تولید زخم پوش‌هایی برای درمان جراحات سوختگی با آلوئه ورا دردانشگاه صنعتی امیرکبیر

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۵ کد : ۳۱۷۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۰
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از عصاره گیاه آلوئه‌ورا زخم‌ پوش‌هایی را عرضه کردند که ضمن حفظ خاصیت عصاره این گیاه، قادر است عوارض ناشی از درمان جراحات ناشی از سوختگی زخم‌های عفونی را کاهش دهد.
تولید زخم پوش‌هایی برای درمان جراحات سوختگی با آلوئه ورا دردانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سمیه باقرصاد مجری طرح با اشاره به چالش‌های موجود در زمینه درمان جراحات پوستی، گفت: بر این اساس دراین تحقیق با بهره‌گیری از گیاه آلوئه‌ورا که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، داربست نانولیفی مقرون به صرفه با خواص بیولوژیکی بسیار مطلوب و بدون عوارض جانبی تولید کردیم.

وی هدف این پژوهش را استفاده از عصاره‌های گیاهی به جای مواد شیمیایی درمان کننده ذکر کرد و افزود: استفاده از گیاهان دارویی با قابلیت کشت فراوان در ایران، نه تنها موجب رونق اقتصاد کشور شده بلکه جایگزین مناسبی برای داروهای با پایه‌های شیمیایی است ضمن آنکه این مواد احتمال بروز عوارض جانبی را برای بیمار کاهش می‌دهد و می‌توان از آن زخم‌پوشی با قیمت ارزان‌تر تولید کرد.

باقرصاد عنوان طرح اجرا شده را «الکتروریسی PCL/ آلوئه‌ورا و بررسی خاصیت ضد میکروبی نانوالیاف حاصل از آن» عنوان کرد و یادآورشد: دراین تحقیقات ابتدا توانستم عصاره گیاه آلوئه‌ورا را بدون هیچ گونه تغییر در ساختار و ترکیبات شیمیایی آن استخراج کنیم.

این محقق ژل آلوئه‌ورا را حساس در برابر اکسیداسیون توصیف کرد و اضافه کرد: بعد ازاین مرحله با کمک پلیمرهای ژلاتین و پلی‌کاپرولاکتون (PCL) و با بهره گیری از تکنیک الکتروریسی هیبریدی، داربست نانولیفی سه جزئی بهینه شامل ژلاتین/آلوئه‌ورا / PCL را تولید کردیم و در نهایت خواص بیولوژیکی آن چون زیست تخریب پذیری، قابلیت رهایش دارو، ضدباکتری و قابلیت تکثیر سلولی و همچنین ویژگی‌های مورفولوژیکی، مکانیکی و شیمیایی داربست نانولیفی تولید شده را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم.

مجری طرح استخراج عصاره آلوئه‌ورا با حفظ تمام خواص بیولوژیکی مثبت آن را یکی از مهمترین پیچیدگی‌های اجرای این پژوهش نام برد و خاطرنشان کرد: از طرف دیگر آلوئه‌ورا به تنهایی قابلیت الکتروریسی به منظور تولید نانوالیاف را ندارد از این رو باید از زیست پلیمرهای کمکی با خواص مورد نظر و شرایط الکتروریسی مناسب استفاده کرد تا داربست نهایی دارای خواص بهینه باشد.

وی افزود: محصول تولید شده دراین پژوهش با هدف استفاده در حوزه مهندسی بافت به خصوص در درمان بافت پوست آسیب دیده مانند جراحات ناشی از سوختگی تولید شد.

باقرصاد با بیان اینکه امروزه برای درمان زخم‌های عفونی بویژه سوختگی‌ها عمدتاً از زخم پوش‌های حاوی نقره و یا مواد شیمیایی دیگر استفاده می‌شود، گفت: استفاده از این زخم پوش‌های می‌تواند برای بیمار دارای عوارض جانبی متعددی باشد ولی استفاده از زخم پوش‌های حاوی گیاهان دارویی نظیر محصول تولید شده دراین پژوهش می‌تواند عوارض جانبی را کاهش دهد.

مجری طرح تولید ۴ مقاله کنفرانسی، ثبت اختراع و ۲ مقاله ISI را از دیگر دستاوردهای این پژوهش نام برد و یادآورشد: ترکیب پلیمری استفاده شده، روش الکتروریسی، نحوه استخراج عصاره گیاهی و نتایج بیولوژیکی منحصر به فرد این داربست، مضمون اصلی این مقالات هستند.

وی از اجرای آزمون‌های حیوانی این زخم پوش گیاهی خبر داد و اظهار کرد: پس از اخذ تائیدیه از سازمان غذا و دارو وارد فاز صنعتی شدن آن خواهیم شد.

این محقق گفت: مهم ترین مزیت رقابتی این طرح استفاده از گیاه دارویی آلوئه‌ورا به جای داروهای گران قیمت و اغلب با اثرات جانبی جبران ناپذیر و انتخاب مناسب‌ترین روش عصاره گیری و الکتروریسی در جهت حفظ تمام خواص موثر اجزای تشکیل دهنده داربست است.

وی کاربرد این زخم پوش را در مهندسی بافت پوست به منظور بهبود جراحاتی نظیر سوختگی‌ها و زخم‌های عفونی دانست.

گفتنی است این طرح ازسوی سمیه باقرصاد و راهنمایی سیدهژیر بهرامی و محمدرضا محدث مجتهدی و مشاوره مرضیه رنجبر محمدی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

کلید واژه ها: صنعتی امیرکبیر