اعضای شورای دانشگاه تبریز با امام جمعه جدید تبریز دیدار کردند

۲۱ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۲ کد : ۳۱۸۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۸۸
اعضای شورای دانشگاه تبریز، با حجت‌الاسلام ‌و المسلمین دکتر محمدعلی آل‌هاشم، نماینده جدید ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز دیدار کردند.
اعضای شورای دانشگاه تبریز با امام جمعه جدید تبریز دیدار  کردند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا پورمحمدی در این دیدار با بیان اینکه دانشگاه تبریز در حال حاضر از لحاظ کارکرد علمی و آموزشی به عنوان یکی از دانشگاه های جامع و برتر و از لحاظ نقش فرهنگی و رسالت اجتماعی اولین دانشگاه کشور به حساب می آید، یادآور شد: دلیل این امر را می توان در نقش تعیین کننده دانشجویان این دانشگاه در قیام ۲۹ بهمن تبریز، شروع انقلاب فرهنگی و تقدیم شهدای دانشجو در زمان انقلاب، هشت سال دفاع مقدس دانست.

وی تصریح کرد: دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ بعد از دانشگاه تهران تاسیس شده و در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۴ هزار دانشجو، ۷۶۰ هیئت علمی، ۲۱ دانشکده، چندین دانشکده اقماری، ۱۰ قطب علی و مرکز تحقیقاتی و ۲۰۰ آزمایشگاه مجهز جزو دانشگاه های یک درصد تاثیر گذار جهان و بزرگ ترین قطب علمی در شمال غرب کشور مطرح است.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به برنامه های این دانشگاه در عرصه های مختلف اضافه کرد: توجه کیفی به مسایل آموزشی و پژوهشی، حرکت در مرزهای دانش، توسعه گسترش همکاری بین المللی، انجام تحقیقات بر اساس نیاز روز جامعه، افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه و جامعه از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه است.

دکتر پورمحمدی در این آیین ضمن معرفی اجمالی این دانشگاه گفت: دانشگاه تبریز به خاطر شهادت ۲۲ تن از دانشجویان دانشکده فنی به مشهدالشهدای دانشگاه های کشور معروف است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این دیدار گفت: دانشگاه ها محل انسان های فرهیخته و نخبه است که نگاه علمی و خاص خود را به مسایل جامعه دارند و از این رو دانشگاه متفاوت تر از دیگر نهادها و سازمان ها است.

حجت الاسلام محمد انوری در ادامه یادآور شد: البته جامعه انتظاراتی از دانشگاه ها دارد که باید از مسیر خود انجام شود و ارتباط مستمر و مستقیم با مسئولان راه های رسیدن به اهداف تعیین شده را هموارتر خواهد کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود افزود: در حال حاضر دانشگاه تبریز با کمک و حمایت مسئولان و دانشگاهیان این دانشگاه در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی روند رو به رشدی را تجربه می کند و از حضرتعالی نیز انتظار حمایت ویژه دارد.

دکتر محمد علی حسینپور فیضی، رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی و استاد دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز دیگر سخنران این دیدار بود که در خصوص جایگاه و نقش پارک علم و فناوری در این استان مطالبی را ارایه کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی نیز در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و به ویژه شهدای دانشگاه تبریز گفت: در زمان جنگ تحمیلی جمعی از دانشجویان دانشکده فنی این دانشگاه در حین پشتیبانی از جبهه های جنگ در اثر بمباران هوایی رژیم بعثی عراق به شهادت رسیدند، که باید همیشه و در همه حال به یاد این شهدا باشیم.

حجت‌الاسلام دکتر محمدعلی آل‌هاشم، در ادامه با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب که سفارش کرده اند باید به دانشگاه ها توجه ویژه ای صورت گیرد، تصریح کرد: دانشگاه ها باید در کنار فعالیت های علمی، آموزشی و فرهنگی به توسعه ارتباط با صنعت اهتمام کنند و مراکز صنعتی و نظامی نیز برای رفع نیازهای فنی و تحقیقاتی نگاه شان به دانشگاه و استادان باشد.

امام جمعه تبریز افزود: امروز مهم ترین مسئله کشور بحث اقتصادی است؛ رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر در نامگذاری سال ها، به این مسئله پرداخته و با نامگذاری سال جاری به اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال می خواهند، همه آحاد مردم، و به ویژه دستگاه ها، نهاد ها و سازمان ها به مسائل اقتصادی اهتمام نمایند که بستر اصلی تحقیق اقتصاد مقاومتی از مجرای دانشگاه ها و تولیدات علمی و محصولات و ایده های جدید می گذرد.

وی اعطای تسهیلات از سوی بانک ها به مراکز تولیدی، ترویج فرهنگ استفاده از تولید ملی، پرهیز از اسراف، توجه به تولید داخلی، رونق تولید و... را از جمله الزامات اقتصاد مقاومتی برشمرد و یادآور شد: در رژیم گذشته بیشتر اقتصاد کشور وابسته به نفت بود، ولی امروزه و به ویژه در سال های اخیر به برکت نظام انقلاب اسلامی به امر تولید و اشتغال به غیر از فراوردهای نفتی اهتمام خاصی می شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم، در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به بحث اشتغال در کشور یادآور شد: با رونق تولید ملی و پرداختن جدی به مسئله اقتصادی مقاومتی، می توان از مشکلات بیکاری هم جلوگیری کرد، چرا که با حل مسئله اقتصاد کشور و به خصوص مسئله بیکاری، بسیاری دیگر از مشکلات کشور خود به خود حل خواهد شد.

 

 


( ۱ )