استقرار میکروسکوپ الکترونی دردانشگاه لرستان

۲۰ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۹ کد : ۳۲۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۰
<p>در راستای توسعه همه جانبه دانشگاه لرستان و همچنین جهت آماده کردن زیرساخت های لازم برای گسترش تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه و ارائه خدمت و سرویس های پژوهشی به همه پژوهشکده های کشور ،در ابتدای سال جدید </p> ...

در راستای توسعه همه جانبه دانشگاه لرستان و همچنین جهت آماده کردن زیرساخت های لازم برای گسترش تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه و ارائه خدمت و سرویس های پژوهشی به همه پژوهشکده های کشور ،در ابتدای سال جدید دانشگاه لرستان اقدام به راه اندازی آزمایشگاه مرکزی در این دانشگاه کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم‌، در این راستا رئیس دانشگاه لرستان تصمیم به خرید و وارد کردن 2 دستگاه فوق پیشرفته در زمینه تحقیقات مربوط به مواد و نانومواد و همچنین حوزه های مربوط به علوم زیستی و فنی تحت عنوان SEM 2- دستگاه TXRF بالغ بر 30 میلیارد ریال کرد.
همچنین میکروسکوپ الکترونی نیز در دانشگاه لرستان مستقر شده و دستگاه های دیگری نیز به زودی وارد دانشگاه خواهند شد.
مزیت میکروسکوپ های الکترونی این است که چون از الکترون ها استفاده می کنند و الکترون ها براساس همان پدیده موجی بودن و خصلت دارا بودن فوتون می توانند طول موج ها و قدرت های مختلفی داشته باشند و بزرگنمایی های بسیار بالایی داشته باشند.
 براساس این گزارش بزرگنمایی این دستگاه ها بین 10 تا  1000000 برابر باشد که هرگز توان بزرگنمایی 1000000 برابر و یا حتی 500000 برابر از عهده یک میکروسکوپ نوری بر نمی آید و این کار فقط مختص این میکروسکوپ های الکترونی است.
گفتنی است اولویت در استفاده از این دستگاه با دانشجویان و گروه های آموزشی مرتبط است که می توانند در آزمایش های خود از این دستگاه استفاده کنند و رویکرد دیگر استفاده از این دستگاه، به عنوان منبع درآمد ارزشمندی برای دانشگاه خواهد بود که علاوه بر پوشش علمی مراکز آموزش عالی  استان، می توان نیاز استان های مجاور و استان های دورتر را نیز پوشش داد .