نشست خبری نهمین جشنواره بین المللی فارابی برگزار شد

۲۵ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۹ کد : ۳۲۴۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۲۶
رئیس دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی گفت: در بخش داخلی سه هزار و ۶۳۰ اثر به این جشنواره بین المللی ارسال شده است.
نشست خبری نهمین جشنواره بین المللی فارابی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین میرزایی در نشست خبری در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: فراخوان نهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی از اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و در بخش داخلی سه هزار و ۶۳۰ اثر به این جشنواره ارسال شد. مهلت ارسال آثار برای بخش بین‌الملل این جشنواره تا اواخر مرداد ماه ادامه دارد و نهمین جشنواره بین المللی فارابی زمستان امسال برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: برای دریافت آثار کیفی در بخش داخلی مکاتباتی با مدیران گروه‌های آموزشی رشته‌های مختلف علوم انسانی در دانشگاه‌های سطح یک کشور داشتیم، همچنین با دانشگاه‌ها، ناشران و انجمن‌های علمی نیز مکاتبه داشتیم تا آثاری که کیفیت لازم را دارند به این جشنواره معرفی کنند.

دکتر میرزایی عنوان کرد: نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی از نظر دریافت آثار در بخش داخلی رتبه دوم را در میان دوره‌های گذشته کسب کرده و جشنواره هشتم بیشترین آمار آثار ارسالی را به خود اختصاص داده بود.

وی تاکید کرد: گروه فلسفه، کلام، اخلاق و ادیان بیشترین آثار جشنواره نهم را به خود اختصاص داده که در مجموع ۵۲۵ اثر برای این گروه ارسال شده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: گروه فقه، اصول، قرآن و حدیث نیز با ۴۵۰ اثر رتبه دوم دریافت آثار را در این جشنواره به خود اختصاص داده است.

دکتر میرزایی اظهار داشت: از میان آثار دریافتی در بخش داخلی ۶۰ درصد آثار مربوط به افراد حقیقی و ۴۰ درصد آثار مربوط به افراد حقوقی بوده است.

وی عنوان کرد: بیشترین تعداد آثار دریافتی در این جشنواره در قالب کتاب بوده که هزار و ۸۷۰ اثر را به خود اختصاص داده است. پایان نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکترا و طرح‌های اختتام‌یافته پژوهشی نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: از هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با محدود کردن برگزیدگان این جشنواره مفهوم نخبگی را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دادیم.

وی افزود: برای بخش بین‌الملل نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی با سفارتخانه‌های فعال در ایران و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی که در حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کنند، مکاتبات و مذاکراتی انجام دادیم.

دکتر میرزایی تاکید کرد: همچنین با رایزن‌های علمی و فرهنگی ایران در کشورهای دیگر نیز مذاکراتی انجام دادیم تا این جشنواره را معرفی کرده و آثار مرتبط با حوزه علوم انسانی در زمینه اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی را به این جشنواره معرفی کنند.

وی گفت: تاکنون از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، روسیه، عراق و مصر به این جشنواره اثر ارسال شده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: نهمین جشنواره بین المللی فارابی زمستان سال جاری برگزار خواهد شد که پیش‌بینی می‌کنیم فرآیند داوری آثار تا پایان پاییز به اتمام برسد.

دکتر میرزایی در پایان تاکید کرد: موضوع علوم انسانی و علوم اسلامی به هم تنیده شده است و بخشی از مشارکت‌کنندگان ما در این جشنواره را طلاب حوزه‌های علمیه تشکیل می‌دهند که آنها نیز در زمینه‌های علوم انسانی اسلامی فعالیت می کنند.