سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح ۱۴۰ هکتار از اراضی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی افتتاح شد

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۳ کد : ۳۱۲۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۳
با حضور رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه، سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح ۱۴۰ هکتار از اراضی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی این دانشگاه افتتاح شد.
سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح ۱۴۰ هکتار از اراضی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شهاب قاضی رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی در مراسم افتتاح سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح ۱۴۰ هکتار از اراضی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی این دانشگاه با بیان اینکه استان کرمانشاه در زمینه‌های مختلف کشاورزی ظرفیت‌‌های بالایی دارد، اظهار داشت: این استان در طرح آمایش کشور به عنوان قطب کشاورزی معرفی شده و در صورت بهره گیری از ظرفیت‌های این بخش می توان آمار بالای بیکاران استان را کاهش داد.

وی تصریح کرد: اهمیت بخش کشاورزی تا جایی است که می‌توان از آن به عنوان اولویت اول استان یاد کرد.

دکتر قاضی با اشاره به شرایط آب و هوایی مناسب این استان و وجود اقلیم‌های مختلف از نیمه سرد گرفته تا گرمسیری افزود: وجود منابع آبی خوب در کنار اراضی مستعد می‌تواند ظرفیت خوبی برای توسعه بخش کشاورزی در استان باشد که به دنبال آن اشتغال‌زایی و درآمدزایی بیشتر برای مردم استان به همراه خواهد آمد.

وی گفت: پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی با دارا بودن ۱۰۰ عضو هیئت علمی فعال می‌تواند به بخش کشاورزی استان مشورت‌دهی داشته و در راستای رفع مشکلات این بخش و شکوفایی بیشتر آن گام بردارد و در صورت همراهی مسئولان می تواند نقش موثری را در بهبود راندمان بخش کشاورزی در استان داشته باشد.

دکتر قاضی بیان کرد: استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری می‌تواند نقش مهمی را در بهینه سازی مصرف آب با توجه به آمار بالای مصرف آب در بخش کشاورزی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش تولید محصول، کنترل بهتر علف های هرز مزرعه و سهولت کار کشاورزی را از مزایای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی عنوان کرد.

در ادامه دکتر حمیدرضا چقازردی مدیر مزرعه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی نیز در این مراسم اظهار کرد: خشکسالی‌های حادث شده در سال‌های اخیر ضرورت توجه به تجهیز اراضی بخش کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری را در راستای بهینه سازی مصرف منابع آبی بیشتر کرده است.

وی با اشاره به وجود منابع آبی خوب در استان کرمانشاه افزود: بر اساس آمارها استان کرمانشاه دو برابر میانگین کشوری بارندگی سالیانه دارد و لذا توسعه آبیاری نوین در این استان با توجه به آمار بالای بارندگی های سالانه آن ضرورت دارد.

دکتر چقازردی ادامه داد: تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری با هدف صرفه جویی در مصرف آب و بالا بردن راندمان آبیاری اجرایی می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به وجود ۱۱ حلقه چاه آبیاری در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی و اخذ یک مجوز ایجاد یک حلقه چاه جدید که به زودی عملیات حفر آن آغاز خواهد شد، افزود: این چاه‌ها مجوز بهره برداری حدود ۲۰۲ لیتر در ثانیه را دارند.

 

 


( ۱ )