معاون آموزشی وزارت علوم:ظرفیت کاردانی نظام آموزش های مهارتی به ۷۰ درصد افزایش می یابد

۲۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۷ کد : ۳۱۹۶۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۰۴۸
معاون آموزشی وزارت علوم ابراز امیدواری کرد تا سال آینده ظرفیت کاردانی نظام آموزش های مهارتی بویژه برای نسل جوان کشور که علاقه مند به دستیابی به آموزش های مهارتی است به ۷۰ درصد افزایش پیدا کند.
معاون آموزشی وزارت علوم:ظرفیت کاردانی نظام آموزش های مهارتی به ۷۰ درصد افزایش می یابد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکترمجتبی شریعتی نیاسر با بیان اینکه یکی از بندهای مهم طرح آمایش آموزش عالی ماموریت گرا کردن دانشگاه ها است، افزود: در این رابطه در برنامه ششم توسعه بر ماموریت گرایی دانشگاه ها، کار ویژه ای صورت گرفته و برهمین اساس دانشگاه ها به چهار دسته تقسیم شدند.

وی بیان کرد: یک دسته دانشگاه محلی و استانی، دسته دوم منطقه ای، سوم دسته ملی و دسته چهارم دانشگاه هایی با ماموریت فراملی، که در برنامه ششم توسعه این دسته بندی صورت گرفته و بر این اساس دانشگاه هایی که در سطح فراملی هستند یک وظایف فوق العاده برعهده این مراکز نهاده شده است.

وی گفت: این وظایف عبارت است از توسعه تحصیلات تکمیلی، ورود به عرصه جهانی، گسترش مرزهای دانش و غیره و از طرفی آن دسته از دانشگاه هایی که در سطح محلی و استانی هستند وظایف آنها توسعه دورهای مهارتی، گسترش راه های تقاضا محور و یا نیازمحور در منطقه، توجه ویژه به آموزش های مهارتی و غیره است.

دکترشریعتی نیاسر با بیان اینکه تا کنون دانشگاه ها به اسم تفکیک نشده اند و با این جهت گیری درصدد برنامه ریزی برای مراکز عملی هستیم، افزود: این مسیر خوبی است که در برنامه ششم توسعه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه ها طرح ریزی شده است.

وی گفت: این طرح جدیدی نیست، در دولت یازدهم، ماموریت گرایی دانشگاه ها مبتنی بر اهداف مندرج در اساسنامه ها دنبال می شد و برای مثال می توان به این مطلب اشاره کرد که در دانشگاه هایی که تاسیس آن قرار بود در علوم انسانی پیش رود؛ نباید در حوزه غیرعلوم انسانی آن را به وجود آورد و یا اینکه دانشگاهی که در ابتدا برای هنر ساخته شده، نباید به بخش های غیرهنری ورود پیدا کند و همینطور دانشگاهی که برای اهداف حضوری پرداخته شده نباید در حوزه غیر حضوری مورد استفاده قرار گیرد.

دکترشریعتی نیاسر ادامه داد: در این رابطه می توان به دانشگاه هایی اشاره کرد که وابسته به دستگاه های اجرایی است و برای پوشش نیازهای این نهادها ساخته شده اند و نباید پذیرش دانشجوی آزاد داشته باشند.

وی مشکلات عدم توجه به این موارد را شامل وجود صندلی های خالی، تقویت بی کیفیتی، رشد بی رویه کمی در آموزش عالی، ظرفیت مازاد غیرضروری و در نهایت تحمیل هزینه به دستگاه اجرایی برشمرد.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: یک بخش دیگر هم در عرصه ماموریت گرایی آموزش های مهارتی است؛ در کشور دو دانشگاه بزرگ مهارتی وجود دارد یکی دانشگاه جامع علمی کاربردی و دیگری دانشگاه فنی حرفه ای است و این دو مرکز علمی از دانشگاه های توانمند کشور به شمار می روند به گونه ای که در سطح بین الملل هم مطرح هستند.

وی گفت: آلمان درخواست کرده که بتواند با این مراکز علمی مهارتی ایران، آموزش های تکنسینی خود را توسعه دهد، کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مهارتی های علمی ایران را برای ۲۵ سال آینده خود مورد توجه قرار دادند و این نشان از آن است که وزارت علوم باید رویکرد ویژه و برنامه محوری برای آموزش های علمی مهارتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه های علمی مهارتی باید به صورت یکپارچه مورد حمایت قرار گیرند، افزود: ماموریت ها تغییر نکرده و با قدرت ادامه خواهد داشت و از طرفی تامین کننده نیاز دانش آموزان و فارغ التحصیلان هنرستانی کشور نیز به شمار می رود و دانشگاه علمی کاربردی نیز در قالب تجمیع همچنان باید ماموریت خود را برای بالا بردن سطح دانش شاغلین دنبال کنند.

دکترشریعتی نیاسر گفت: در همین راستا دو کار انجام شده یکی اینکه در بخش مهارتی موارد غیر مرتبط را حذف کردیم و به عنوان مثال اگر یک موسسه برای دوره های علمی کاربردی و در دوره های خاصی تعریف شده و در مقابل دوره های غیر مرتبط در آن تدریس می شود، این دوره ها را حذف کردیم و در این رابطه تعداد رشته محل های دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور هدفمند شده و نسبت به سال ۹۵ کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: این کاهش در واقع به معنای هدفمند کردن آموزش های علمی مهارتی است و امروز ظرفیت کاردانی کشور در آموزش های مهارتی در حدود ۶۱ درصد است و ظرفیت کارشناسی نا پیوسته در بخش مهارتی در حدود ۳۹ درصد است و امید است تا سال آینده ظرفیت کاردانی نظام آموزش های مهارتی به حدود ۷۰ درصد برسد که درصد خوبی است و نسل جوان کشور که علاقه مند به دستیابی به آموزش های مهارتی است، بتواند به این بستر ورود پیدا کند.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: طرح آمایش آموزش عالی، باز شدن میدان عمل برای دانش آموختگانی است که می خواهند وارد کسب و کار شوند و کارآموزی به راه اندازند و مدیریت کسب و کار را بهتر درک کنند و امسال به درخواست دانشجویان ظرفیت پذیرش دانشگاه های خوب و مطرح کشور را برای رشته مدیریت کسب و کار افزایش داده ایم.

وی ادامه داد: بند سوم طرح آمایش آموزش عالی مربوط است به ساماندهی موسسات و در این رابطه طرحی تدوین شده که در قالب این طرح موسسات نوپا و کمتر از ۱۵ سال بتوانند در بستر دانشگاه های بزرگ رشد پیدا کرده و ارتقا یابند و از این طریق کمبودها و کسری امکانات منابع انسانی خود را در دانشگاه مادر در منطقه خود جبران کنند و آموزش عالی نیز در این هم افزایی بتواند به این موسسات بهتر مجوز دهد تا زمینه رشد آنها فراهم شود.

دکترشریعتی نیاسر گفت: طرح ساماندهی آموزشی به دانشگاه ها ابلاغ شده و به زودی در دانشگاه ها منتشر می شود و امید است از این موقعیتی که بوجود آمده، دانشگاه ها بتوانند در یک فضای همراهی با دانشگاه ها بزرگ به یک تراز واقعی برسند و در واقع دانشجویان و استادان و مجموعه دانشگاه ها هم بتوانند از امکانات دانشگاه های بزرگ و مادر استفاده کنند و این طرح به معنای ادغام یا الحاق نیست و دانشگاه ها جایگاه و اعتبار خود را دارند.

معاون آموزشی وزارت علوم درمورد دستورالعمل ابلاغی تبدیل وضعیت مدرسان به هیئت علمی در دانشگاه فرهنگیان گفت: این طرح برای مدرسان دانشگاه هایی مانند فنی حرفه ای و فرهنگیان جهت برخورداری از امتیاز هیئت علمی تهیه شد و طبیعی است که هر دستورالعملی مولفه ها و شاخص های خود را دارد و بدین صورت پیش بینی می شود حدود ۶۰ درصد از مدرسان دانشگاه فرهنگیان تبدیل وضعیت شوند..