ساخت محلول نگهدارنده گل نرگس در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

۳۰ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۶ کد : ۳۱۹۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۱۲
دانشجویان و عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان موفق به ساخت محلول نگهدارنده گل نرگس و پذیرش آن به عنوان اختراع در اداره ثبت اختراعات کشور شدند.
ساخت محلول نگهدارنده گل نرگس در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهرداد باباربیع دانشجوی دکتری گیاهان زینتی، زهرا گلشادی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گیاهان زینتی و دکتر حسین زراعی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، در طی انجام چند آزمایش دقیق و مداوم توانستند محلولی برای افزایش عمر و کیفیت گل شاخه بریده نرگس تهیه کنند.

مهرداد باباربیع در این خصوص گفت: از آنجایی که معمولاً عمر اکثر گل های شاخه بریده کوتاه است، تصمیم گرفتیم تا محلولی را برای افزایش عمر گل نرگس تهیه کنیم که این کار در سال ۱۳۹۳ شروع شد و در سال ۱۳۹۴ به مرحله نهایی رسید ضمن اینکه برای گل مریم نیز از این محلول به صورت جداگانه و ترکیب با چند ماده دیگر استفاده شده که نتایج قابل توجهی به همراه داشته است.

وی افزود: از ویژگی های بارز این محلول استفاده از مواد تولید شده در داخل کشور، ارزان بودن، طبیعی و سالم بودن و توانایی افزایش عمر گل نرگس به میزان ۵ تا ۸ روز است که باعث افزایش تمایل افراد به استفاده از آن خواهد شد همچنین این محلول قابلیت کاربرد برای تولیدکنندگان، غرفه داران بازارهای عمده گل، گلفروشی ها و خریداران گل را خواهد داشت.

دانشجوی دکتری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۱ تاکنون پژوهش های مختلفی با استفاده از ترکیبات متنوع برای افزایش کیفیت و عمر گل های شاخه بریده رز، مریم، لیسیانتوس، داودی، ژربرا و آلسترومریا با همکاری استادان و دانشجویان انجام داده که نتایج برخی از آنها به صورت مقاله در مجلات ISI و ISC گزارش و برای سایر آنها، اسناد مورد نیاز برای ثبت اختراع تدوین شده است و طبق مذاکرات با مسئولان مربوطه، تولید تجاری آنها در فرصتی نزدیک انجام خواهد شد.

گفتنی است نتایج حاصل از طرح تحقیقاتی یاد شده به صورت یک مقاله پژوهشی نیز نگارش و در یکی از مجلات تخصصی گیاهان زینتی به زبان لاتین منتشر شده است.


( ۳ )