ازسوی وزیرعلوم ، اثر هنری طرح نقشه فرهنگی اجتماعی ایران به هیئت دولت اهدا شد

۰۵ تیر ۱۳۹۵ | ۱۳:۵۲ کد : ۳۱۲۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۵۷
همزمان با برگزاری جلسه هیئت وزیران ، از سوی دکترمحمدفرهادی وزیرعلوم تحقیقات و فناوری، اثری نفیس که حاصل همکاری پژوهشگران و هنرمندان ایرانی بود و با عنوان "طرح نقشه فرهنگی اجتماعی ایران" به هیئت وزیران...
ازسوی وزیرعلوم ، اثر هنری طرح نقشه فرهنگی اجتماعی ایران به هیئت دولت اهدا شد
همزمان با برگزاری جلسه هیئت وزیران ، از سوی دکترمحمدفرهادی وزیرعلوم تحقیقات و فناوری، اثری نفیس که حاصل همکاری پژوهشگران و هنرمندان ایرانی بود و با عنوان "طرح نقشه فرهنگی اجتماعی ایران" به هیئت وزیران تقدیم شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، اثر هنری یاد شده حاصل ابداع و نوآوری پژوهشگاه مواد و انرژی بر روی فلز نقره است که توسط هنرمندان و قلم زنان و چهره های ماندگار صنایع دستی کشورمان در ابعاد 80×66 سانتی متر و وزن 250/6 کیلوگرم از فلز نقره با کاشت فیروزه ایرانی و نمایش خلیج همیشه فارس و حکاکی تصاویر حافظ، سعدی، مولانا، خیام، فردوسی و نظامی به صورت برجسته قلم زنی شده است.
همچنین نقره مورد استفاده در طرح این نقشه از نقره با خلوص 99/99 درصد و مقاوم به سیاه شدن ، مصداق عملی اقتصاد مقاومتی است.
پژوهشگاه مواد و انرژی که یکی از موسسات پژوهشی مطرح در سطح کشور است، با تلاش های فراوان موفق شده است ضمن تخلیص صنعتی و اقتصادی نقره ، آلیاژ جدیدی از نقره طراحی و در ابعاد صنعتی تولید کند که مقاومت آن به کدر شدگی و خوردگی بهتر از آلیاژ های رایج جهان بوده و درعین شکل پذیری، استحکام بسیار خوبی دارد، این ویژگی ها که ترکیب آنها با هم، توان علمی و فناوری بالایی را می طلبد. موجب شده که این ورق تولیدی مورد تایید صنعت گران و استادان هنرمند قلم کار کشور قرار گیرد.
درقدم نخست دستاورد فوق جهت استفاده در ضریح مقدس مورد استفاده واقع شد و بازسازی چندین مکان مقدس ازجمله خیمه گاه کربلا، تل زینبیه و سرداب سامرا در دستور کار قرارگرفت. در گام بعدی براساس خاصیت انعطاف پذیری آلیاژ فوق و لزوم شکل پذیری ورق در آثار هنری صنایع فلزی، همکاری مشترکی با سازمان صنایع دستی کشور آغاز شد و هنرمندان تراز اول این حوزه را ترغیب به استفاده از این نوآوری کرد که ساخت تعدادی آثارهنری توسط چهره های ماندگار و استادان برجسته قلم زن را در پی داشت.
این محصول پس از آزمایش های گوناگون و بررسی های همه جانبه درسازمان ملی استاندارد و سازمان میراث فرهنگی به عنوان یکی از زیر ساخت های تولید مصنوعات دستی فلزی و اثری نوآورانه درمراسم روزجهانی صنایع دستی توسط دکتر سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حضور مسئولان  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ستاد بازسازی عتبات عالیات در درمحل مصلی حضرت امام خمینی(ره)  رونمایی و به صنعت گران معرفی شد.