نشست اتحادیه اروپا و دانشگاه خوارزمی با محوریت مرکز مطالعات اروپا تهران

۱۷ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۵ کد : ۳۲۲۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۶
پیرو سفر هیئتی عالی‌رتبه از مدیران دانشگاهی و فرهنگی اتحادیۀ اروپا و ۲۲ دانشگاه اروپایی برای شرکت در کارگروه مشترک ایران و اتحادیۀ اروپا و برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوع معرفی طرح‌های حمایتی اتحادیۀ اروپا از پژوهشگران ایرانی، رئیس هیئت اتحادیۀ اروپا، پیتر درول، به همراه جمعی از مدیران و کارشناسان این اتحادیه دردانشگاه خوارزمی حضور یافت و در جلسه‌ کارگروه مشترک شرکت کردند.
نشست اتحادیه اروپا و دانشگاه خوارزمی با محوریت مرکز مطالعات اروپا تهران

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این مراسم با حضور اعضای هیئت رئیسه، رؤسای دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها، مدیران پژوهشی اتحادیۀ اروپا و کارشناسان دفتر بین‌الملل دانشگاه خوارزمی تشکیل شد.

درابتدای جلسه دکترسبحان‌اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی، گزارشی اجمالی دربارۀ این دانشگاه، فعالیت‌های بین‌المللی و ظرفیت‌های پژوهشی آن ارائه کرد.

وی یکی از اولویت‌های اصلی دانشگاه را بین‌المللی شدن و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های خارجی اعلام کرد.

درادامه مراسم، دکترغلامرضا کریمی مدیر دفترهمکاری‌های علمی بین المللی، به معرفی اهداف، وظایف و ساختار تشکیلاتی مرکز مطالعات اروپا پرداخت.

وی افزود: این مرکز در دی ماه ۱۳۹۵ و با تصویب هیئت امنای دانشگاه با چهار گروه پژوهشی تشکیل شده‌است. این گروه‌ها شامل: مطالعات راهبردی، مطالعات امنیت، مطالعات آب، انرژی و محیط زیست، و مطالعات فناوری‌های نوین است.

دکتر کریمیگفت: این مرکز در ابتدای فعالیت خود، تقاضای پذیرش دو پروژه از طرح ژان مونه را به اتحادیۀ اروپا داده‌است که یکی کرسی تغییرات اقلیم و دیگری قطب مرکز مطالعات اروپاست. این درخواست‌ها در مقر اتحادیۀ اروپا در حال بررسی است.

درادامه پیتر درال، از مدیران ارشد اتحادیۀ اروپا، با ابراز خشنودی از حضور دردانشگاه خوارزمی، ازحمایت‌های همه جانبۀ دانشگاه خوارزمی از این مرکز صمیمانه قدردانی کرد و اعلام کرد که اتحادیۀ اروپا برای همکاری با این مرکز عزم جدی دارد.

همچنین مدیران گروه‌های پژوهشی مرکز مطالعات اروپای دانشگاه خوارزمی، دکترارسلان قربانی، دکترمیرزازاده و دکترعلیجانی به ارائه گزارش در زمینۀ حوزه‌های کاری گروه‌های خود پرداختند.

تانیا دیمیترووا کارشناس سیاستگذاری اتحادیۀ اروپا، ضمن تقدیر از دانشگاه خوارزمی برای ترجمه و تدوین کتابچه‌های آموزشی چشم‌انداز ۲۰۲۰ و فعالیت‌های ژان مونه، توضیحاتی درخصوص سازکار رسیدگی به درخواست های طرح‌های پژوهشی ارائه کرد.

گفتنی است در پایان، جلسۀ پرسش و پاسخ برگزار شد و هیئت اتحادیۀ اروپا به همراه مسئولان دانشگاه خوارزمی از مرکز مطالعات اروپا بازدید کردند.

کلید واژه ها: خوارزمی