دکتر رحیمی: دانشگاه یاسوج بالاترین شاخص استناد به مقاله را در کشور کسب کرد

۲۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۳ کد : ۳۱۹۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۱
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: دانشگاه یاسوج بالاترین شاخص استناد به مقاله را در کشور کسب کرد.
دکتر رحیمی: دانشگاه یاسوج بالاترین شاخص استناد به مقاله را در کشور کسب کرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمودرضا رحیمی با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: اطلاعات پایگاه شاخص‌های اساسی علم ( ISI-ESI ) نشان می‌دهد که تعداد دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقی یک درصد برتر کشور به ۴۵ دانشگاه رسیده است.

دکتر رحیمی با بیان اینکه این پایگاه فهرست دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی برتر دنیا را هر دو ماه یک بار به روز می‌کند، افزود: این پایگاه به معرفی موسسات و دانشگاه های یک درصد دنیا می‌پردازد و رشد کیفیت تولیدات علمی هر موسسه مهم ترین عامل قرار گرفتن و یا باقی ماندن در لیست موثرترین‌های دنیاست.

رئیس دانشگاه یاسوج در ادامه اظهار داشت: در بین ۴۵ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی ۱ درصد برتر کشور ۱۸ دانشگاه جامع وجود دارد که دانشگاه یاسوج توانست رتبه ۱ کشوری در نسبت" استناد به مقاله" در بین دانشگاه‌های کشور را کسب کند که این نسبت نشانگر کیفیت کارهای پژوهشی است.

دکتر رحیمی افزود: دانشگاه یاسوج با شاخص استناد به مقاله برابر ۱۰/۷۳ رتبه نخست این شاخص را در بین ۴۵ دانشگاه و موسسه پژوهشی تأثیر گذار کشور کسب کرده است.

وی همچنین ادامه داد: این دانشگاه در شاخص رتبه کشوری در کمیت تولید علم ( ISI ) رتبه ۱۶و در شاخص رتبه کشوری "حجم استنادها " رتبه ۱۲ را در بین دانشگاه‌های جامع کشور کسب کرده است.

دکتر رحیمی در ادامه گفت: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تأثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد و در حال حاضر یکی از شاخص های مهم در نظام های رتبه بندی ملی و بین المللی، شاخص استناد است. استنادها به معنی میزان استفاده از آثار علمی هستند. هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اولین بند از سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، به مرجعیت علم و فناوری در سطح بین الملل به عنوان هدف اشاره شده است و ما از اینکه توانسته ایم در جهت تولید علم که از تأکیدات ویژه رهبر معظم انقلاب و از اولویت های اسناد بالا دستی توسعه کشور است قدمی کوچک برداریم خدا را شاکریم.

وی افزود: در کنار توان علمی و پژوهشی اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه یاسوج، ایجاد و توسعه زیر ساخت‌ها، سیاست‌گذاری و حمایت از پژوهش‌های تاثیر گذار از جمله عوامل موثر بر رشد تولیدات علمی این دانشگاه بوده است.

گفتنی است دانشگاه یاسوج در سال ۹۵ در میان ۷۱ دانشگاه کشور با ده پله صعود به رتبه ۱۴ کشور نیز دست یافته بود.


( ۱ )