استاندار سیستان و بلوچستان:توسعه دریامحور اساس برنامه ششم در استان می باشد

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۶ کد : ۳۱۸۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۹
کارگاه آموزشی «آلودگی های دریایی و راهکارهای کنترل آن» با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان چابهار در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد. به گزا...
کارگاه آموزشی «آلودگی های دریایی و راهکارهای کنترل آن» با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان چابهار در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این کارگاه آموزشی با همکاری شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و منطقه آزاد چابهار، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان حفاظت محیط زیست، کمیسیون ملی یونسکو، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، جمعی از مدیران ارگان های دریایی تشکیل شده است .
در ابتدای افتتاح این کارگاه دکتر نگارستان رئیس مرکز اقیانوس شناسی چابهار ضمن خیر مقدم و قدردانی از استقبال اساتید دانشگاه استان سیستان و بلوچستان گفت شهرستان چابهار با توجه به قابلیت ها و ظرفیت هایی که در ساحل و دریا دارد می تواند در  رشد اقتصاد استان نقش بسیار مهمی داشته باشد.
مهندس علی اوسط هاشمی ،استاندار سیستان و بلوچستان در این مراسم اظهار داشت این کارگاه آموزشی در توسعه روابط بین ساحل نشینان و دریا و ارتقای آگاهی ساحل نشینان، برای مدیران منطقه که قرار است در استان های ساحلی مدیریت کنند، دارای اهمیت است.
وی بحث فرصت های دریای را مهم عنوان کرد و گفت : بعضی از کشورهایی که دارای خط ساحلی کم می باشند، آن را به عنوان خزانه ملی تلقی می کنند و ضروری است کشور با برخورداری بیش از 5700 کیلومتر ساحل اقدام جدی کند.
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به منابع دریایی منطقه، گفت باید شیوه برخورد با این نعمت های الهی منطقی وکارشناسی باشد.
مهندس اوسط هاشمی آلودگی های دریایی ناشی از انسان را نوع دیگر تهدید بیان کرد و گفت: این نوع تهدید، رفتار ما علیه منافع و سرمایه کشور است.
وی همچنین ساحل را محل آرامش عنوان کرد و گفت : ساحل فرصتی برای تخلیه استرس ها و رسیدن به آرامش و کسب انرژی است و ضروری است آن را پاک نگاه داریم. باید به فرهنگ ساحل نشینی توجه داشته باشیم و به آن بیندیشیم.
وی همچنین با بیان این که نباید پژوهش و یافته های علمی و تحقیقاتی در مکانی حبس شود گفت : باید خروجی دانشگاه ها و مراکز آموزشی نهادینه شود و دانش آموزان مسئولیت پذیری و باب گفتگو را متوجه شوند.
وی  از برگزاری  همایش بین المللی در خصوص اتحادیه اجلاس اقیانوس هند در آینده نزدیک با حضور کشورهای همسایه در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت : این همایش فرصت بسیار خوبی است تا پژوهشگاه ها و دانشگاه های ساحلی منطقه نقش فعالی در کمیته محتوایی و علمی این اجلاس داشته باشند.
دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر نیز پس از سخنرانی استاندار استان سیستان و بلوچستان ضمن تشکر و قدردانی از فرماندار شهرستان چابهار و مسئولان منطقه آزاد و میهمانان برای حضور در این کارگاه آموزشی،  سخنان مهندس اوسط هاشمی را اساسی و مهم عنوان کرد و گفت: ما به عنوان مدیران کشور که در ارتباط با دریا هستیم باید از دریاهایی که وسعت آن ها از دریای عمان، خلیج فارس و دریای خزر گسترده شده در جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور بهره برداری و استفاده کنیم.