معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه ملایر بازدید کرد

۲۵ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۹ کد : ۳۲۴۸۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۵
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری و دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه از دانشگاه ملایر بازدید کردند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه ملایر بازدید کرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این بازدید دکتر احمدی به همراه دکتر بابایی پور سرپرست دانشگاه ملایر و اعضای هیئت رئیسه از پروژه‌های عمرانی نظیر پژوهشکده انگور و کشمش و کتابخانه مرکزی این دانشگاه بازدید کردند و سپس جلسه هیئت رئیسه دانشگاه با حضور دکتر احمدی در سالن جلسات ساختمان مرکزی تشکیل شد.

در این نشست دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ضمن تاکید بر تخصص‌گرایی و حل مسائل منطقه‌ای، از حرکت دانشگاه ملایر در این مسیر قدردانی کرد.

وی با اشاره به تغییر نگرش جامعه و دولت نسبت به دانشگاه‌ها، خواستار ایفای نقش گسترده‌تر دانشگاه‌ها در حل معضلات جامعه و کشور شد و بر اهمیت نقش دانشگاه‌ها در اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اثرگذاری علم، اشاره ای به قراردادهای کلان دانشگاه‌ها با حوزه‌های مختلف از جمله صنعت نفت و گاز داشت و خواستار توسعه علوم کاربردی شد.

دکتر احمدی با اشاره به بحث دانشگاه های کارآفرین تاکید کرد: پروژه‌های بزرگ دانشگاه ها باید در قالب اقتصاد مقاومتی انجام گیرد.

وی رویکرد اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص دانشگاه‌ها را هدفمند شدن، بین‌المللی شدن، ارتقای کیفیت، ارتباط با صنعت و حوزه تقاضا و اشتغال و توسعه فناوری دانست.

دکتر احمدی در ادامه با اشاره به ابلاغیه هیئت امنا در مورد اختصاص ۱۵% اعتبارات به حوزه پژوهش، خواستار هزینه کرد درست این بودجه در راستای اولویت های پژوهشی وزارت علوم شد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، همچنین خواستار مشارکت فعال دانشگاه ملایر جهت تشکیل صندوق پژوهش و فناوری استان و تلاش برای افزایش قراردادها و تجهیز آزمایشگاه‌ها شد.

دکتر احمدی در پایان با ابراز رضایت از پیشرفت‌های پژوهشکده انگور و کشمش در حوزه‌های مختلف خصوصاً انعقاد قراردادهای بین‌المللی در حوزه تخصصی انگور و کشمش بر همکاری معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با این پژوهشکده تاکید کرد.

در ادامه دکتر پیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز ضمن تشکر از میزبانی دانشگاه ملایرو با بیان اینکه سیاست وزارت علوم همکاری بین دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و پژوهشکده‌ها است، خواستار تاسیس مرکز رشد دانشگاه ملایر شد.

در ادامه دکتر بابایی پور سرپرست دانشگاه و حجت الاسلام والمسلمین فراهانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ضمن خیر مقدم به دکتر احمدی و هیئت همراه از حضور وی در دانشگاه ملایر تشکر و قدردانی کرد.

سپس دکتر اکبری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ملایر گزارشی از وضعیت پژوهشی دانشگاه ارائه کرد.

دکتر نوری رئیس پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر نیز با ارائه توضیحات، گزارشی از وضعیت فعلی پژوهشکده و چشم انداز آتی آن ارائه کرد و با توجه به فعالیت‌ها و خصوصاً قراردادهای بین‌المللی پژوهشکده خواستار همکاری و مساعدت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت تبدیل وضعیت پژوهشکده از اصولی به قطعی شد.

دکتر بابایی معاونت دانشجویی، دکتر قبادی معاونت توسعه و پشتیبانی، دکتر باقری معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی و دکتر نوری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر نیز در ادامه گزارشی از فعالیت‌های مرتبط با حوزه معاونت‌های خود ارائه کردند.

دکتر کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان همدان به عنوان آخرین سخنران ضمن ابراز خشنودی از حضور در دانشگاه ملایر، گزارشی از مرکز رشد و فناوری دانشگاه ملایر ارائه کرد.

وی گفت: مرکز رشد و فناوری دانشگاه ملایر با داشتن ۳۳ واحد فناور و ۵ شرکت دانش بنیان بعد از همدان، دومین مرکز رشد و فناوری استان محسوب می شود.

دکتر کزازی مشکل اصلی مرکز رشد و فناوری ملایر را کمبود فضا دانست و خواستار همکاری و مشارکت دانشگاه ملایر و سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی شهرستان ملایر در تامین فضا و همچنین ارائه طرح‌های مرتبط با تقاضا و بازار شد.

گفتنی است دکتر احمدی و هیئت همراه پس از پایان جلسه، از امکانات آزمایشگاهی و تخصصی دانشگاه ملایر از جمله آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ملایر بازدید کردند.