اولین دوره مسابقه موشک‌های کاغذی در دانشگاه یزد برگزار شد

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۲ کد : ۳۱۱۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۰
اولین دوره مسابقه موشک‌های کاغذی به ابتکار آزمایشگاه هندسه کامپیوتری و سیستم‌های دینامیکی دانشگاه یزد و به همت انجمن‌های علمی علوم کامپیوتر، آمار، ریاضی و اقتصاد در سالن امام علی دانشگاه یزد برگزار شد.
اولین دوره مسابقه موشک‌های کاغذی در دانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین خورشیدی عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی و مسئول برگزاری مسابقه در خصوص برگزاری این مسابقه گفت: این رقابت که با شعار «مسابقه دقت و دانایی» برگزار شد، آزمونی برای سنجش دقت در ساخت و پرتاب است.

وی افزود: در مسابقه مذکور علاوه بر آگاهی از دانش پرواز، لازم است ظرافت‌ها و تجربیاتی که در ساخت و پرتاب موشک کاغذی وجود دارد، آموخته شود تا نتیجه‌ای قابل توجه به دست آید.

به گفته وی برگزاری این مسابقات در دنیا، تاریخچه‌ای در قرن بیستم میلادی دارد اما درحال حاضر هر سه سال یکبار در سطح جهانی برگزار می‌شود که آخرین دوره آن در سال ۲۰۱۵ در امریکا با حضور ۴۲ کشور انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی بررسی پتانسیل‌های دانشگاه هم از نظر برگزاری و هم از نظر استعدادهای دانشجویی بود افزود: مسابقات جهانی در سه بخش: بیشترین مسافت، بیشترین زمان پرواز و آیروباتیک صورت می‌گیرد که در مسابقات دانشگاه یزد تنها دو بخش اول انجام شد.

وی اظهار کرد: رقابت‌کنندگان برای ساخت موشک کاغذی در بخش بیشترین مسافت که به وسیله کاغذ آ۴ استاندارد ۱۰۰ گرمی صورت می‌گیرد، در زمانی حدود بیست دقیقه اقدام به ساخت و تست موشک خود کردند.