارتباط با صنعت و حل مشکلات این بخش مهم از کشور را از دغدغه‌های همیشگی این دانشگاه عنوان کرد و ادامه داد: تاکنون بالغ بر دوهزار و ۱۰۰ طرح صنعتی با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان در قسمت‌های مختلف استان و کشور اجرایی شده است که بعضی از این طرح‌ها توانسته‌اند مشکلات جدی از کشور را حل کنند.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان پایه گذاری ایده راه‌اندازی مراکز نوآوری، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد بزرگ‌ترین شهرک علمی تحقیقاتی کشور با حضور بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و به کارگیری بیش از شش هزار نیروی متخصص و تبلور آن‌ها در رتبه‌بندی‌های داخلی و خارجی به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر کشور را از دیگر دستاوردهای مهم دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد.

وی کسب رتبه های متعدد بین‌المللی از جمله عنوان نخست دانشگاه‌های معتبر ایران در بین ۹ دانشگاه برتر کشور را نشان دهنده یک قدرت علمی در این منطقه از کشور دانست و تصریح کرد: به همین دلیل مسئولیت سنگینی را بر روی دوش خودمان برای حفظ و ارتقای این جایگاه احساس می‌‌کنیم.

دکتر مدرس هاشمی با تأکید بر اهمیت رشد چندجانبه دانشجویان، افزود: آن چیزی که مهم است، رشد شخصیتی دانشجویان در همه ابعاد به هنگام فارغ‌التحصیلی است؛ لذا برنامه‌ریزی فرهنگی در همه ادوار این دانشگاه دارای جایگاه خاصی بوده است.

وی، فعالیت پنج تشکل دانشجویی و دو تشکل اعضای هیئت علمی، فعالیت تعداد زیادی کانون فرهنگی و هنری و انجمن‌ها و نشریات متعدد علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در دانشگاه صنعتی اصفهان را نشان از وضعیت مناسب فعالیت‌های فرهنگی در این دانشگاه عنوان کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: یکی از تأکیدات اصلی ما در طول چهار سال گذشته، ایجاد بستر مناسب و رشد آن برای انجام فعالیت‌های فرهنگی بوده است که انجام بالغ بر هزار برنامه فرهنگی توسط تشکل‌ها و کانون‌ها و انجمن‌های مختلف در سال گذشته، نشان‌دهنده آن است که در این ارتباط کارنامه موفقی داشته‌ایم و فعالیت‌های فرهنگی که توسط خود دانشجویان انجام شده است از نظر کمی و کیفی، گسترده و برجسته بوده است.

دکتر مدرس هاشمی با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر مهدی برنجکوب، معاون فرهنگی اجتماعی فقید دانشگاه صنعتی اصفهان، دستاوردها و فضای فرهنگی موجود را مدیون تلاش ها و خدمات ارزنده این استاد ارزشمند دانست.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با تأکید بر نقش ویژه دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به عنوان یک نقش پدرانه و بی بدیل، از همراهی، همدلی و نقش هدایت‌گرانه و مؤثر حجت الاسلام و المسلمین امینی طی دوسال گذشته قدر دانی کرد.

وی همچنین با ابراز قدردانی از حمایت‌های حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان در طی سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: یقین دارم با سابقه‌ای که حجت‌الاسلام والمسلمین عمادی دارند، همچنان فضای خوب موجود در دانشگاه صنعتی اصفهان استمرار خواهد داشت.

سپس حجت الاسلام و المسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور نیز به عنوان میهمان ویژه این مراسم، با اشاره به جایگاه ویژه و دستاوردهای ارزنده دانشگاه صنعتی اصفهان، گفت: این دانشگاه همواره برای کشور افتخار آفرین بوده است.

وی با بیان ویژگی های حجت‌الاسلام و المسلمین امینی، حجت‌الاسلام والمسلمین عمادی مسئول جدید این نهاد در دانشگاه صنعتی اصفهان را فردی موفق در عرصه‌های اجرایی و فرهنگی دانست و افزود: فرصت مناسبی پیش آمده تا بتوانیم از استعداد و ظرفیت وی بیشتر استفاده کنیم و قطعاً ایشان فرصت خوبی را برای انجام فعالیت های فرهنگی در این دانشگاه ویژه خواهند داشت.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان بیان کرد: تا جایی که مقدور است از تمامی ظرفیت‌های مشورتی برای انتخاب مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، با بیان اینکه این نهاد یک مجموعه تربیتی محسوب می‌شود که البته نظارت نیز جزو وظایف آن است، تصریح کرد: فضای نهاد، یک فضای تربیتی، اخلاقی، معنوی و همراهی است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان افزود: مسئولان در نظام جمهوری اسلامی سربازان نظام محسوب می‌شوند که فارغ از هر گونه جریان سیاسی باید به آنها کمک کنیم و در این راه هیچ‌گونه خط‌کشی وجود ندارد که با فلان جریان صمیمی باشیم و یا مقابل فلان جریان سیاسی بایستیم.

وی با اشاره به اینکه در کشور بزرگی مانند ایران اسلامی حتماً سلایق و جریان‌های گوناگون و متفاوتی با نام‌های گوناگون در زمان‌های مختلف وجود دارد، افزود: باتوجه به تمامی مشکلاتی که در طول دهه‌های گذشته با آنها رو برو بوده ایم، مطمئناً دانشگاه‌ها در خط اول مبارزه و مقابله با این مشکلات قرار دارند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، ادامه داد: امروز در هر کجا با افتخار سرمان را بلند می‌کنیم، به نوعی به دانشگاه‌ها برمی‌گردد و اگر امروزه سخن از اقتدار نظام جمهوری اسلامی هست، غیر از حضور مسئولانه مردم در صحنه‌ها، نرم‌افزار این اقتدار در دانشگاه‌ها فراهم می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان با بیان اینکه این افتخارات برای دانشمندان ما در عرصه‌های مختلف است، اضافه کرد: نقش دانشگاه در کشور یک نقش فرعی و حاشیه‌ای نیست و دانشگاه در متن پیشرفت‌ها و اقتدار کشور است و یک عنصر کلیدی در این زمینه محسوب می‌شوند.

وی افزود: مطمئناً راه حل تمامی مشکلات کشور در داخل کشور است و این اتفاق باید از دانشگاه ها شروع شده و برای چالش‌های اصلی باید در اینجا چاره‌اندیشی شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، با انتقاد از احساس اشباع کاذب برخی مسئولان و غنی دانستن خود از نیاز به نظرات استادان، دانشگاه ها، صاحب نظران و کارشناسان رشته‌های مختلف، تأکید کرد: خود دانشگاه‌ها باید در این زمینه پیش‌قدم شوند و به سراغ دستگاه‌های گوناگون و بخش‌های مختلف رفته و در جهت حل مشکلات مختلف کشور قدم بردارند.

حجت الاسلام و المسلمین عمادی سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با بیان اینکه نخستین تجربه تبلیغ دینی بنده در سال ۱۳۷۶ در همایش بال‌های معرفت در دانشگاه صنعتی اصفهان شروع شد، افزود: تجربه خیلی خوبی از دانشگاه صنعتی اصفهان دارم و امیدوارم خداوند متعال کمک کند تا بتوانیم برای اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران حرکت مناسب و صحیحی را داشته باشیم.

وی با اشاره به تأکید ویژه حضرت آیت‌الله ناصری مبنی بر لزوم آشناسازی بیشتر دانشجویان با امام زمان (عج) در دانشگاه‌ها، افزود: امیدوارم بتوانیم در این مسیر قدم‌های مناسبی را در دانشگاه صنعتی اصفهان بداریم.

گفتنی است در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی اصفهان به حجت الاسلام و المسلمین امینی، از تلاش ها و خدمات وی در دوران مسئولیت در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه تجلیل، و حجت الاسلام و المسلمین جعفر عمادی، به عنوان سرپرست جدید این نهاد معرفی شد.


( ۱ )