مدیر روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری خراسان: تبدیل علم به ثروت و بالابردن رفاه عمومی جامعه از رسالت های اصلی پارک های علم وفناوری کشور است

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۵ کد : ۳۱۰۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۸۸۶
مریم نعمتی مدیر روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری خراسان درجمع مدیران شعب کمیته امداد شهرستان های خراسان رضوی درسالن همایش پارک خراسان گفت: تبدیل علم به ثروت و بالابردن رفاه عمومی جامعه از رسالت های اصلی پارک های علم وفناوری کشور است.
مدیر روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری خراسان: تبدیل علم به ثروت و بالابردن رفاه عمومی جامعه از رسالت های اصلی پارک های علم وفناوری کشور است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نعمتی دراین خصوص گفت: خوشبختانه کشور ایران در تولید علم در منطقه رتبه اول و در دنیا رتبه پانزدهم را در اختیار دارد، اما یافته های علمی در حد پایان نامه‌های مقاطع تکمیلی دانشگاه ها و تحقیقات پژوهشی مانده است و اکثراً به فناوری و محصول تبدیل نشده که با فعالیت پارک ها و مراکز رشد کشور امیدواریم نرخ تبدیل دانش به فناوری هم ارتقا پیدا کرده و به جایگاه واقعی خود از این منظر دست پیدا کنیم.

وی افزود: پارک های علم و فناوری از ابتدای سال ۱۳۸۰ در کشور فعالیت خود را شروع کردند و پارک خراسان نیز از سال ۱۳۸۱ شروع به فعالیت کرد و درحال حاضر جزو پارک های موفق کشور در حوزه های مختلف فنی تخصصی، فرهنگی، داروسازی، گیاهان دارویی و همین طور کشاورزی وصنایع غذایی می باشد.

نعمتی ادامه داد: از ابتدای تأسیس پارک خراسان تاکنون نزدیک به ۷۰۰ شرکت فناور و دانش بنیان در زمینه های تخصصی گوناگون مورد حمایت قرار گرفته اند و درحال حاضربیش از ۲۵۰ شرکت فناور مستقر در پارک وجود دارند که دستاوردهای ارزشمندی را در صنایع مختلف به دست آورده اند.

مدیر روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری خراسان اضافه کرد: مرکز رُشد انرژی، فناوری‌های فرهنگی و زیارتی، جامع، کشاورزی، ict و همچنین مراکز رُشد فناوری درشهرستان های نیشابور، تربت حیدریه و گناباد که خود به نوعی یک پارک علم و فناوری کوچک در دل شهرستان هستند که میزبان محققانی هستند که ایده و خلاقیت خود را با مشاوره این مراکز رُشد تبدیل به محصول کنند می باشند.

درادامه مهندس مظلوم زاده مدیر امورمؤسسات پارک علم و فناوری خراسان با اشاره به نام گذاری شعار سال توسط رهبرانقلاب و همچنین پررنگ بودن نقش اشتغال در همه دستگاه های اجرایی علی الخصوص افراد تحصیل کرده تحت پوشش کمیته إمداد امام خمینی خراسان رضوی إظهارداشت: به واسطه کار تحقیقاتی و خلق یک ایده و تبدیل به نمونه محصول أولیه، پارک خراسان نقش حمایت کننده این افراد را بَر عهده دارد و تا رسیدن این ایده به محصول، به عنوان مشاور در طول مسیر حاضر است.

وی افزود: در دنیا مراکز توسعه کار آفرینی (پارک های علم و فناوری ها هم جزو این مراکز هستند) از مرحله ای که ایده به یک نمونه قابل ارزیابی تبدیل شده باشد نقش شان شروع می شود.

مهندس مظلوم زاده اضافه کرد: در دنیای امروز خیلی از شرکت ها در ابتدا نمونه سازی می کنند و بدلیل عدم کشش بازار تجاری سازی نمی کنند.

مدیر امورمؤسسات پارک علم و فناوری خراسان همچنین گفت: ایده ای که به محصول رسیده است فقط ۲۰٪‏ مسیر را پیموده است و ۸۰٪‏ این مسیر به این بستگی دارد که این محصول به یک اشل تولیدی برسد و با عرضه به بازار، علاوه بَر درآمدزایی بخشی از بازار محصول تولید شده را تصاحب کند.

همچنین دراین همایش تعدادی از حاضران سؤالاتی را درخصوص نحوه ثبت شرکت دانش بنیان، حمایت ها و تسهیلات دریافتی مطرح کردند و مهندس مظلوم زاده پاسخگوی این سؤالات بود.

درادامه مدیران شعب کمیته إمداد شهرستان های خراسان رضوی از چند شرکت دانش بنیان بازدید کردند و از نزدیک شاهد پژوهش ها و دستاوردهای شرکت ها در زمینه های مختلف شدند.

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری خراسان