استقلال هویت رشته مشاوره در دانشگاه ها حفظ شود

۱۴ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۵ کد : ۳۲۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۹
کیانوش زهراکار مدیر گروه مشاوره دانشگاه خوارزمی گفت: رشته دانشگاهی مشاوره ماهیت منحصر به فرد و هویت مستقلی دارد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، زهراکار با بیان اینکه ادغام دوره های کارشناسی رشته های ...
کیانوش زهراکار مدیر گروه مشاوره دانشگاه خوارزمی گفت: رشته دانشگاهی مشاوره ماهیت منحصر به فرد و هویت مستقلی دارد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، زهراکار با بیان اینکه ادغام دوره های کارشناسی رشته های مختلف دانشگاهی از چند سال گذشته مطرح و عملیاتی شده افزود: دلیل این ادغام ها این است که برخی معتقدند تربیت متخصص باید در دوره های کارشناسی ارشد و یا دکتری صورت پذیرد و براین اساس لزومی برای تربیت آنان در دوره های کارشناسی نیست.
مدیر گروه مشاوره دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: در حوزه روان شناسی نیز برخی بر این باورند که رشته دانشگاهی مشاوره همچون روان شناسی صنعتی و سازمانی یکی از زیرشاخه های روان شناسی محسوب می شود و بر همین اساس باید ادغام شود.
وی یادآور شد: اما برخی نیز بر این باورند که رشته مشاوره دانشگاهی هویت مستقل دارد و بر همین اساس قابلیت ادغام ندارد.
زهراکار تصریح کرد: این ادغام مطلوب نیست هرچند که باید سرفصل های این رشته تغییر یابد اما نباید استقلالش را از دست بدهد.
وی اظهار کرد: هر چند که رشته مشاوره با روان شناسی دارای اشتراکاتی نیز هست اما با توجه به تفاوت ها این ظرفیت را دارد که به صورت مستقل به کار خود ادامه دهد.
مدیر گروه مشاوره دانشگاه خوارزمی گفت: در روان شناسی تاکید به ارائه خدمات درمانی و ترمیمی است اما در مشاوره در کنار این موارد تاکید بر خدمات رشدی و پیشگیرانه وجود دارد و به همین دلیل مخاطبان مشاوره با روان شناسی متفاوت هستند.