مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی زمینه ساز توسعه و تحول علمی کشور است

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۶ کد : ۳۱۳۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۳۵
رئیس مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان گفت: این مؤسسه زمینه تحول در دانشگاه کاشان و نیز مدلی برای توسعه علمی کشور را فراهم می سازد.
مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی زمینه ساز توسعه و تحول علمی کشور است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رضا منصوری با بیان اینکه مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان حدود دوسال پیش به نام اندیشگاه فعالیت خود را آغاز کرد بدین منظور که دانشگاه کاشان به رده جهانی ارتقا یابد اظهار داشت: یک سال پیش طرح ایجاد این مرکز در هیئت امنا تصویب شد و به نام مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی نام گذاری شد.

وی به بیش از ۵۰ "موسسه مطالعات علمی پیشرفته" در دانشگاه های جهان اشاره کرد و افزود: دانشگاه های کشورهای صنعتی جهان در پنجاه سال اخیر چنین مؤسساتی تاسیس کرده اند و انگیزه آن آمادگی برای همراهی با تحولات سریع علم در جهان بوده است.

وی علت نام گذاری این مؤسسه به نام سعیدی را حمایت و تامین اعتبار هزینه های تحقیقاتی را از سوی خیری به نام مهندس علی سعیدی بیان کرد و گفت: از همان دوسال پیش بعضی طرح های پژوهشی در این مؤسسه تعریف و شروع شد هدف این بود که به عنوان نمونه به طرح های بپردازیم که موضوع آنها با ایران مرتبط باشد.

استاد منصوری به برگزاری هم اندیشی به نام اندیشگان زمین و حیات در دو سال گذشته در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: یکی از زمینه های فعالیت این مؤسسه پس از این هم اندیشی زمین و حیات اعلام شد که موضوعی است میان رشته ای و مرتبط با نیازهای کشور، مورد توجه اجتماع علمی جهانی است.

دکتر منصوری ماموریت علمی به کویر لوت را یکی از طرهای تحقیقاتی نام برد که در این موسسه تعریف شده و افزود: برای انجام این کار تحقیقاتی نزدیک یکسال با همکاران داخل و خارج از ایران بحث داشتیم می دانستیم که کویر لوت ایران یکی از سه نقطه گرم کره زمین است و سرانجام به این پرسش به عنوان محور یک برنامه تحقیقاتی رسیدیم که چگونه حیات وجود در گرمترین نقطه کره زمین وجود دارد بدون اینکه گیاه وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: از این پرسش تعدادی طرح تحقیقاتی تعریف شد و از متخصصانی درزمینه های مختلف زمین شناسی، اقلیم شناسی، جانورشناسی، خزنده شناسی، میکروب شناسی، آب شناسی و باستان شناسی که بتوانند به این پرسش پاسخ دهد کمک گرفته شد.

 

وی تاکید کرد: به همین منظور در پائیز سال گذشته اولین ماموریت به کویر لوت و فروردین امسال نیز دومین سفر به کویر لوت انجام شد که در ماموریت اول ۷ روز و در ماموریت دوم نیز که به مدت ۱۰ شبانه روز به طول انجامید

رئیس مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان افزود: نخستین سفر در جامعه علمی جهان به حدی اهمیت داشت که گزارش آن در مجله معتبر بین المللی ساینس چاپ شد.

وی از موافقت معاونت علمی ریاست جمهوری برای پذیرش پژوهشگران پسا دکتری در چارچوب بنیاد نخبگان در این موسسه خبر داد و افزود: این افراد که از دانش آموختگان خارج از کشور هستند به زودی در این مؤسسه مشغول فعالیت خواهند شد.


( ۲ )