رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی از اصلاح ۸۰ درصد رشته محل های دانشگاه جامع علمی کاربردی خبرداد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۵ کد : ۳۱۰۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۱
دکترمحمدحسین امید با بیان اینکه اصلاح رشته محل های دانشگاه جامع علمی- کاربردی از سال گذشته آغاز شده، گفت: تا پایان سال جاری ۸۰ درصد رشته محل های این دانشگاه اصلاح می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی از اصلاح ۸۰ درصد رشته محل های دانشگاه جامع علمی کاربردی خبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی درنشست خبری گفت: پس از نامگذاری سال ۹۶ توسط مقام معظم رهبری این دانشگاه وظیفه سنگینی دارد تا بتواند این شعار را محقق کند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: در ابتدای برنامه ششم باید تعداد دانشجویان مهارتی کشور ۲۰ درصد کل دانشجویان باشند که این آمار در پایان این برنامه باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.

دکترامید عنوان کرد: بنابراین در پایان برنامه ششم باید دانشجویان مهارتی کشور به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی با بیان اینکه جمعیت دانشجویی کشور روبه کاهش است، گفت: برای اینکه بتوانیم به اولویت های برنامه ششم برسیم درحال حاضر باید ۸۰۰ هزار دانشجوی مهارتی کشور داشته باشیم درحالی که جمعیت فعلی دانشجویان مهارتی دانشگاه جامع علمی- کاربردی که بیش از دو سوم دانشجویان مهارتی را در اختیار دارد کمتر از ۴۵۰ هزار نفر است.

دکترامید با بیان اینکه درسال ۹۵ بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار فرصت تحصیلی درآموزش عالی کشور وجود داشت، گفت: این درحالی بود که تعداد متقاضیان آموزش عالی کمتر از ۷۰۰ هزار نفر بود.

وی تأکید کرد: در دانشگاه جامع علمی- کاربردی نیز حدود ۱۵۰ هزار نفر ثبت نام کردند.

دکترامید با بیان اینکه روند انعقاد تفاهم‌نامه‌های دانشگاه جامع علمی- کاربردی توسعه می یابد، تأکید کرد: در راستای تربیت نیروی مهارتی مورد نیاز صنعت تاکنون دو تفاهم نامه با منطقه پارس جنوبی و شرکت ماشین سازی اراک منعقد کرده‌ایم.

وی افزود: درصورتی که خانواده‌ها پی به درصد اشتغال دانش آموختگان این دانشگاه ببرند اقبال دانش آموزان به این دانشگاه افزایش می یابد.

دکتر امید تصریح کرد: این دانشگاه دارای هزار مرکز آموزشی است که حدود ۹۰۰ مرکز آن فعال هستند.

وی عنوان کرد: از سال ۹۵ برنامه مأموریت گرایی مراکز این دانشگاه در دستور کار قرارگرفته و تا اجرای کامل آن ادامه خواهد داشت.

وی درادامه افزود: در دنیا بیش از ۱۵ هزار شغل وجود دارد در حالی‌که مشاغل شناخته شده کشور کمتر از ۳۰۰۰ شغل است.

دکترامید گفت: این دانشگاه براساس مشاغل موجود و جدید می تواند دروس جدید، تک پودمان های جدید و دوره های مقطع دار تعریف شود.

وی با بیان اینکه درحال حاضر ۴۷۸ دوره تک پودمان و تک درس در دانشگاه جامع علمی- کاربردی فعال است، افزود: این درحالی است که ۴۶ درصد این دوره ها در سال ۹۵ تدوین و تعریف شده اند.

دکترامید با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریورماه سال جاری مشخص خواهد شد.

وی اضافه کرد: مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجدداً ارزیابی را برای سال جدید انجام دهیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی تأکید کرد: در ارزیابی مجدد مراکز این دانشگاه، اطلاعات مربوط به سال تحصیلی ۹۵-۹۶ مراکز مورد استفاده قرارمی گیرد.

وی با بیان اینکه فرهنگ سازی برای توجه بیشتر دانش‌آموزان به آموزش‌های مهارتی بسیار موثر است، افزود: باتوجه به نحوه فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی باید با فرهنگ سازی این دانشگاه بیش از گذشته به جامعه و به خصوص جوانان معرفی شود.

دکترامید درادامه گفت: پرداخت حق التدریس مدرسان این دانشگاه اصلاح می شود و به مدرسان بر اساس سابقه کاری تسهیلاتی ارائه خواهد شد.

وی عنوان کرد: تاکنون بیش از ۷۰ هزار مجوز تدریس دراین دانشگاه صادرشده است که بسیاری از این مجوزها صلاحیت حرفه ای لازم را ندارد.

رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی اظهارداشت: در سال ۹۵ برای اولین بار جذب مدرس دراین دانشگاه ازطریق فراخوان انجام شد و حدود ۴۲ هزار نفر در این فراخوان ثبت نام کردند.

دکترامید تأکید کرد: در استان‌هایی که متقاضیان تدریس در مراکز علمی-‌کاربردی بیش از سه برابر نیاز باشند، آزمون کتبی انجام و در مرحله بعد صلاحیت عمومی و حرفه ای افراد توسط هیئت های جذب استانی بررسی خواهد شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی خاطرنشان کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد و به مدرسانی که بعد از فراخوان دانشگاه جذب می شوند کارت شناسایی نیز داده می شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در صورت اعلام نیاز مراکز، تا پایان سال جاری نیز فراخوان جدیدی برای جذب مدرس اعلام خواهد کرد.

دکترامید تصریح کرد: امیدواریم در لایحه بودجه سال ۹۷ امکان تأمین اعتبار لازم برای کمک به دانشجویان این دانشگاه بویژه دانشجویان مناطق محروم فراهم شود.

کلید واژه ها: جامع علمی کاربردی