بهره برداری از نخستین طرح تصفیه پساب دانشگاه کاشان

۲۱ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۵ کد : ۳۱۸۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۳
نخستین پروژه تصفیه پساب دانشگاه کاشان، باحضور وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری دراین دانشگاه به بهره برداری رسید.
بهره برداری از نخستین طرح تصفیه پساب دانشگاه کاشان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس حسین توفیقی مدیرفنی و طرح های عمرانی دانشگاه کاشان با بیان اینکه حفظ منابع محدود آب در برابر آلودگی های زیست محیطی همواره مورد اهمیت بوده است و استفاده مجدد از پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب نقش مهمی در حفظ منابع آب دارد، گفت: برهمین اساس با اجرای حوضچه ۱۲۰ مترمکعبی، تصفیه پساب مجموعه ورزشی آینه اجرا شد.

وی افزود: از این حوضچه روزانه ۲۸ تا ۳۱ متر مکعب پساب تصفیه شده به منظور آبیاری فضای سبز دانشگاه مورد استفاده قرارمی گیرد که این میزان تصفیه تا ۴۲ متر مکعب در روز هم قابل افزایش است.

مهندس توفیقی گفت: با اجرای این طرح، مزرعه یک و نیم هکتاری گل رز محمدی نیز احداث شده است که آبیاری آن از طریق پساب خروجی این تصفیه خانه انجام می شود.

مدیر طرح های عمرانی دانشگاه کاشان همچنین از اجرای طرح ساخت تصفیه خانه پساب مجموعه خوابگاهی دانشگاه خبر داد و گفت: با اجرای این طرح که ۸ بلوک خوابگاهی را تحت پوشش قرارمی دهد، روزانه ۲۰۰ متر مکعب فاضلاب قابل تصفیه و در فضای سبز دانشگاه استفاده می شود.

مهندس توفیقی هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از هدر رفت منابع آب، بازیافت پساب به منظور مصارف فضای سبز و کشاورزی دانشگاه عنوان کرد و گفت: اعتبار این طرح با ایجاد فضای سبز مربوط، آماده سازی زمین کشاورزی، ساخت حوضچه های تصفیه ساخت و منبع ذخیره و تأسیسات انتقال آب، حدود هفت میلیارد ریال است که با تامین اعتبار به زودی این طرح اجرا می شود.

کلید واژه ها: کاشان