استاندار خوزستان درآیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه شهیدچمران اهواز :دانشگاهیان را سکاندار مدیریت استان می‌دانم

۱۳ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۵۸ کد : ۳۱۷۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۹۱
دکترغلامرضا شریعتی استاندار خوزستان درآیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه شهیدچمران اهواز گفت: به خود می‌بالم که عضوی از جامعه دانشگاهی هستم و به عنوان نماینده این قشر، دانشگاه را متولی و سکان‌دار مدیری...
دکترغلامرضا شریعتی استاندار خوزستان درآیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه شهیدچمران اهواز گفت: به خود می‌بالم که عضوی از جامعه دانشگاهی هستم و به عنوان نماینده این قشر، دانشگاه را متولی و سکان‌دار مدیریت استان خوزستان می‌دانم و دانشگاهیان را در مدیریت استان شریک و دخیل می‌دانم.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشریعتی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید که دردانشگاه شهیدچمران برگزارشد، تأکید براینکه دانشگاه‌ها باید نسبت به مدیریت استان احساس مسئولیت داشته و به مدیریت علمی استان کمک کنند، گفت: دانشجویان، استادان و دانشگاهیان تنها منحصر به تحقیق در زمینه‌های علمی مطلق نیستند، بنابراین با توجه به نیاز مدیریت و استان توصیه می‌کنم که به اداره علمی آن کمک کنند.
 استاندارخوزستان ادامه داد: انتظار داریم دانشگاه با توجه به نیاز مدیریت استان، به اداره علمی و مدیریت علمی آن کمک کنند و برای مدیریت بهتر، بهینه‌تر و علمی‌تر استان مطالعات کاربردی انجام دهد.
 
 وی با تبریک فرارسیدن آغاز سال تحصیلی جدید و بهار علم و دانش در پاییز طبیعت، افزود: امیدواریم این سال تحصیلی نیز همچون سال‌های گذشته و بهتر از آن، نویدبخش رونق علم و دانایی، آموزش، تربیت و  پرورش در جامعه، دانشگاه‌ و استان باشد.
 استاندار خوزستان گفت: شما دانشجویان در سنی هستید که سرمایه‌های کشور و استان برای رشد، ارتقا و تکامل شما هزینه می‌شود و به عبارت دیگر شما نماد واقعی سرمایه‌گذاری در بعد انسانی و توسعه انسانی هستید.
دکترشریعتی ادامه داد: اکنون کشور ازمحل درآمدهای ملی برای دانش‌آموزان و دانشجویان سرمایه‌گذاری می‌کند تا درمقطعی به بار بنشینند و پس از آن با خدماتی که به جامعه ارائه می‌دهند این سرمایه بازگشت پیدا کند.
 وی با اشاره به تأثیر سرمایه‌گذاری دربخش منابع انسانی خاطرنشان کرد: بازدهی سرمایه‌گذاری در حوزه منابع انسانی و دانشگاه از تمامی حوزه ها بیشتر است.
استاندار خوزستان بابیان این‌که نسبت به مسائل دانشگاه، عقب‌ماندگی‌ها و مشکلاتی که با آن مواجه است تا حد زیادی اشراف دارم، گفت: برای ارتقای دانشگاه شهیدچمران اهواز با تمام لوازم و با به خدمت گرفتن امکانات استان در حد توان تلاش خود را خواهیم کرد.
دکترشریعتی نام‌های جندی‌شاپور و شهید چمران را برای این دانشگاه مایه افتخار دانست و گفت: جندی‌شاپور از جهت سابقه و قدمت آن یک نام در شأن این دانشگاه است و دانشگاه نیز باید متناسب با آن نام بزرگ و اولین باشد.
 وی ادامه داد: همچنین شهیدچمران نماد و افتخار مقاومت، ایستادگی، علم‌آموزی، دانشجویی، تحقیق، دین‌داری، تدین، علاقه وافر به اسلام حقیقی و مرد مبارزه برای رفع ظلم از مسلمانان و شیعیان است و در شأن شهید چمران هم هست که با توجه به جایگاه علمی و انسانی او بهترین‌ها به نام این شهید مزین شود.
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: ازاین جهت لازم است این میزان عقب‌ماندگی که در سال‌های جنگ و پس از آن، به علت ناملایمات در تخصیص منابع مالی و بودجه‌ای در حق این دانشگاه روا شده است، جبران و از محل بودجه استانی اعتباراتی برای این دانشگاه در نظر گرفته خواهد شد.
 
استاندار خوزستان ادامه داد: درخصوص تدوین برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و بررسی این برنامه درمجلس، گفت: انتظار می‌رود دانشگاه برش استانی این برنامه را برای ارتقای خود و رساندن به جایگاه پنج دانشگاه برتر برنامه‌ریزی کند و استادان فرهیخته و برجسته‌ دانشگاه حضور دارند که می‌توان در حیطه دانش خود به تدوین این برنامه کمک کنند.
دکتر شریعتی گفت: این آمادگی وجود دارد که در جلسات برنامه‌ریزی استان یک تقسیم کار دراین خصوص انجام و منابعی که می‌توان اختصاص داد مشخص و یا از مرکز پیگیری شود.
 وی عنوان کرد: امکانات استان و شرکت‌های بزرگ استان نیز بسیج و به خدمت گرفته می‌شود که رشد سالانه در شاخص‌های مدنظر تا رسیدن به نقطه برنامه‌ریزی‌شده محقق شود.
 استاندار خوزستان اظهارکرد: رفاه عمومی دانشجویان باید به عنوان یکی از مسائل اصلی مدیریت دانشگاه موردتوجه قرارگیرد و تمام هم‌وغم مسئولان برای ارتقای آن به کار گرفته شود که رفاه دانشجویان هرچه بیشتر محقق شود.
دکترشریعتی بابیان این‌که نباید برنامه‌های مفرح و بانشاط از دانشجویان دریغ شود، عنوان کرد: باید از تنگ‌نظری‌ها در حق دانشجویان جلوگیری شود و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام خواهد شد، تا حد امکان سطح رفاه برای دانشجویان ارتقا یابد که دانشجو تنها به فکر ارتقای علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خود بوده و دغدغه دیگری نداشته باشد.
  وی درخصوص وضعیت کارکنان دانشگاه نیز افزود: گاهی کارکنان با مشکلات بیشتری نیز مواجه هستند که باید تلاش شود در برنامه‌ریزی‌های دانشگاه وضعیت کارکنان ارتقا یافته و به مشکلات آن‌ها رسیدگی شود.
 استاندار خوزستان ادامه داد: معتقدم حتی شرایط کارکنان دانشگاه باید بهتر و مناسبت‌تر از دیگر ادارات باشد زیرا دانشگاه محل رجوع دانشجویان و استادان است و باید شرایط مطلوبی برای آن‌ها فراهم باشد که بتوانند خدمات بهتری به فرهیختگان و پیشروان جامعه ارائه دهند.
گفتنی است امسال درمقطع کارشناسی ارشد و دکتری عمومی (دامپزشکی) یک هزار و 542 دانشجوی روزانه و 301 دانشجوی شبانه، در مقطع کارشناسی ناپیوسته 49 دانشجوی روزانه و 19دانشجوی شبانه، در مقطع کارشناسی ارشد 807 دانشجوی روزانه و 98 دانشجوی شبانه و درمقطع دکتری تخصصی 179 دانشجوی روزانه و 23 دانشجوی شبانه دردانشگاه شهید چمران اهواز ثبت‌نام کرده‌اند.