شرکت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دردومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران دردانشگاه شهرکرد

۲۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۵ کد : ۳۲۴۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۸
دکترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دردومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران دردانشگاه شهرکرد شرکت کرد.
شرکت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دردومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران دردانشگاه شهرکرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران به همت دانشگاه شهرکرد و انجمن هیدرولوژی ایران، با حضور دکترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، قاسم سلیمانی استاندار چهارمحال و بختیاری، دکترعلی کاظمی نماینده مردم شهرستان های فارسان، اردل، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی، دکتر شایان شامحمدی رییس دانشگاه شهرکرد، حجت الاسلام والمسلمین سعید صفی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جمعی از مدیران و مسئولان ادارات استان و استادان و دانشگاهیان دردانشگاه شهرکرد آغاز شد.

معاون رئیس جمهور طی سخنانی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در استان چهار محال و بختیاری و دانشگاه شهرکرد گفت: عامل خسارت‌های ایحاد شده به حوزه محیط زیست در گذشته نگاه غیر علمی بوده و در دولت تدبیر و امید قانون حفاظت تالاب‌های ایران در راستای حفظ محیط زیست تصویب شد و احیای دریاچه ارومیه از اقدامات انجام شده در این زمینه است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری و دیگر پروژه‌های زیست محیطی باید در راستای توسعه پایدار محیط و با کمترین آسیب زیست محیطی و مطابق استانداردهای محیطی صورت گیرد.

دکترابتکار با اشاره به اینکه بحث اقلیم یک بحث جدی در جهان است، گفت: افزایش دما در کل جهان بیش از یک درجه و کشور ایران از اوایل قرن بیست تا کنون حدود ۱.۸ درجه سانتی گراد بوده است.

معاون رئیس جمهور از ایجاد اجماع جهانی برای مقابله با تخریب‌های حوزه محیط زیست خبر داد و گفت: ایران نیز در مسیر مقابله با این تخریب‌ها وارد شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: نگاه یارانه‌ای و ارزان قیمت به منابع آبی را از عواملی دانست که باعث شده که مصرف کننده نسبت به مصرف این مواد بی‌توجه بوده و در صرفه جویی آن کوشا نباشد

دکترابتکار ایجاد کشاورزی و صنعت کم آب را امری ضروری دانست و گفت: مسئله محیط زیست و آب از رویکرد و راهکارهای برنامه ششم توسعه خواهد بود و لازمه آن تحول در بخش کشاورزی و صنعت است. وی در ادامه خاطر نشان کرد: آسیب های اجتماعی ناشی از ریزگردها و کم آبی غنی و فقیر نمی شناسد و تمام انسان ها را در برمی گیرد.

معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان وظیفه دانشگاه ها را دراین زمینه کار علمی و دعوت مردم به میدان دانست.

استاندارچهار محال و بختیاری نیز طی سخنانی ضمن خیرمقدم و ابراز خرسندی از برگزاری این همایش گفت: استان ما ۱۴ دشت دارد که از این تعداد ۸ دشت ممنونه و بقیه آن تنش زا می باشد و در زمینه مهار بحران کم آبی کشت های که توجیه اقتصادی ندارند را باید مدیریت کنیم.

سپس دکترعلی کاظمی نماینده مردم شهرستان های فارسان، اردل، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: حیات کشور از منطقه زاگرس آغاز شده است، اما برخی اقدامات در محیط زیست زاگرس را به دست نابودی و فراموشی می کشاند.

وی افزود: مقرر شده بود در سیاست های نظام انجام هر اقدامی در گرو ارائه و اجرای بسته های فرهنگی و زیست محیطی باشد، اما اجرای برخی طرح ها فاقد بررسی اثرات زیست محیطی است که مشکلاتی را دراین زمینه ایجاد کرده است.

گفتنی است این کنفرانس در محورهای هیدرولوژی و مدیریت منابع آب، هیدرولوژی و انتقال آب بین حوضه ای، هواشناسی، تغییر اقلیم و هیدرولوژی، هیدرولوژی سیلاب و خشکسالی، مدلسازی در هیدرولوژی، هیدرولوژی شهری و ترابری، هیدرولوژی و محیط زیست، هیدرولوژی در کشاورزی، هیدروژئولوژی، هیدرولوژی برف، هیدرولوژی و اقتصاد آب، هیدرولوژی و آبخیزداری به مدت دو روز درتاریخ ۲۰و ۲۱ تیرماه در دانشگاه شهرکرد برگزارشد.

کلید واژه ها: شهرکرد