چهارمین نمایشگاه دستاوردهای مرکز تحقیقات فرآوری مواد کاشی‌گر، در دانشگاه شهید باهنر کرمان، برگزار شد

۰۶ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۶ کد : ۳۱۵۳۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۹۹
به مناسبت آزادسازی خرمشهر، چهارمین نمایشگاه دستاوردهای مرکز تحقیقات فرآوری مواد کاشی‌گر، در محل آزمایشگاه گروه معدن دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان، برگزار شد.
چهارمین نمایشگاه دستاوردهای مرکز تحقیقات فرآوری مواد کاشی‌گر، در دانشگاه شهید باهنر کرمان، برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این نمایشگاه با هدف معرفی نرم افزارها و تجهیزات ساخته شده و فعالیت‌های انجام شده مرکز تحقیقات فرآوری کاشی‌گر از سال گذشته (۱۳۹۵) تاکنون در هفت ایستگاه در معرض نمایش قرار گرفت.

ایستگاه اول با عنوان مجموعه نرم افزارهای KMPC ess (نرم‌افزار انتخاب تجهیزات و طراحی مدارهای خردایش)؛ که از امکانات این نرم‌افزار می‌توان به انتخاب و تعیین اندازه سنگ‌شکن اولیه، تعیین ابعاد سرند، پیش‌بینی دانه بندی محصولات مدار خردایش و طراحی مدار سنگ شکنی اشاره کرد، مورد بازدید قرار گرفت.

ایستگاه دوم با نام بهینه سازی فرآیند خشک کنی با تعیین طرح بالابرهای خشک کن – کارخانه کندله‌سازی مجتمع سنگ آهن گل گهر با هدف دستیابی به پایین‌ترین رطوبت جهت بهبود فرآیند خردایش و تولید کندله مناسب و نمایش ساخت مدل فیزیکی خشک کن و همچنین تغییر طرح آسترهای دیواره ورودی و خروجی در آسیای نیمه خشک کن مجتمع سنگ آهن گل گهر که هدف آن بالا بردن ظرفیت آسیا با افزایش حجم موثر خردایش-گستردگی بار در سطح مقطع آُسیا با ردیابی مسیر حرکت ذرات شبیه سازی فیزیکی رفتار بار بود و این ایستگاه شاملِ نمایش دقیق‌ترین آسیای آزمایشگاهیِ کوچک‌مقیاسِ ساخته شده در دنیا، توسط متخصصانِ مرکز تحقیقاتِ فرآوریِ مواد کاشی‌گر نیز می شد.

این دستگاه در ارزیابی و تحلیل انواع آسیاهای گردان (خودشکن، نیمه خودشکن، گلوله‌ای و میله‌ای) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از آن در ایستگاه سوم جدا کننده مارپیچی در معرض نمایش قرار داشت. این دستگاه تجهیزی ساده و در عین حال کاربردی است که توسط متخصصان مرکز کاشی‌گر مورد استفاده جهت عملیات پر عیارکنی در کارخانه های فرآوری زغال و سنگ آهن قرار می گیرد.

ایستگاه چهارم سیستم شامل کنترل سطح بود. این سیستم تجهیزی جهت آموزش مبانی ابزار دقیق و کنترل فرآیند به دانشجویان علاقه مند، کارکنان و مدیران صنایع است که توسط متخصصان مرکز تحقیقات فرآوری مواد کاشی گر ساخته شده است.

این ایستگاه همچنین اسکنر سه بعدی را به عنوان ساده ترین و کارآمد ترین تجهیز برای اسکن قطعات صنعتی و تجهیزات تحت سایش طراحی مجدد تجهیزات از پیش ساخته شده‌ای که نقش ساخت آنها در دسترس نباشد را در دید بازدید کنندگان قرار داده بود.

سپس ایستگاه پنجم؛ به معرفی کتابخانه دیجیتال همت پرداخت که جامع ترین بانک اطلاعاتی فرآوری مواد معدنی منتشر شده در دنیا، (از ابتدای معرفی این رشته تا کنون) شامل بیش از پنجاه هزار چکیده مقاله و کتاب می شود.

این بخش به عنوان بزرگ‌ترین مرجع فرآوری جهان، حاصل بیش از سی سال همت شبانه روزی، جهت گردآوری کلیه منابع فرآوری مواد است.

ایستگاه ششم اولین نرم افزار ایرانی شبیه سازی سیستم های ذره ای به روش اجزای گسسته ( KMPC Dem ) نشان می داد، موارد استفاده این دستگاه تحلیل و بررسی کلیه سیستم های ذره ای از جمله انواع آُسیاها، نوار نقاله، شوت و بونکر است.

ایستگاه هفتم به عنوان آخرین ایستگاه، نمایانگر واحد پردازش سریع مرکز تحقیقات کاشی گر بود. این واحد به عنوان قوی ترین واحد پردازش سریع کامپیوتری موجود در جنوب شرق کشور، متشکل از کامپیوترهای مجهز و پردازنده های روز دنیا بود. از موارد استفاده این واحد می توان به اجرای نرم افزارهای تحلیل مهندسی که نیازمند پردازنده های پرقدرت جهت یافتن نتایج هستند، اشاره کرد.