نشست خبری رئیس دانشگاه زابل با اصحاب رسانه

۲۴ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۳ کد : ۳۱۹۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۲۴
دکترموسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل به همراه اعضای هیئت رئیسه، میزبان اصحاب رسانه حوزه سیستان بود.
نشست خبری رئیس دانشگاه زابل با اصحاب رسانه

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربهلولی در ابتدای جلسه با آرزوی قبولی طاعات و عبادات عموم مومنان دراین ماه مبارک، با اشاره به حوادث تروریستی تهران، آن را اقدام کور و نیت باطل دشمنان اسلام و ایران برای خلل وارد کردن به امنیت کشور عزیزمان دانست و بیان کرد: هیچ اقدام تروریستی نمی تواند سبب سلب اعتماد مردم دلیر ایران از دستگاه امنیتی و دفاعی پرتوان کشور شود.

درادامه دکتربهلولی با تاکید بر حضور پرشور و بی نظیر مردم در انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب اصلح، فرآیند انتخاب مدیران رده بالای جامعه توسط مردم را بارزترین نماد مردم سالاری دینی در چارچوب قانون اساسی و عامل اصلی اقتدار جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی و بین المللی دانست و گفت: هرچه پشتوانه مردمی رئیس جمهور منتخب بیشتر باشد تعامل و گفتمان بین المللی کشور با جهان نیز مستحکم تر و مقتدرانه تر خواهد بود.

رئیس دانشگاه زابل، ایمان و یقین به اولی ترین نظارت هستی، یعنی نظارت خداوندی و پس از آن توجه به نظارت مردمی را بنیادی ترین عوامل در انجام شایسته رسالت هایی دانست که در سطح منطقه ای و فرامنطقه‌ای بر دوش دانشگاه زابل نهاده شده است و از اصحاب رسانه به عنوان چشم بیدار و وجدان آگاه جامعه در امر اطلاع رسانی و بازتاب حقایق به مردم یاد کرد و بیان صادقانه، دقیق و به موقع حقایق را بزرگ ترین وظیفه هر رسانه ای عنوان کرد.

وی گفتمان نقادانه را لازمه پویایی و رشد جامعه دانست و گفت: نباید در نقد به گونه ای عمل شود که موجبات تخریب و آسیب فراهم شود زیرا نقد، آنگاه که راه به توهین و تخریب برد هرگز راهگشا نخواهد بود.

دکتربهلولی رسالت های دانشگاه زابل را فراتر از زمینه های رایج آموزشی و پژوهشی دانست و مسئولیت‌های مضاعفی همچون نقش آفرینی های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ارتباط مستمر با بزرگان و سران طوایف سیستان و نیز اعمال سیاست های ترویجی در چارچوب اقتصاد مقاومتی را نیز در راستای این مسئولیت ها برشمرد.

وی درحوزه فعالیت ها و وظایف آموزشی دانشگاه، از لزوم بازنگری در رشته های تحصیلی رو به افول و ضرورت تاسیس دانشکده ها و ایجاد رشته های جدید برابر با نیاز بازار کار یاد کرد و با توجه به تحولات اخیر در آموزش عالی کشور و پیگیری های مسئولان دانشگاه زابل و نیز شرایط منطقه، از ضرورت ادغام برخی دانشکده ها و یا تاسیس دانشکده هایی جدید سخن گفت.

دکتربهلولی درخصوص تلاش دانشگاه زابل جهت ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان، به مبحث کارآفرینی به عنوان یکی از مسائل مهم در حوزه آموزشی اشاره کرد و از پیگیری های دانشگاه جهت ارائه واحد های درسی تحت عنوان کارآفرینی در سیستم آموزشی و بسترسازی جهت تاسیس دانشکده ای دراین حوزه و جذب دانشجو در رشته های مربوط به آن و نیز لزوم برقراری و اتخاذ سیاست های کارآمد در رابطه با فارغ التحصیلان مقاطع مختلف سخن گفت و لزوم آموزش مهارت های مختلف در حوزه کارآفرینی و اشتغال با کمک شرکت های دانش بنیان به فارغ التحصیلان را از سیاست های آتی پیش بینی شده برای دانشگاه برشمرد.

رئیس دانشگاه زابل درحیطه فعالیت های پژوهشی، به برقراری پرداخت پژوهانه استادان و محققان پس از وقفه ای چندین ساله و بسترسازی جهت اختصاص منابع به این امر اشاره کرد و از رشد ۵ برابری آن نسبت به سال گذشته خبر داد.

وی امکان دسترسی پژوهشگران دانشگاه زابل به اغلب پایگاه‌های تخصصی داده در حوزه علوم جهان، جهت دهی موضوع پژوهش ها و پایان نامه های کاربردی در دانشگاه زابل و نیز برگزاری کنفرانس های معتبر جهت بررسی حقایق علمی در راستای حل معضلات و مشکلات منطقه را از اقدامات بسیار مهم و اثرگذار معاونت پژوهشی دانشگاه دانست و از این کنفرانس ها به عنوان حلقه ارتباط و محفلی برای تبادل اندیشه ها و تخصص های مردم، مسئولان و محققان یاد کرد و از عزم جزم دانشگاه زابل برای برگزاری هرچه بیشتر و کاراتر چنین کنفرانس هایی در آینده سخن گفت.

دکتربهلولی ضمن اشاره به نتایج کاربردی این کنفرانس ها به بیانه پایانی کنفرانس تالاب بین المللی هامون اشاره کرد که با همراهی وزیرعلوم، زمینه ساز تکاپو و هم افزایی هرچه بیشتر سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط شده است.

رئیس دانشگاه زابل معاونت اداری و مالی را به عنوان یکی از فعال ترین حوزه های دانشگاه در تامین اعتبار جهت بسترسازی و آماده سازی زیرساخت های لازم به منظور اجرای فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه برشمرد و از صرفه جویی های موثر این حوزه و بهره گیری از آن جهت توسعه هرچه بیشتر دانشگاه که علاوه بر امکان پرداخت حقوق و معوقات و مطالبات حوزه پژوهشی، تکمیل پروژه های عمرانی همچون مرکز همایش های بین المللی حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی و نیز رشد اکثر پروژه های عمرانی دانشگاه را نیز ممکن ساخته است تقدیر کرد.

رئیس دانشگاه زابل از اقتصاد مقاومتی به عنوان یک ضرورت ملی یاد کرد و تاکید خردمندانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را بیانگر اهمیت ویژه آن دانست.

وی همچنین در این زمینه فعالیت های انجام شده در حوزه گیاهان دارویی و تکثیر، تولید و فرآوری زیتون را از مصادیق ورود موکدانه دانشگاه دراین بستر دانست و خود کفایی در بحث تولید نهال زیتون جهت تامین نیازهای مردم و فرهنگ سازی جهت ترویج الگوی کاشت این گونه سازگار با شرایط جوی منطقه و نیز راه اندازی صنایع تکمیلی وابسته همچون استحصال روغن زیتون و برنامه ریزی جهت اجرایی نمودن امکان تولید کنسرو زیتون و نیز بسته بندی گیاهان دارویی را از اقدامات و هدف گذاری های دانشگاه در زمینه دست یابی به الگوی بایسته اقتصاد مقاومتی عنوان کرد که منجر به اشتغال پایدار و آبادانی منطقه خواهد شد.

دکتربهلولی در خصوص ساماندهی امکانات موجود دانشگاه زابل در بهره برداری از یک گودال ذخیره و تجمع روان آب های سطحی و تبدیل آن به دریاچه ای مصنوعی به عنوان فرصتی تفریحی و اشتغال زا، بیان کرد که با توجه به استقبال بی نظیر مردم در ایام نوروز و نیز ایجاد فرصت درآمدزایی از طریق ارائه خدمات مختلف تفریحی- گردشگری، این مجموعه به میزانی بیش از پیش بینی های اولیه موفق به دستیابی به اهداف مورد نظر شد.

رئیس دانشگاه زابل درخصوص اقدامات انجام شده جهت بین المللی کردن این دانشگاه، بیان کرد: فرا منطقه ای کردن دانشگاه زابل یکی از راهکارهای کارا جهت رونق علمی و اثربخشی جهانی دانشگاه است.

وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته توسط دانشگاه و استاندار سیستان و بلوچستان جهت رفع موانع قانونی جذب دانشجو از کشورهای همجوار، به برنامه دانشگاه درخصوص اعزام هیئتی به کشور افغانستان جهت ارتقای ارتباطات علمی درآینده نزدیک خبر داد و به اجرای برنامه آموزش زبان انگلیسی برای کارکنان و دانشجویان به عنوان مقدمه ای برای ارتباط جهانی و جذب دانشجویان از دیگر کشور ها اشاره کرد.

دکتربهلولی درخصوص مقابله با پدیده مهاجرت نخبگان از منطقه، عنوان داشت: رویکردها و دستاوردهای دولت و توسعه و اعتباربخشی به دانشگاه زابل بستری مناسب برای بازگشت نخبگان فراهم کرده و از ابرازعلاقه نخبگان گرانقدری همچون پروفسورکمال سرابندی و پروفسور شیخ نژاد برای همکاری در زمینه های مختلف مرتبط با سیستان به عنوان شاهدی بر هجرت معکوس نخبگان سیستانی یاد می کنم.

دراین جلسه دکتراله بخش معاون پژوهشی دانشگاه زابل، پرداخت پژوهانه برای حمایت از فعالیت های پژوهشی، تشویق و ارج گذاری پژوهش ها و اختراعات انجام شده و نیز دسترسی به بیش از ۲۰ پایگاه اطلاعات جهانی را از دستاوردهای مدیریت فعلی دانشگاه برشمرد و دکترحیدرعلی دهمرده معاون فرهنگی این دانشگاه با اشاره به درخشش فعالیت های هدفمند دانشجویی وکسب سه رتبه نخست توسط کانون های دانشجویی زابل درجشنواره جهش و اخذ رتبه های برتر توسط انجمن های علمی در جشنواره ملی حرکت و اخذ دو رتبه نخست در کرسی های آزاد اندیشی، به بیان اهمیت و نقش فعالیت های فرهنگی در دانشگاه زابل و حمایت و نظارت مدیریت این دانشگاه از این فعالیت ها پرداخت.

گفتنی است این جلسه با اهدای لوح سپاس توسط رئیس دانشگاه زابل به اصحاب رسانه و قدردانی از تلاش های شبانه روزی و صادقانه آنان به پایان رسید.

کلید واژه ها: زابل