معاون رئیس جمهور: تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۲ کد : ۳۱۳۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۹
آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به فردوسی شناسان با حضور مسئولان کشوری و استانی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، شخصیت های برجسته بین المللی و داخلی، دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.
معاون رئیس جمهور: تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز دراین مراسم با بیان اینکه حضور دکترنوبخت معاون رئیس جمهور دراین مراسم نشان از توجه ویژه هیئت دولت به این مسئله می باشد، گفت: امیدواریم سال آینده این مراسم با حضور رئیس جمهور و روسای جمهور سایر کشورها فارسی زبان برگزار شود.

وی افزود: تعیین یک روز برای پاسداشت زبان فارسی از مطالبات جدی جامعه فرهنگی و علمی و دانشگاهی از حاکمیت بود که روز ۲۵ اردیبهشت ماه که روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز می باشد به عنوان روز پاسداشت زبان فارسی در تقویم رسمی کشور درج شد.

سرابی عنوان کرد: این نوید را می توانیم بدهیم که ساز و کار بنیاد فرهنگی وهنری فردوسی با حمایت وزیر ارشاد و استاندارخراسان رضوی و تلاش شورای فرهنگی شکل گرفته و به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.

استاندارخراسان رضوی نیز ضمن خیرمقدم به دکترنوبخت معاون رئیس جمهور، فرهیختگان، فرهنگ دوستان، استادان، مهمانان، دانشجویان و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، برگزاری این همایش آن هم در قطعه ای از سرزمین خراسان بزرگ و در زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را به فال نیک گرفت.

وی افزود: در ابتدا لازم می دانم در مورد خاستگاه فردوسی و شاهنامه یعنی خراسان بزرگ سخن بگویم؛ خراسانی که پاره تن رسول گرامی اسلام یعنی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در آن خفته است و زینت عرشیان و فرشیان و همچنین ایران اسلامی شده است.

وی خاطرنشان کرد: فردوسی را ممکن است عده ای به مولدش، برخی به سبک شعر و حماسه سرائی اش، بعضی به حکمتش، خلوص، فداکاری استقامت و رهائی اش از تعلقات دنیا در راه هدف والای حفظ هویت ملی بشناسند، این در حالی است که همه کسان او را به شاهنامه می شناسند.

استاندارخراسان رضوی اظهارداشت: به یقین خدمتی که او از طریق سرودن حماسه نامه شعر فارسی در زمان خودش به حفظ هویت زبان ما ایرانیان کرده در جهان بی بدیل است و ادبیات فراوانی در تأیید این موضوع در شاهنامه وجود دارد که تلاش فردوسی برای ترکیب حکمت و حماسه با هویت و ادبیات زبان فارسی را نشان می دهد و ضمن دمیدن روح شجاعت و دلاوری به فرهنگ و ادبیات ایران، عظمت و پیشینه غنی اخلاقی ایرانیان را در تفکر و اندیشه پاک به نمایش می گذارد.

رشیدیان استاندارخراسان رضوی تاکید کرد: بی تردید نظام مقدس جمهوری اسلامی و در رأس آن رهبر فرهیخته و فرزانه، از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با نگاه مثبت به این شخصیت فاخر و حکیم فرزانه او را یکی از حلقه های واصل فرهنگی برای هویت یابی نسل جوان حال و آینده این کشور می داند و طبعاً حماسه سرداران ایران از گذشته تا به حال و شهدای قهرمان این مرز و بوم بویژه دوران معاصر و در دفاع مقدس در نتیجه هویت اسلامی و ایرانی ناشی از روح حماسه فردوسی که آن هم منشأت گرفته از جرفای اعتقادات دینی این حکیم فرزانه متأثر است.

وی افزود: نکته دیگر اینکه، امسال مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از طرف آیسسکو انتخاب و نام گذاری شده است و این موقعیت، مشهد را در قطب دیپلماسی فرهنگی قرار داده، چه بهتر است که همراه و همزمان با آن روز پاسداشت زبان ادب فارسی را نیز به توصیه بزرگان و عالمان و اندیشمندان و همچنین تأکیدات رئیس جمهور دراین خصوص در سالروز پدر زبان فارسی برگزار کنیم.

رشیدیان تصریح کرد: دراین مناسبت ضمن قدرشناسی از فردوسی و فردوسی شناسان جایزه فردوسی را درچهارمین سال به تلاش گران برجسته عرصه پژوهش فرهنگ و هنر اهدا می کنیم.

وی افزود: بی تردید همه این تلاش ها برای ایران سرافراز و سربلند می باشد و اندیشه فردوسی نیز بر آن استوار است و پس از قرن ها در گوش زمانه هنوز زمزمه می کند.

دکترمحمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور در آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به فردوسی شناسان در دانشگاه فردوسی مشهد اظهارداشت: تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است.

وی افزود: این حکیم بزرگ و فرزانه در ابعاد مختلفی دارای آثار ماندنی است که تنها یکی از آنها موضوع زبان و ادبیات فارسی است که بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از این جهت بیشتر بر روی آن تاکید شده است.

دکترنوبخت تصریح کرد: اگر امروز همه سازوکارهای تربیتی ما به خصوص در زمینه آموزش و پژوهش به احیای این فرهنگ و ترویج آن معطوف شود به خصوص در دوره ای که ما در زمانه پسا جهانی شدن قرار داریم به طبع توانسته ایم به نحو شایسته ای از فرهنگ و تمدن خود پاسداری و نگهبانی کنیم و در برابر هجمه و هجومی که به جبر زبان پیش می آید این گونه خود را تامین و بیمه کنیم.

وی در سخنان خود به این نکته اشاره کرد که شاهنامه نمودی از فرهنگ ایرانی و اسلامی محسوب می شود و از همین رو بنده بر خود فرض دانستم که به عنوان مسئول برنامه ریزی کشور حتماً دراین مراسم شرکت کنم و از فعالیت های خوب و برجسته ای که در این زمینه صورت گرفته است تقدیر و تشکر کنم و به عنوان خادم مردم از فعالان عزیز این عرصه تجلیل کنم.

همچنین بازخوانی داستان رستم واسفندیار، رونمایی از کتاب های در حوزه شاهنامه پژوهی، شاهنامه نگاری از دکترفاطمه ماهوان، ترجمه ایتالیایی شاهنامه، فرهنگ جامع زبان فارسی اثر دکترعلی اشرف صادقی و رونمایی از تابلو نقاشی استاد حمیدی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

درادامه این مراسم، از تمبر ۲۵ اردیبهشت و روز زبان فارسی با حضور مسئولان و فرهیختگان رونمایی شد.

اعطای نشان فرهنگی هنری شاهنامه به استادان زبان فارسی و هنرمندان ازجمله دکترحسن انوری، دکترعلی اشرف صادقی، دکترعلی رواقی و نیز دکترنعمت ییلدروم از کشور ترکیه، دکترعبدالغفور آرزو از کشور افغانستان و دکترعلیم اشرف خان از کشور هند اعطا شد.

گفتنی است نشان هنری فردوسی نیز به شهرام ناظری اعطا شد.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد