همایش تحقیق و پژوهش در آلمان با هدف معرفی امکانات و فرصت‌ها دردانشگاه الزهرا(س) برگزارشد

۰۷ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۱ کد : ۳۱۵۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۸
در پی سفر اخیر دکترمهناز ملانظری سرپرست دانشگاه الزهرا(س)، به آلمان همایش "تحقیق و پژوهش در آلمان" با هدف معرفی امکانات و فرصت های تحقیق و پژوهش دراین کشور با حضور رئیس، معاونان و اعضای هیئت علمی، مدیران و معاونان بین الملل سایر دانشگاه‌های کشور و با حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی دراین دانشگاه برگزارشد.
همایش تحقیق و پژوهش در آلمان با هدف معرفی امکانات و فرصت‌ها دردانشگاه الزهرا(س) برگزارشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درابتدا دکترحناچی مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا (س)، به توضیح اهمیت این گونه برنامه ها در ارتقای فعالیت های بین الملل دانشگاه را یادآورشد.

سپس دکترفرنس اشتوکل نماینده موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، طی سخنان خود به معرفی فعالیت ها و امکانات موسسه تبادلات آکادمیک آلمان برای حمایت از پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی شامل اعطای فرصت های مطالعاتی سه و شش ماهه، انجام طرح های پژوهشی در موسسات پژوهشی آلمان و دوره های دکتری و پسادکتری در دانشگاه های آلمان پرداخت.

سخنران بعدی مصطفی مالکی مشاور ارشد و مدیر برنامه های موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در ایران، بود که با اشاره به امضای قرارداد ۲۰۱۶ با وزارت علوم درخصوص اعطای بورس مشترک فرصت مطالعاتی آلمان به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ایران، با اعلام فرصت سه ماهه ارسال درخواست فرصت مطالعاتی در موسسات پژوهشی آلمانی، به دانشجویان توصیه کرد با تهیه پروپوزال پژوهشی و ارسال به اساتید آلمانی تا پایان آگست ۲۰۱۷ از فرصت مطالعاتی در موسسات پژوهشی آلمان در سال ۲۰۱۸ استفاده کنند.

دفتر موسسه تبادلات آکادمیک آلمان از سال ۱۹۵۷ در تهران گشایش یافته و با هدف بین المللی سازی فضای آموزش عالی آلمان فعالیت می کند.

دکتراشتوکل با اشاره به گشایش دفترنمایندگی ایران در بن طی سفر اخیر قائم مقام وزیرعلوم در همکاری های علمی بین المللی به آلمان، به زمینه های راهبردی همکاری های علمی دو کشور اشاره کرد. بهره گیری از دیپلماسی برای همکاری های علمی با هدف حل معضلات جهانی، استفاده از دانش برای تصمیم سازی دیپلماتیک و توسعه همکاری های علمی به عنوان زمینه ساز همکاری های دیپلماتیک از جمله این راهبردهاست.

وی با اشاره به وجود حدوداً یک هزار موسسه پژوهشی در آلمان گفت: تعداد ۶۰۴۰۰۰ نفر در بخش تحقیق و توسعه در شرکت های آلمانی مشغول به کار هستند و همکاری پژوهشی با ۱۵۱ کشور جهان با انجام پژوهش های دوزبانه و چندزبانه در علوم، نوآوری و اقتصاد در دست انجام است.

دکتراشتوکل گفت: دوسوم پژوهش ها در بخش خصوصی انجام می پذیرد و شرکت های غیردولتی در آلمان بودجه زیادی صرف تحقیق و توسعه می کنند.

گفتنی است علاقه مندان می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه الزهرا و با مراجعه به خبر مربوطه به فایل اطلاعات دکتراشتوکل دسترسی یابند.

کلید واژه ها: الزهرا(س)