افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور مشترک دانشگاه پیام نور میاندوآب و پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۷ کد : ۳۱۲۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۵
مرکز رشد واحدهای فناور مشترک دانشگاه پیام نور میاندوآب و پارک علم و فناوری آذربایجان غربی افتتاح شد.
افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور مشترک دانشگاه پیام نور میاندوآب و پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مراسم افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه پیام نور میاندوآب باحضور دکترامامعلی عاشری رئیس دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی، دکترحسن حیدری رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و جمعی ازمسئولان استانی و شهرستانی و روسای واحدها و مراکز دانشگاهی درمحل دانشگاه پیام نور میاندوآب برگزارشد.

دکترحیدری هدف از تأسیس مرکز رشد واحدهای فناور میاندوآب را ایجاد محلی برای استقرار دانشجویان، استادان، اعضای هیئت علمی و صاحبان ایده‌های خلاقانه جهت تشکیل کسب و کارهای نوپا و توانمندسازی آنان برای ایجاد شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: ایده پردازان با ارائه ایده درحوزه‌های مختلف پس از طی مراحل ارزیابی در مراکز رشد مستقر می‌شوند و به آنان به مدت ۶ ماه فرصت داده می شود تا با دریافت خدمات و مشاوره و آموزش های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت های حقوقی مستقل، خود را برای مرحله بعدی آماده کنند.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ادامه داد: در یک دوره استقرار دو ساله واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی دست یافته و پس از آن به صورت یک شرکت مستقل از مرکز رشد خارج می‌شوند.

دکترحیدری درخصوص زمینه‌های تخصصی فعالیت زیر نظر مرکز رشد میاندوآب اظهار کرد: حوزه کشاورزی که متناسب با ویژگی‌های این شهرستان می‌باشد و صنایع پایین دستی پتروشیمی و شیمی از حوزه‌های فعال در این مرکز رشد خواهند بود.

وی مبدأ اصلی حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان را دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی معرفی کرد.

رئیس پارک علم و فناوری نقش مراکز رشد را در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد دانش بنیان مهم دانست و افزود: مراکز رشد به عنوان پل ارتباطی سبب تقویت ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت می‌شوند.

دکترحیدری با بیان اینکه سه زیر ساخت سیلیکون ولی شامل ایده پردازان، سرمایه گذاران اولیه و سرمایه گذاران خطر پذیر می‌باشد تأکید کرد: ما در مراکز رشد قصد داریم بخش دوم زیست بوم سیلیکون ولی را ایجاد کنیم. ایده‌هایی از سوی دانشجویان مطرح می‌شود و سرمایه گذاری و حمایت اولیه در مراکز رشد صورت می‌گیرد تا تبدیل به نمونه اولیه محصول شوند و در نهایت این محصول اولیه توسط سرمایه گذاران خطر پذیر مورد حمایت قرارگیرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تجربه کشورهایی مانند چین می‌توان نتیجه گرفت بدون پیشرفت در حوزه فناوری پیشرفتی در جهانی سازی محصولات نخواهیم داشت.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با بیان اینکه به طور متوسط از هر ۳هزار ایده یک محصول تولید می‌شود، گفت: تجربه استارتاپ‌های موفق دنیا نشان می‌دهد که ما باید از ایده شروع کنیم تا بتوانیم به تولید محصول فناورانه دست یابیم.

دکترحیدری با اشاره به تجربه موفق برگزاری رویدادهای شتاب آذربایجان (روشا) در سالجاری گفت: تلاش خود را می‌کنیم تا رویدادهای ایده شو را در شهرستان میاندوآب نیز برگزارکنیم تا کسب و کار‌های نوینی که اساس اقتصاد مقاومتی را تشکیل می‌دهند دراین شهرستان شکل بگیرند.

همچنین دراین مراسم دکترامامعلی عاشری رئیس دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی ضمن تشکر از تلاش‌های دکترحیدری برای راه اندازی مرکز رشد میاندوآب از اتمام مراحل تأسیس مرکز رشد در واحد پیام نور ماکو خبر داد و افزود: مرکز رشد ماکو هم اکنون ۲۰ متقاضی استقرار دارد.

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری آذربایجان غربی