جشنواره بین‌المللی صلح در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۷ کد : ۳۱۱۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۰۸
انجمن علمی دانشجویی مخترعان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا(س) "جشنواره بین المللی صلح"را در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) برگزار کرد.
جشنواره بین‌المللی صلح در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جشنواره که با رویکردهای "آشنایی با ۱۷ اصل توسعه پایدار یونسکو" و "صلح جهانی؛ واقعیت یا توهم" برپا شد، دکتر کریمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) ضمن خیر مقدم به مدعوین اظهار داشت: پیام همه ادیان و مذاهب صلح و توجه به انسانیت است، گرچه می‌توان نمادهای گوناگونی را در ادیان و مذاهب مشاهده کرد اما همه آن‌ها به دنبال یک هدف مشترک یعنی رسیدن به سعادت و صلح هستند.

در ادامه دکتر پرچهر حناچی مدیر روابط بین الملل دانشگاه الزهرا (س) گفت: منظور از صلح و روابط بین‌الملل ایجاد امنیت درونی است. دلایلی که سبب اختلال در صلح می‌شود در حال حاضر بسیار متنوع بوده و با گذر زمان پیجیده‌تر نیز می‌شود. گذر زمان ساختار جوامع را پیچیده کرده و اتفاقات جدید را رقم می‌زند. در این عرصه دانش و اطلاعات باید جای اسلحه را گرفته و بدین ترتیب انسان‌ها به سوی هدایت حرکت کنند.

دکتر قشقاوی معاون کنسولی پارلمانی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه اظهار داشت: وقتی که افکار عمومی جهان تحت تاثیر تبلیغات دروغین غرب قرار دارد، به راحتی بسیاری از واقعیت‌ها وارونه جلوه داده می‌شود و حقیقت پنهان می‌ماند. بزرگ‌ترین کشورهای سازنده اسلحه‌های مدافع حقوق بشر هستند. در حال حاضر آمریکا جدیدترین و خطرناک‌ترین روش تولید و کاربرد اسلحه را در اختیار دارد و بیش از هر کشور دیگر خود را مدافع حقوق بشر می داند و معتقد است که با فروش اسلحه امنیت را برای کشور ها به ارمغان می آورد.

در ادامه دکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس در این همایش شرکت کرد و در خصوص قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در باب احقاق حقوق زنان است مطالبی را عنوان کرد.

وی همچنین به مواردی نظیر مشارکت زنان در سطوح تصمیم‌گیری و اجرایی خدمات اجتماعی، امنیت و استقرار مجدد صلح دسترسی زنان به سیستم عدلی موثر، فعال و مسئول، حفاظت از زنان در برابر تمام انواع خشونت و تبعیض، پایان دادن به مصونیت برای خشونت علیه زنان و جرایم مربوط به آن، رشد دسترسی به تعلیم و تحصیلات عالی برای دختران و زنان اشاره کرد.

سپس دکتر محمدرضا مجیدی سفیر سابق یونسکو نیز از دیگر مدعوین این جشنواره بود و از اینکه عده ای از دانشجویان در دانشگاه تک جنسیتی الزهرا (س) به مقوله صلح و حقوق بشر توجه نشان داده اند ابراز خوشحالی کرد و معتقد بود که چنین فعالیت‌هایی باید گسترش یابد.

در برنامه روز دوم جشنواره بین المللی صلح مایکل نگلر از طریق ویدیو کنفرانس درباره "صلح جهانی، توهم یا واقعیت؟ " صحبت کرد. دکتر احمد معنوی نیز به عنوان پزشک حاذق و فعال درحوزه صلح نیز سخنران بعدی برنامه بود که در زمینه صلح و سلامت سخنانی بیان کرد.

گفتنی است در حاشیه این جشنواره، نمایشگاهی از صنایع دستی ایران و سایر کشورهای حاضر در برنامه برپا شد و در پایان برنامه از سخنرانان و برگزیدگان در حوزه‌های غرفه برتر ملل، فیلم و عکاسی صلح و ماکت نیز تجلیل شد.