معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور: اگر نظام دانشگاهی قصد کمک به جامعه و حل مشکلات جامعه را دارد، باید نگاه خود را به سمت علت‌ها ببرد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۶ کد : ۳۱۱۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۸۴
معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور گفت: اگر نظام دانشگاهی قصد کمک به جامعه و حل مشکلات جامعه را دارد، باید نگاه خود را به سمت علت‌ها ببرد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور: اگر نظام دانشگاهی قصد کمک به جامعه و حل مشکلات جامعه را دارد، باید نگاه خود را به سمت علت‌ها ببرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رضا محبوبی مشاور وزیر و معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور در نشست سراسری مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور با اشاره به شاخص‌هایی که وضعیت جامعه را توضیح می‌دهند، با اعلام این نکته که در خصوص این دسته از شاخص‌ها به نظر می‌رسد که جامعه ما رو به پیشرفت است، گفت: اگر نگاهی به آمارهای همه حوزه‌های گفته شده کنیم، این موضوع را مشاهده خواهیم کرد. به طور کلی وقتی به این نوع شاخص‌ها نگاه می‌کنیم به نظر می‌رسد که از لحاظ اجتماعی می‌توان گفت وضع جامعه هم خوب است هم بد و دایم شاخص‌ها و نمودارها، رشد این شاخص‌ها را در جامعه ما نشان می‌دهد و شما هم به عنوان بخشی از این شاخص‌ها این بحث‌ها را تایید می‌کنید.

دکتر محبوبی افزود: دسته دیگر از شاخص ها که وضعیت اجتماعی را توضیح می دهند شاخص های مربوط به حوزه آسیب ها و مسایل اجتماعی است. ما نمی توانیم با تکیه بر دسته اول شاخص ها بگوییم وضع جامعه ما خوب است، شاخص های دسته اول توضیح مناسب و خوبی در مورد وضعیت جامعه به ما نمی‌دهد. دسته دیگر از شاخص ها، شاخص های مربوط به آُسیب‌ها و مشکلات اجتماعی است که آن هم مثل دسته اول شاخص ها و حتی کندتر از آن، تحت تاثیر مداخلات ما تغییر می کند، ولی تغییراتش باید رصد شود و تغییرات آن علایمی از کیفیت حیات اجتماعی ما می دهد. در دسته اول شاخص ها وضع ما خوب است، در دسته دوم رو به رشد ولی آثار منفی دارد و در دسته سوم شاخص ها که اینجا به یکی از آنها اشاره شد که باز مثل دسته دوم شاخص ها است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور با اعلام این نکته که ما به دو عامل مهم رسیدیم که چرا با این چنین وضعی رو به رو هستیم، ادامه داد: عامل نخست مشکل ساختار قدرت در کشور که نمی گذارد همه ظرفیت های کشور در استخدام امر توسعه باشد، پیامش به ما این است که ما به جای اینکه دایم به سمت معلول ها برویم، باید فکر کنیم که ریشه این مشکلات جای دیگری است. اگر ما این را نادیده بگیریم وضع همین باقی خواهد ماند.

وی در پایان گفت: گمان می‌کنم که اگر نظام دانشگاهی قصد کمک به جامعه و حل مشکلات جامعه را دارد، باید نگاه خود را به سمت علت‌ها ببرد و برای این کار باید همت و زمینه وجود داشته باشد و ترس و ابایی از گفتن حرف نباشد. دانشگاه ما باید برای ترویج فکر و درگیر کردن اندیشه در حل مسائل اجتماعی دست به کار شود و به دانشجوی خود این شهامت را بدهیم که بدون ترس حرف خود را بزند.


( ۲ )