آغاز کار آزمایشگاه متن­ کاوی و یادگیری ماشین در ایرانداک

۲۵ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۱ کد : ۳۲۴۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۸
دومین آزمایشگاه ایرانداک با عنوان «متن­ کاوی و یادگیری ماشین» در زمینه روش های هوش مصنوعی برای ماشینی کردن فرایند درک و برداشت مفاهیم داده های گوناگون بویژه متن آغاز به کار کرد.
آغاز کار آزمایشگاه متن­ کاوی و یادگیری ماشین در ایرانداک

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در آزمایشگاه «متن‌کاوی و یادگیری ماشین» روش‌های گوناگون متن کاوی روی متون علمی، اجرا و آزمایش و الگوریتم‌ها، روش‌ها، ابزارها، و سامانه‌های کاربردی تازه همخوان با پیکره زبان علمی ویژه برای زبان فارسی) برای استخراج دانش از متون طراحی و ساخته می‌شود.

این آزمایشگاه با هدف کاربست مفاهیم یادگیری ماشین در سامانه های پردازش زبان طبیعی، ساخت و اشاعه پیکره‌های زبانی علمی بر پایه منابع ایرانداک، ارائه ابزارهایی برای خودکارسازی فرایندهای گوناگون سازمان‌دهی اطلاعات، کاربرد دستاوردهای پژوهش‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی در پروژه های صنعتی، و تعریف کار برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بر پایه نیازهای علمی و فنی پژوهشگاه ایجاد شده است.

گفتنی است، آزمایشگاه متن‌کاوی و یادگیری ماشین با امکاناتی نظیر سیستم‌های کامپیوتری مناسب برای اجرای الگوریتم‌های متن‌کاوی، ابزارهای پایه پردازش زبان طبیعی فارسی، و متون علمی ساختارمند و غیرساختارمند حوزه‌های گوناگون به زبان فارسی کار خود را آغاز کرده است.