با حضور وزیر علوم، فعالیت مرکز «آپا» دانشگاه شهرکرد آغاز شد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۸ کد : ۳۱۱۲۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۶۱
مرکز آپا (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد رایانه ای) دانشگاه شهرکرد با حضور دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بهره برداری رسید.
با حضور وزیر علوم، فعالیت مرکز «آپا» دانشگاه شهرکرد آغاز شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهرکرد در آیین بهره برداری از این مرکز گفت: مرکز آپای شهرکرد متشکل از سه تیم تست نفوذ شبکه و وب، امنیت سیستم های اندرویدی و امنیت طراحی و پیاده سازی سیستم های اسکادا (سامانه سرپرستی و گردآوری داده ها) در دانشکده فنی و مهندسی آماده ارائه خدمات امنیت شبکه ها به متقاضیان است.

دکترمجید ابن علی افزود: این مرکز نخستین اسکادای بومی اجرا شده در بین دانشگاه هااست که قابلیت تبدیل شدن به قطب اسکادای منطقه ای را دارد.

وی در ادامه گفت: در یک سیستم اسکادا اتاق کنترل می تواند بر پایه داده‌ های بدست آمده دستورهای لازم را صادر کند و این داده‌ها در یک سیستم ثبت اطلاعات یا سیستم مدیریت پایگاه داده ذخیره می‌شود که معمولاً قابلیت ترسیم نمودار و تحلیل اطلاعات را هم دارد.

دکتر ابن علی گفت: مرکز آپای دانشگاه شهرکرد، مرجع رصد فضای سایبری استان و تامین کننده امنیت در فضای تبادل اطلاعات است.

وی بیان کرد: در این راستا، طرح اسکادای ملی کشور توسط تیم دانشگاه شهرکرد طراحی و به وزارت علوم ارسال شده است که با اندک هزینه ای سبب ایجاد تحول در فضای سایبری خواهد شد.

گفتنی است وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در حاشیه سفر به استان چهارمحال و بختیاری از طرح ۲۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی گل محمدی و آزمایشگاه های دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد نیز بازدید کرد.