رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تأکید کرد: ساماندهی مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی تا پایان تابستان

۱۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۷ کد : ۳۲۳۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۷
دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه توسعه کیفی مهم ترین برنامه این دانشگاه به شمار می رود، گفت: تا پایان تابستان موضوع ساماندهی مدرسان این دانشگاه نهایی می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تأکید کرد: ساماندهی مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی تا پایان تابستان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامید در آیین افتتاحیه دومین گردهمایی سراسری رؤسای واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی درسال ۹۶ که به میزبانی واحد استانی اردبیل برگزارشد، گفت: دانشگاه دو برنامه توسعه کیفی و مأموریت گرایی را دنبال می کند که در ذیل آن توسعه فعالیت های بین المللی و دوره های جدید مورد نیاز جامعه مورد تاکید است.

وی با اشاره به تکمیل برنامه های تحصیلی مهرماه سال جاری این دانشگاه افزود: از شهریورماه پذیرش دانشجو آغاز خواهد شد و در راستای کیفیت بخشی، پایش هایی از رشته محل های این دانشگاه صورت خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: چنانکه در هر استانی مرکزی، کیفیت لازم را نداشت، اصراری به حفظ آن نداریم چرا که شرایط عمومی کشور به گونه ای است که به جای توسعه کمی، توسعه کیفی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

دکترامید با اشاره به کاهش تقاضای دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: سال گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار ظرفیت در دانشگاه‌ها داشتیم، اما میزان تقاضا ۶۰۰ هزار نفر بود که چنانچه روند کنونی ادامه یابد، در سال های آتی نیز با کاهش ظرفیت داوطلبان در تمامی دانشگاه‌ها مواجه خواهیم بود. برهمین اساس بهتر است به جای توسعه کمی دانشگاه ها، توسعه کیفی مورد تأکید قرارگیرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تأکید براینکه از مهر ۹۶ تا شهریور ۹۷ نیز پایش مدرسان ادامه خواهد داشت، افزود: برای مدرسان کارت شناسایی، تسهیلات و همچنین ارتقای پایه پیش بینی شده است.

دکترامید یکی از مهم ترین آسیب‌های دانشگاه را استفاده از مدرسان نامناسب و فاقد مهارت عنوان کرد و گفت: در دو ماهه باقیمانده تابستان موضوع پذیرش مدرسان جدید نهایی خواهد شد و انتظار می رود استان‌ها بدون ملاحظه و اغماض، با نهایت دقت و حفظ کیفیت، مدرسان خود را انتخاب کنند.

وی یادآورشد: قراین و مستندات نشان می دهد، نیروهای متعددی خواستار تدریس در دانشگاه هستند و ما باید به منظور کیفیت بخشی به خدمات آموزشی دانشگاه، گزینش اصلح داشته باشیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: از سال آینده حداقل یک یا دو بار جذب مدرس و به روزرسانی مدرسان دراین دانشگاه عملیاتی خواهد شد.

وی با اشاره به تکمیل زیرساخت های فیزیکی دانشگاه ها در سراسر کشور افزود: انتظار داریم در جوار مراکز و واحدهای استانی شتاب دهنده ها و کلینیک های کارآفرینی راه اندازی شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به تفویض اختیار به دانشگاه علمی‌کاربردی برای ایجاد مراکز رشد گفت: به زودی دستورالعمل اعطای مجوز اصولی برای تأسیس مراکز رشد خوشه‌های فناوری ابلاغ خواهد شد.

دکتر امید با بیان اینکه مراکز آموزشی این دانشگاه فاقد اساسنامه هستند، تاکید کرد: از بهمن ماه پذیرش دانشجو تنها در مراکزی صورت می گیرد که از اساسنامه مصوب برخوردار بوده و همچنین دارای کد رشته‌های مأموریت گرا باشند.

وی به امکان استفاده از تخفیفات این دانشگاه در استان ها اشاره کرد و گفت: این تخفیفات برای دانشجویان برتر و بی بضاعت تا سقف ۱۵ درصد پیش بینی شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: همچنین در نظر داریم نسبت به ارتقای وضعیت استخدامی کارکنان اقدام شود و چنانکه در سال گذشته ۲۰ درصد جمعیت دانشگاه، نزدیک به ۲۰۰ نفر تثبیت شدند و در این راستا تعیین وضعیت نیروهای قراردادی نیز دنبال می شود.

وی افزود: از جمله تأکیدات ما توجه به مسائل فرهنگی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است و در این راستا لازم است واحدهای استانی از طریق عقد قرارداد و یا تفاهم نامه با هر نهاد ذیصلاح که تیم مشاوره قوی دارند، واحد مشاوره در استان راه اندازی کنند.

کلید واژه ها: جامع علمی کاربردی