تلاش محققان پارک علم و فناوری استان فارس برای تکمیل زنجیره تولید سلول‌های خورشیدی

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۹ کد : ۳۱۷۰۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۵
پژوهشگران پارک علم و فناوری استان فارس در تلاش هستند تا زنجیره تولید ویفر سیلیکونی را به عنوان پایه اصلی سلول‌های خورشیدی در کشور بومی‌سازی کنند که به گفته آنها تا پایان امسال فاز آزمایشگاهی آن به پایان خواهد رسید.
تلاش محققان پارک علم و فناوری استان فارس برای تکمیل زنجیره تولید سلول‌های خورشیدی

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ویفر زیر لایه اصلی سلول خورشیدی است و ویفر خام از عنصری به نام سیلیکون ساخته می‌شود در طی این پروسه یک دانه کریستال بر روی یک میله نصب شده و این میله در سیلیکون مذاب غوطه‌ور خواهد شد و در فواصل زمانی مناسب این میله بالا آورده شده و پس از چرخاندن مجدداً در سیلیکون مذاب قرار می‌گیرد.

مجتبی تقی‌پور، مجری طرح عنوان این پروژه را «تولید ویفر سیلیکونی» دانست وگفت: ویفر سیلیکونی در تولید سلول‌های خورشیدی کاربرد دارد.

وی با اشاره به وضعیت تولید این محصول در کشور، خاطر نشان کرد: در حال حاضر پایه اصلی تولید سلول‌های خورشیدی موجود در کشور وارداتی است؛ چراکه تولید این محصول دارای یک زنجیره طولانی است که بخش عمده‌ای از این زنجیره در ایران موجود نیست.

تقی‌پور ادامه داد: ما اقدام به بومی‌سازی فناوری تولید این بستر کردیم تا بتوانیم ماده پایه پنل و سلول‌های خورشیدی را که ویفر سیلیکونی است، در کشور تولید کنیم.

مجری طرح با اشاره به ویژگی‌های ویفرهای تولیدی این شرکت دانش‌بنیان، یادآور شد: ویفری که در این پروژه در دستور کار تولید داریم، از نوع Single Cristal( تک کریستال است.

وی Single Cristal را بلورهای سیلیکونی منظم و در یک جهت در سلول‌های خورشیدی دانست و ادامه داد: این روش موجب شده است تا تولید پنل‌های خورشیدی با پیچیدگی همراه باشد.

تقی‌پور با بیان اینکه در این طرح از نانو فناوری استفاده شده است، اظهار کرد: زمانی که ویفر به سلول تبدیل می‌شود، از نانو فناوری بهره بردیم.

این محقق در خصوص وضعیت تولید این محصول دانش‌بنیان، گفت: فاز آزمایشگاهی تولید شمش تمام این محصول تا پایان سال جاری به پایان خواهد رسید.