دومین جشنواره خلاقیت علمی – پژوهشی در دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۴ کد : ۳۱۱۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۷۵
دومین جشنواره پویایی و خلاقیت علمی – پژوهشی، جایزه بزرگ دانشجویی دانشگاه تبریز با تجلیل از ۱۳ دانشجوی برگزیده در تالار وحدت این دانشگاه برگزار شد.
دومین جشنواره خلاقیت علمی – پژوهشی در دانشگاه تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه تبریز در این مراسم با اشاره به دستاوردهای علمی کشور در سال های اخیر گفت: ایران در حال حاضر در رشد علمی در جهان، مقام اول را دارا است و این امر در سایه دانشگاهیان و عالمان کشور به وجود آمده است.

دکتر محمدرضا پورمحمدی در ادامه با تاکید بر اینکه امروزه آموزش و پرورش و تربیت انسانی متخصص مورد نیاز جامعه مهم ترین رکن توسعه کشورها به حساب می آید، تصریح کرد: اگر ما به دنبال توسعه کشور هستیم، باید به مهم ترین رکن آن، یعنی تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر همت کنیم که دانشگاه ها در این زمینه نقش مهمی دارند.

وی افزود: در دانشگاه های کشور در حوزه های مختلف ظرفیت ها و استعدادهای خوبی هست که در صورت استفاده هوشمندانه و بهینه می توان در رشد و توسعه کشور گام های موثری برداشت.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اهداف برپایی چنین جشنواره هایی در دانشگاه ها گفت: برپایی این چنین جشنواره هایی در سطح دانشگاه ها برای ایجاد انگیزه در میان جوانان لازم و ضروری است و در صورت حمایت خیّرانی همچون دکتر علی پولاد، بهتر می توان دانشجویان را به مسیر پویایی و خلاقیت علمی و پژوهشی سوق داد.

فرماندار شهرستان تبریز، دیگر سخنران این جشنواره نیز در این مراسم گفت: منابع انسانی در تمامی جوامع از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به دنبال توسعه علمی در کشور هستیم باید تلاش شود، کمک های انسان دوستانه به سمت فرهنگ و دانشگاه ها سوق داده شود.

رحیم شهرتی فر، در ادامه اضافه کرد: این حرکتی که توسط علی پولاد در این دانشگاه و سایر مناطق کشور صورت می گیرد، باید به عنوان یک الگو باشد.

دکتر صادق نجفی، شهردار تبریز نیز در این آیین وجود افرادی همچون علی پولاد را برای این خطه نعمت خواند و گفت: در گذشته و امروزه حمایت و فعالیت مردانی همچون علی پولاد بود که امروزه از شهر تبریز و آذربایجان به افتخار یاد می کنند.

نماینده مردم تبریز، اسکو وآذرشهر هم در این مراسم با تاکید بر اینکه حمایت از نخبگان جامعه وظیفه همگانی است، گفت: با فراهم کردن بسترهای لازم و به خصوص حمایت از قشر نخبه و دانشگاهی می توان قله های ترقی و پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کرد.

دکتر علیرضا بیگی، در ادامه با تاکید بر اینکه ابتکار برگزاری این چنین جشنواره هایی در دانشگاه ها یک حرکت خداپسندانه است، تصریح کرد: این حرکت ها برای پیشرفت کشور خیلی مهم است و از این رو حامیان دیگر همچون علی پولاد باید ادامه دهنده این نوع حرکت باشند.

به گفته وی، برای نیل به اهداف انقلاب اسلامی چاره ای جز تولید علم و دانش و توسعه پژوهش های علمی نیست و باید دولت و مجلس از رشد و شتاب علمی به صورت جدی حمایت کنند.

دکتر علی اصغر شعردوست، نماینده اسبق مجلس نیز در این آیین گفت: این جشنواره به صورت سمبلیک برای ترویج علم، فرهنگ، معارف و معارف پروری صورت می گیرد و افرادی که در این راستا گام برمی دارند، مردان بزرگی هستند که در جهت اعتلای کشور تلاش می کنند.

دکتر علی پولاد، نیز در خصوص این جشنواره گفت: این کار به منظور تشویق دانشجویان برای ایجاد پویایی و خلاقیت در عرصه علم و پژوهش است که سایر افراد خیّر نیز با اقداماتی این چنینی می توانند در مسیر رشد علمی کشور به نوعی نقش آفرین باشند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز نیز در رابطه با این جشنواره با تاکید بر اینکه این جشنواره به منظور ایجاد بستری مناسب برای شناسایی، حمایت و تشویق نخبگان پژوهشی و دانشجویان مبتکر دانشگاه تبریز و هدایت این استعدادهای درخشان به سمت اولویت‌های راهبردی کشور برگزار می‌شود، یادآور شد: در دومین جشنواره این دانشگاه نیز بیش از ۶۰ نفر از محققان و پژوهشگران معرفی شده بودند که از بین آنها ۱۳ نفر انتخاب و درقالب جایزه استاد علی پولاد مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گفته دکتر محمد تقی اعلمی، این جشنواره در ۴ گروه عمده تخصصی شامل علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و کشاورزی، دامپزشکی برگزار شد که دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز و همچنین فارغ‌التحصیلانی که بیش از ۶ ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی آنها نگذشته بود، می‌توانستند در این رقابت شرکت کنند.

 


( ۱ )