نشست تخصصی ‘بررسی عوامل موثر بر بحران آب و راهکارهای مقابله با آن’ به میزبانی دانشگاه حکیم سبزواری

۱۳ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۰ کد : ۳۱۶۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۵
نشست تخصصی ‘بررسی عوامل موثر بر بحران آب و راهکارهای مقابله با آن’ به میزبانی دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.
نشست تخصصی ‘بررسی عوامل موثر بر بحران آب و راهکارهای مقابله با آن’ به میزبانی دانشگاه حکیم  سبزواری

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در این نشست گفت: بیش از ۲ هزار حلقه چاه عمیق غیر مجاز در یک سال گذشته در این استان مسدود و تمام چاه های کشاورزی مجاز هوشمند سازی شد.

محمد علائی افزود: از مجموع ۳۷ دشت استان خراسان رضوی فقط دشت کلات و ۲ دشت در شهرستان سرخس از جمله دشت های غیرممنوعه است.

وی ادامه داد: ۳۴ دشت باقیمانده در وضعیت ممنوعه است که از این تعداد ۱۵ دشت در وضعیت بحرانی قرار دارند.

علائی گفت: استان خراسان رضوی با بحران شدید در زمینه کمی و کیفی آب روبه رو است که پیامد های خطرناکی برای مردم و کشاورزان استان در پی دارد.

وی با بیان اینکه با تلاش دولت یازدهم موضوع صرفه جویی و حفظ منابع آبی مورد توجه جدی قرار گرفت، افزود: توجه دولت یازدهم برای افزایش نقش مردم در حوزه مدیریت مصرف منابع آبی سبب شد تا در چهار سال گذشته کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی تلاش بیشتری برای صرفه جویی در مصرف آب داشته باشند.

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: امروز کشاورزان بیش از گذشته به موضوع مصرف درست و مدیریت منابع آبی اهمیت می دهند که این مسئله سبب شده در چهارسال میزان فرونشت و شکست زمین کاهش یابد.

علائی عنوان کرد: با برنامه ریزی انجام شده ساعت کار چاه های کشاورزی استان از هفت هزار و ۴۰۰ ساعت به چهار هزار و ۷۱۰ ساعت رسید که در تحقق این مسئله کشاورزان نقش مهمی داشتند.

دبیر نشست تخصصی ” بررسی عوامل مؤثر در بحران آب و راهکارهای مقابله با آن” نیز در سخنرانی خود عنوان داشت: بحران آب فقط یک پدیده طبیعی نیست بلکه یک موضوع اجتماعی به شمار می رود که بروز، تبعات و چاره جویی در مورد آن ریشه در جامعه دارد.

دکتر قلیچی پور افزود: جهت بستر سازی برای این پذیرش عمومی باید بین متخصصان و مسئولان مطلع از یک سو و کشاورزان از سوی دیگر یک رابطه مبتنی بر تفاهم و درک دو سویه شکل بگیرد و در جریان این رابطه اطلاعات و راهکارهای لازم تبادل یابند.

عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم عنوان داشت: دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاهی منطقه و در راستای رسالت به کار گیری علم در جهت حل مشکلات جامعه باید به این موضوع مهم و حیاتی ورود فعال پیدا کند.