اولین سمینار حمل و نقل ریلی با تاکید بر قطار شهری دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد

۰۷ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۳ کد : ۳۱۵۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۹
اولین سمینار حمل و نقل ریلی در ایران با تاکید بر قطار شهری مشهد با حضور استادان دانشگاه فردوسی مشهد، مدیران و متخصصان حوزه حمل و نقل ریلی دراین دانشگاه برگزارشد.
اولین سمینار حمل و نقل ریلی با تاکید بر قطار شهری دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این گردهمایی علمی با همکاری مدیریت دفتر توسعه و انتقال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد و شرکت پارسه دوستداران میراث فرهنگی مستقر در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد و شرکت صهبا رسانه و شرکت آوند دراین دانشگاه برگزارشد.

دکترسیدجلال رجایی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و مجری طرح ضمن خیرمقدم به مهمان و حاضران درسالن گزارشی از روند اجرای طرح پژوهشی تاریخ شفاهی خط یک قطار شهری مشهد ارائه کرد.

سپس شهردار مشهد مهندس مرتضوی به اهمیت و جایگاه حمل و نقل ریلی در شهر مشهد اشاره کرد و از تلاش های صورت گرفته شده در توسعه خطوط مترویی در شهر در قالب خط ۲ و ۳ سخن گفت.

درادامه دکترسیدمحسن شوشتری مدیرعامل اسبق قطار شهری مشهد، مهندس نوروزی شهردار اسبق شهر مشهد و منتخب شورای پنجم شهر، مهندس عرفانی معاون پشتیبانی سابق قطار شهری و رئیس حوزه ریاست شورای شهر، مهندس طاهری مدیرعامل شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد، مهندس رئوفی مدیرکل ترافیک اسبق وزارت کشور، مهندس امیری پور شهردار اسبق شهر مشهد هر کدام به گوشه ای از تلاش ها و مجاهدت های صورت گرفته شده در احداث و بهره برداری خط یک قطار شهری اشاره کردند.

همچنین سمینار مستند تصویری خط یک قطار شهری از کلنگ زنی جناب موسوی لاری وزیر وقت کشور در سال ۱۳۷۹ تا بهره برداری آن در سال ۸۹ به تصویر کشیده شد.

رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی خط یک قطار شهری مشهد و مهر و امضای تمبر کتاب از برنامه های بعدی این سمینار بود. تقدیر نمادین از تعدادی خدمت گزاران پروژه و اجرای موسیقی پایان بخش مراسم بود.

کتاب روی ریل خدمت" تاریخ شفاهی خط یک قطار شهری مشهد" توسط دکترسیدجلال رجایی عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد، غلامحسین نوعی مدیر دفتر ارتباط علمی دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشجوی دکتری تاریخ دانشگاه آزاد بجنورد و دکترسیدعلی مزینانی دکتری تاریخ از دانشگاه تربیت مدرس و مدیر دپارتمان تاریخ شفاهی انجمن پارسه در قطع وزیری و ۴۵۰ صفحه تدوین شده که فروردین سال جاری که مصادف با رویداد بین المللی مشهد ۲۰۱۷ می باشد با مساعدت انتشارات شفا به زیور چاپ آراسته شد.

گفتنی است دراین پروژه که از سال ۱۳۹۴ کلید خورد یک تیم ۹ نفره از دانشجویان تحصیلات تکمیلی تاریخ و متخصصان تاریخ شفاهی همراهی و همکاری کردند تا ۳۰۰ ساعت مصاحبه با شخصیت های موثر در پروژه همراه با ییش از ۵ هزار برگ سند و بریده جراید مورد نظر مورد بررسی و مطالعه قرارگرفت.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد