رئیس دانشگاه رازی: دانشگاه‌های استان نیاز به توسعه فضای آموزشی دارند

۱۹ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۷ کد : ۳۲۳۵۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۷
رئیس دانشگاه رازی در نشست معاون علمی و فرهنگی سازمان برنامه‌ و بودجه کشور با هیئت ‌رئیسه دانشگاه رازی و جمعی از مدیران استان که در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه رازی برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه‌های استان نیاز به توسعه فضای آموزشی دارند.
رئیس دانشگاه رازی: دانشگاه‌های استان نیاز به توسعه فضای آموزشی دارند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر محمدابراهیم اعلمی آل آقا خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه در کنکور سراسری سال ۱۳۹۶ حدود ۳۶ هزار نفر داوطلب شرکت کردند. این تعداد حدود ۴ درصد کل داوطلبان کشور را تشکیل می‌دهد.

دکتر اعلمی آل آقا یادآور شد: توسعه آموزش عالی دولتی استان در حد میانگین کشوری است، اما آنچه مشکل ایجاد کرده ضعف فعالیت بخش خصوصی و غیرانتفاعی است.

وی توسعه آموزش عالی در منطقه را انتظار مردم دانست و ابراز داشت: تا قبل از سال ۹۳ در دانشگاه رازی حدود ۱۷۰ هزار مترمربع زیربنا داشتیم و طی ۳ سال گذشته با توجه به پروژه‌هایی که به ثمر رسید حدود ۶۰ هزار زیربنا اضافه شده و این در مسیری است که ظرفیت پذیرش دانشجو را در زمینه‌های مختلف بیش از گذشته داشته باشیم.

رئیس دانشگاه رازی تصریح کرد: اخذ پذیرش دانشجویان ایرانی توسط دانشگاه‌های معتبر خارجی مؤید کیفیت آموزش در دانشگاه‌های دولتی است.

وی با بیان اینکه امروز بیش از امکان جذب متقاضی داریم بیان داشت: یکی از محورهای دانشگاه رازی بحث بین‌المللی شدن و ارتباط با کشورهای خارجی در زمینه‌های تبادل استادان، پروژه‌های مشترک و پذیرش دانشجو است که در این زمینه گام‌های مؤثری تاکنون برداشته شده است.

دکتر اعلمی آل آقا در ادامه سخنانش گفت: علی‌رغم اینکه در بخش‌های دیگر، استان ما در ردیف بیستم کشور است ولی در آموزش عالی حداقل در رده یازدهم قرار داریم و این نشان‌دهنده این است که ظرفیت دانشگاه رازی در این جنبه‌ها قابل اتکا است.

وی شدت بیکاری در استان کرمانشاه را بیش از سایر استان‌های کشور عنوان کرد و افزود: در این راستا سامانه‌ای برای رصد دانش‌آموختگان در دست طراحی داریم تا از طریق آن مشخص شود دانشجویان به چه سمت و سویی می‌روند.

وی در پایان، طرح مطالعات آمایش را یک طرح کلیدی دانست و افزود: متولی طرح آمایش در استان کرمانشاه دانشگاه رازی است که توسط استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در حال انجام است. در این مطالعات، بسیاری از اطلاعات توسعه‌ای استان در زمینه منابع طبیعی، آب و خاک، فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی و کشاورزی در قالب لایه‌های GIS در دسترس دانشگاه رازی قرار می‌گیرد تا بتوان آرشیوی از اطلاعات استان را به وجود آورد و درمجموع یک الگوی مناسب برای توسعه است.