دکتر پارسا: تعلیمی آزادی‌بخش است که به پرورش انسان‌های صاحب اراده و علم دوست منجر شود

۰۳ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۶ کد : ۳۱۴۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۹
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز بابیان اینکه اگر بخواهیم انسان مستعد تربیت کنیم، باید انسانی صاحب اراده تربیت کنیم تا دست به‌گزینش ببرد و صرفاً خود را در استخر معلومات رها نکند، گفت: تعلیم و تربیتی آزادی‌بخش است که به پرورش انسان‌های صاحب اراده و علم دوست منجر شود.
دکتر پارسا: تعلیمی آزادی‌بخش است که به پرورش انسان‌های صاحب اراده و علم دوست منجر شود

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالله پارسا در سیزدهمین آیین تجلیل از دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: اگر مرور ساده‌ای بر منابع دینی داشته باشیم، شواهد زیادی از ارج نهادن به علم، معلمان و تعلیم و تربیت خواهیم دید.

وی افزود: از باب اهمیت باید گفت که اولین آیات نازل‌شده به پیامبر (ص) در باب علم، مقام علما و دانشمندان و اجری که در بارگاه الهی دارند، بود و خاشع‌ترین انسان‌ها به تعبیر من، علما هستند. دانشمندان و علما به دلیل اینکه بهتر به عظمت وجود الهی پی می‌برند، خداترس‌تر خواهند بود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز بابیان اینکه ارسطو سه تعریف را از استعداد ذکر می‌کند، گفت: تعریف اول، اسطوره استعدادهای ثابت است. یعنی برخی معتقدند استعداد خصیصه‌ای ذاتی است که با تولد ظاهر می‌شود و با مرگ از بین می‌برد.

دکترپارسا ادامه داد: دوم اسطوره استعدادهای هماهنگ، به این معنا که همه استعدادهای انسان به یک اندازه رشد می‌کند. تعریف سوم نیز اسطوره استعدادهای ارزشمند است، یعنی تمام استعدادهای انسان ارزشمند هستند و ما استعداد بد یا مخرب نداریم و باید تمام استعدادهایمان را پرورش دهیم.

وی بابیان اینکه این تفکر امروزه زیر سؤال رفته و موردتردید است، گفت: یکی از صاحب‌نظران سه تعریف را جایگزین این تعاریف می‌کند. اول استعداد به معنی تسهیلات، یعنی یک محیط غنی از امکانات فراهم کنیم و افراد را در آن رها کنیم تا استعدادهایشان به خودی خود رشد کند، اما در این تعریف، نقش اراده نادیده گرفته‌شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: دوم استعداد به معنای توانایی است که به مهارت‌های سخت و نرم توجه می‌کند. اگر مهارت‌ها را پرورش دهیم منجر به پرورش افراد مستعد می‌شود. تعریف سوم نیز استعداد به معنای ظرفیت‌های فردی است، در این تعریف اراده فرد مهم است و هر آنچه فرد اراده کند، شرط است؛ این تعریف با ذات انسان سازگار است.

وی ادامه داد: تعریف ما نیز از استعدادهای درخشان، دانشجویانی صاحب اراده، امیدوار به رشد و کمال و تلاشگر، برای قدم گذاشتن در مسیر انسانی‌ای است که نهایتِ این مسیر از نظر ما، رسیدن به قرب الهی است. امیدواریم فضای آموزشی و تلاش‌های دانشگاه در حوزه آموزش بتواند یک مسیر روشن‌تر، راهوارتر و گزینشی‌تر را در اختیار این افراد قرار دهد.

در ادامه مراسم مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز در سخنانی گفت: دانشجویان استعداد درخشان بدانند که استعدادهایشان یک نعمت الهی است و نعمت‌های الهی بر اساس آموزه‌های دینی می‌تواند از بین برود یا بماند و بارور شود، پس باید قدر این نعمت را بدانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی افزود: من در این برنامه به دانشجویانی که این موفقیت را کسب کردند، استادان و والدین آن‌ها این موفقیت را تبریک می‌گویم.

وی با اشاره به اینکه هیچ شادی برای پدر و مادر ارزشمندتر از این نیست که ببینند محصول عمرشان به ثمر رسیده است، بیان کرد: رابطه فرزندان و والدین قبلاً این‌طور بود که فرزندان کارهای پدر و مادرشان را انجام می‌دادند، اما اکنون برعکس شده و پدر و مادر در خدمت فرزندان هستند که هردوی این حالت‌ها خوب است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: به‌عنوان یک پدر به این دانشجویان استعدادهای درخشان توصیه می‌کنم قدر نعمتی را که خداوند به آن‌ها داده است را بدانند.

حجت‌الاسلام و المسلمین شفیعی عنوان کرد: حضرت علی (ع) می‌‌فرماید "گمان نکنید موجود کوچکی هستید، بدانید خداوند دنیایی را در شما جای داده است"، پس هر آنچه می‌توانید بیاموزید و بیندیشید.

 

کلید واژه ها: شهید چمران