رئیس پارک علم و فناوری خراسان‌شمالی برلزوم حمایت جدی دولت از ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تائید کرد

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۲ کد : ۳۱۷۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۴
رئیس پارک علم و فناوری خراسان‌شمالی گفت: دولت باید با جدیت از ایجاد شرکت‌های دانش بنیان درکشور حمایت کند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان‌شمالی برلزوم حمایت جدی دولت از ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تائید کرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، علی‌اصغر پیله ور اظهارکرد: یکی از زمینه‌های رشد و توسعه هر کشور بنیان‌های علمی، اتکا به نخبگان و دانشگاهیان بوده بنابراین دانشگاه و استادان یکی از پایه‌های رشد و توسعه کشور محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه هر دولتی همواره بر جایگاه دانشگاه‌ها تاکید دارد که این مهم در دولت یازدهم با ایجاد سه هزار شرکت دانش بنیان مشهود است، افزود: باید براساس سند چشم انداز سال ۱۴۰۴ در مجموع ۲۰ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود داشته باشد که باید این مورد در دولت دوازدهم با جدیت پیگیری شود.

پیله‌ور ادامه داد: همچنان توقع داریم تا دولت بیش از پیش از ایجاد شرکت‌های دانش بنیان به وسیله اعضای هیات علمی و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی حمایت کند.

وی با تاکید بر کمک دولت بر حل مشکلات اجرایی در زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت، عنوان کرد: باید دولت با تصویب آیین‌نامه و بخش‌نامه‌هایی پیوند بین دانشگاه و مراکز پژوهشی و فناوری را با دستگاه‌های اجرایی و صنعت تسهیل کند، زیرا نقش دولت در این مهم بسیار کلیدی و حائز اهمیت است.

پیله‌ور با بیان اینکه باید اختصاص بودجه پژوهشی به دستگاه‌های اجرایی به‌عنوان یک لایحه در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار گیرد، گفت: در صورت تصویب این مصوبه می‌توان به صورت قانونی برای پژوهش بودجه در نظر گرفت.

وی با تاکید بر حمایت دولت دوازدهم از طرح‌های کلان ملی، یادآورشد: هم اکنون برخی از طرح‌های کلان ملی به منظور اجراء نظیر پرتاپ ماهواره با مشکل مواجه هستند.

وی با بیان اینکه در برخی موارد تغییر در جایگاه‌ها به منظور پیشبرد اهداف مجموعه اهمیت بسزایی دارد، خاطرنشان کرد: باید افراد آگاه نسبت به هر حوزه و دارای توانمندی و تخصص در مسند اجرای امور قرار گیرند، تا بتوانند سیاست‌ها را به پیش ببرند.

وی با بیان اینکه در حوزه پارک علم و فناوری باید اختیارات قانونی در حمایت از مخترعان داده شود، افزود: برای حمایت از طرح‌ها به‌منظور تولید انبوه اعتباراتی به صاحبان ایده پرداخت می‌شود که در برخی از موارد به دلیل عدم استقبال از محصولات فرد دچار شکست شده و سرمایه خود را از دست می‌دهد که هیچ، و در مرحله بعد باید در قبال ضمانت‌های خود در این سازمان نیز پاسخگو باشد که این مهم راندمان کار را کاهش می‌دهد.