سمینار علمی تخصصی بررسی مطالعات فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه یزد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۷ کد : ۳۱۱۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۱
دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد با همکاری پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نشستی علمی تخصصی در سالن اجتماعات دانشکده علوم اجتماعی برگزار کرد.
سمینار علمی تخصصی بررسی مطالعات فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه یزد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست، تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد، نتایج آخرین پژوهش‌های انجام شده خود در استان یزد را ارایه کردند.

دکتر سیدعلیرضا افشانی رئیس دانشکده علوم اجتماعی در این نشست به مروری بر تغییرات کمی نرخ طلاق و عوامل مؤثر بر آن در استان یزد پرداخت.

وی ابتدا به نتایج چند پژوهشی که در این زمینه در استان یزد انجام داده بود اشاره کرد و در بین شهرستان‌های استان یزد، وضعیت شهرستان یزد به لحاظ نسبت طلاق به ازدواج به عنوان مهم ترین شاخص این حوزه را نیازمند توجه دانست.

وی دخالت اطرافیان، تنفر و عدم علاقه، اعتیاد، ضرب و شتم، سوء ظن و بدبینی، عدم رضایت از روابط جنسی، خیانت، بیکاری و درآمد ناکافی جهت اداره زندگی را از مهم ترین علل طلاق در بین زوجین استان یزد عنوان کرد.

دکتر احمد کلاته ساداتی عضو هیئت علمی بخش جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی با اشاره به انجام پژوهشی در استان یزد گفت: با جوان شدن جمعیت، زنان در گروه سنی ۲۹-۲۰ ساله توانسته‌اند در سطح سواد (سهم بیشتر نسبت به مردان در مقطع کارشناسی، و سهم برابر در کارشناسی ارشد و دکتری)، دسترسی به مشاغل دولتی (۳۱% زنان در مقابل ۱۸% مردان)، و سطح مطالعه (۷.۷ % مردان در مقابل ۹.۶ % زنان) وضعیت بهتری نسبت به مردان داشته باشند.

وی افزود: در حالی که جامعه با فرهیختگی زنانه مواجه شده، مردان به طور آشکار و پنهان به حاشیه نظام اجتماعی انتقال داده می شوند. حاشیه نشینی مردان در قالب فرار مغزها (مهاجرت نخبگان مرد به خارج از کشور)، مشغول شدن آنها به کارهای یدی به علت مسائل اقتصادی و شغلی، و در نهایت حذف مردان جوان به علت اینکه بیشتر از زنان مستعد رفتار پرخطر می باشند، اتفاق می افتد.

وی اظهار کرد: ضمن احترام به شایستگی زنان، واقعیت این است که جامعه به حضور متناسب زنان و مردان نیاز دارد و حذف یا حاشیه نشینی مردان، پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای نظام اجتماعی خواهد داشت. لذا، نهادهای مختلف و به طور خاص نهاد آموزش عالی، نیازمند تصمیمات دقیق و مبتنی بر پژوهش و شواهد درست، برای توزیع متوازن نقشهای جنسیتی در مقاطع آموزش عالی و به طور خاص تحصیلات تکمیلی است. چنین تصمیماتی نیازمند حمایت جدی نهادهای حاکمیتی سطوح بالا نیز است.

در ادامه دکتر علی روحانی عضو هیئت علمی بخش تعاون و رفاه اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی، به بررسی جامعه شناختی وضعیت افغانستانی‌های مقیم ایران با تاکید ویژه بر استان یزد پرداخت.

وی ابتدا به لحاظ تاریخی نحوه ورود افغانستانی‌ها به ایران و استان یزد را توضیح داد. سپس، کیفیت حضور آنها را بر اساس نظر شهروندان و مطلعین کلیدی استان یزد تشریح کرد.

وی در نهایت پیشنهادهایی برای همگرایی بیشتر مهاجران افغانستانی و شهروندان ایرانی پیشنهاد داد که محور اصلی آن تشکیل «اتحادیه فرهنگ» بر مدار اتحادیه ایران فرهنگی بود.

دکتر مسعود حاجی زاده میمندی عضو هیئت علمی بخش جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی در سخنرانی خود تحت عنوان" دانشگاه به عنوان یک مسئله اجتماعی" به این نکته اشاره کرد: دانشگاه‌ها به لحاظ نظری و مشاهدات تجربی با مشکلات درون سازمانی و برون سازمانی مختلفی مواجه هستند.

وی افزود: کیفیت پایین ورودی‌ها، آموزش کمتر کاربردی و مهارتی، عدم توجه کافی به جنبه‌های اجتماعی- فرهنگی، نگرش سنتی و کمتر علمی در اداره این موسسات، از مهم ترین مسائل اجتماعی درون سازمانی عنوان کرد.

 


( ۲ )