برگزاری آیین نمادین کلنگ زنی خوابگاه بنیاد ۱۵ خرداد در دانشگاه بجنورد

۱۷ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۳ کد : ۳۲۲۸۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۳
آیین نمادین کلنگ‌زنی خوابگاه بنیاد ۱۵ خرداد با حضور آیت الله حسن صانعی، رئیس بنیاد مذکور، هیئت همراه و مسئولان اجرایی و دانشگاهی استان در این دانشگاه برگزار شد.
برگزاری آیین نمادین کلنگ زنی خوابگاه بنیاد ۱۵ خرداد در دانشگاه بجنورد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمد محقر رئیس دانشگاه بجنورد، ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان حاضر در آیین گفت: امروز در تاریخ آموزش عالی خراسان شمالی و دانشگاه بجنورد روز فرخنده و ویژه‌ای است و مجموعه دانشگاه بجنورد قدردان این اتفاق خجسته است.

وی ادامه داد: مسئولان استانی نگاه ویژه ای به آموزش عالی دارند و با تمام محدودیت‌هایی که از نظر اعتبارات وجود دارد از دانشگاه بجنورد و مجموعه آموزش عالی استان حمایت‌های خوبی انجام شده است.

دکتر محقر تصریح کرد: مسئله کمبود خوابگاه‌های دانشجویی یکی از دغدغه های مهم دانشگاه‌های استان است که در این خصوص تلاش‌هایی تاکنون انجام شده اما همچنان نیازهایی در این بخش وجود دارد. درحال حاضر یک باب خوابگاه ویژه پسران و دو خوابگاه ویژه دختران در پردیس دانشگاه بهره‌برداری می شود که یکی از خوابگاه‌های دختران توسط خیر ملی آموزش عالی دکتر مصلی نژاد ساخته شده است.

وی افزود: عملیات احداث خوابگاه بنیاد ۱۵ خرداد نیز با مساعدت ویژه آیت الله صانعی آغاز شد و بسیار خرسندیم از اینکه این بنیاد، بدون تشریفات خاصی اجازه تسریع درآغاز کار را صادر کرد و امروز آیینی نمادین اجرا می‌شود تا ساختمانی که حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته مورد بازدید مسئولان بنیاد و میهمانان این مراسم قرار گیرد.

رئیس دانشگاه بجنورد با ابراز خرسندی از حضور خیرین در دانشگاه‌ها گفت: جامعه بدون دانشگاه پیشرفت قابل توجهی نخواهد داشت و دانشگاه نیز بدون حمایت مردم راه به جایی نخواهد برد بنابراین حضور خیرین و مساعدت‌های وی دانشگاه را به سرچشمه اصلی خود، که مردم هستند، متصل می کند و آهنگ رشد و توسعه متوازن دانشگاه شتاب قابل توجهی خواهد گرفت.

در ادامه محمدتقی ایرانی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز با تاکید بر نقش حضور مردم در عرصه‌های سیاسی در تحقق پیشبرد اهداف نظام گفت: مردم ما با حضور حماسی خود در پای صندوق‌های رأی نقش خود را به خوبی ایفا کردند.

وی با تاکید بر اینکه حضور و مشارکت مردم در عرصه سیاسی به ارتقای امنیت کشور کمک می‌کند به دستاوردهای برجام اشاره کرد و افزود: پس از برجام زمینه برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بهبود یافته و شاهد حضور سرمایه‌گذاران در کشور هستیم.

محمدتقی ایرانی افزود: اکنون جمهوری اسلامی ایران کشور تاثیرگذار در منطقه است و این موفقیت‌ها مرهون خون شهدا و ایثارگران است.

وی بر مشارکت دادن مردم در اداره و مدیریت امور تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به سمتی حرکت می‌کند که بخش زیادی از امور را به مردم واگذار کند و رویکرد این است که مردم در امور مختلف مشارکت داده شوند.

در ادامه دو تن از دانشجویان عضو شورای صنفی دانشگاه بجنورد، به بیان مشکلات دانشجویان پرداختند و از مساعدت آیت الله صانعی در ساخت خوابگاه دخترانه تقدیر کردند.

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی، از دیگر سخنرانان این آیین بود؛ وی اظهار کرد: دانشگاه ها باید دو بال علم و اخلاق داشته باشند تا به کارخانه انسان سازی تبدیل شوند.

وی افزود: زمانی، پس از شهادت دکتر بهشتی شعار می دادیم که ایران پر از بهشتی است، اما این شعار اشتباه بود و بهشتی تنها یک نفر بود، ما به بهشتی ها نیاز داریم اما بهشتی نداریم.

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری گفت: درس اخلاق باید به نوعی در دروس دانشگاهی همراه شود و به دانشگاهیان تزریق شود.

وی افزود: اگر اخلاق به فکر تزریق شود، انسان همه جا را محضر خدا می بیند و کارها صلاح می شود.

وی با اشاره به اجرای خوابگاه دانشجویی دختران در دانشگاه بجنورد گفت: این اقدامات دیر انجام شد و تامین رفاه برای بانوان و دختران باید زودتر از اینها انجام می شد.

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در بخش دیگر سخنان خود، موفقیت های به دست آمده در کشور را مرهون انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) دانست و افزود: کاری که امام (ره) در پیروزی انقلاب انجام داد، کوچک‌ترین کاری بود که از دست ایشان بر می آمد.

وی تصریح کرد: اگر زمان اجازه می داد و اگر مشکلات مثل جنگ و یا منافقان نبود، رشد و بالندگی کشور که پس از انقلاب شاهد بودیم، بسیار بیشتر از این بود.

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری افزود: کار امام (ره) شبیه کار امام حسین (ع) بود و اگر برخی نامردمی‌های داخل در آن زمان، که البته هنوز هم نامردمی‌ها هست، نبود؛ اقدامات بیشتری انجام می‌شد.

در پایان این آیین آیت الله حسن صانعی، رئیس بنیاد ۱۵ خرداد، به ایراد سخن پرداخت و گفت: دانشگاه بجنورد، دوازدهمین دانشگاهی است که حضور پیدا کرده ام و نکات مثبت فراوانی را در این مجموعه دیده ام که بسیار قابل توجه است.

وی ادامه داد: در هر نقطه ای که سفر کرده ام خصوصیاتی را دیده ام که در جای دیگر مثل آن را ندیده ام و بسیار خرسند می شوم اگر نهادی، فردی، مجموعه ای همت کند و این خصایص متفرق را جمع کند تا ایران عزیزمان چهره تابناک انسانی-اسلامی خود را به رخ جهانیان بکشد.

آیت الله صانعی تصریح کرد: انقلاب ما، انقلاب جوانان بود و اگر تاریخ را دقیق مطالعه کنیم مشاهده می‌شود که دانشجویان، روحانی ها، بازاریان و دیگرانی در این انقلاب نقش داشتند و اکثریت آنان در سنین جوانی و نوجوانی بوده‌اند.

وی اظهار داشت: در مراسم امروز دو دانشجوی دختر و پسر جوان مطالبات خود را مطرح کردند و این اقدام پسندیده ای است که مسئولان دانشگاه اجازه حضور و اظهارنظر را به دانشجویان می‌دهند تا انگیزه آنان افزون شود.

آیت الله صانعی با اشاره به القاب و عناوین مرسوم گفت: اینکه به ما بگویند حضرت آیت الله و مانند آن، نباید دچار کبر و غرور شویم و از واقعیت فراتر رویم؛ این عناوین در روز حساب به کار ما نمی‌آید و باید دید که چه کرده ایم و در کجا ایستاده‌ایم؟

گفتنی است خوابگاه بنیاد ۱۵ خرداد با ۴۳۰۰ مترمربع مساحت و ۲۰۴ نفر ظرفیت با اعتباری در حدود هفتادمیلیارد ریال در محل پردیس دانشگاه بجنورد در حال احداث است.