آیین بزرگداشت مقام معلم و استاد در دانشگاه صنعتی ارومیه برگزار شد

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۶ کد : ۳۰۹۹۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۴۴
به مناسبت روز معلم و مصادف با سالروز شهادت آیت الله مرتضی مطهری، آیین بزرگداشت مقام معلم و استاد، باحضور دکترعبدالهی شریف رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه، حجت الاسلام صادقی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دراین دانشگاه، هیئت رئیسه و استادان دانشگاه صنعتی ارومیه برگزارشد.
آیین بزرگداشت مقام معلم و استاد در دانشگاه صنعتی ارومیه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکترعبدالهی شریف طی سخنانی دراین آیین، با تبریک اعیاد شعبانیه و گرامی داشت روز معلم و یاد و خاطره شهید آیت الله مطهری، از تلاش‌های بی‌دریغ استادان دانشگاه برای تربیت نسل جوان قدردانی کرد و گفت: شغل معلمی یکی از شغل های مقدس در تمامی جوامع بشری است و درعین اینکه مقدس است یکی از سخت ترین شغل هاست فلذا از یک منظر شما استادان و معلمان دلسوز از اینکه این شغل را انتخاب کرده اید باید به خود ببالید و از منظر دیگر مسئولیت سنگینی بر دوش شماست. چرا که گاهی باید در نقش پدر یا مادر مهربان برای دانشجو ظاهر شوید، گاهی به عنوان یک دوست و یا گاهی به عنوان قاضی یا داور عمل میکنید که جملگی این نقش آفرینی ها تاثیر زیادی در زندگی و آینده دانشجویان دارد پس شما سرمایه‌های ما هستید و به گردن همه دانش‌آموزان و دانش‌جویان حق بزرگی دارید.

وی با اشاره به همکاری های موثر و مفید استادان و کارکنان در بخش های مختلف دانشگاه، افزود: این حالت پایداری که مجموعه دانشگاه صنعتی در مقایسه با دو سه سال پیش دارد مرهون تلاش همکاران هیئت علمی، مدیران میانی، اعضای هیئت رئیسه و کارکنان دانشگاه هست که دست به دست هم دادند و دانشگاه را در مسیر حرکت رو به جلو یاری کردند و در نهایت آرامش در مجموعه حاکم شد و امیدواریم با همت و مشارکت فعال همه همکاران این مسیر کماکان ادامه یافته و آنچه که شایسته و در شان دانشگاه صنعتی ارومیه است را جامه عمل پوشانده و به جایگاه های بالاتری سوق دهیم.

دکترعبدالهی شریف درادامه، رتبه دانشگاه را بین دانشگاه های صنعتی کشور، سیزدهم عنوان کرد و گفت: رتبه ۱۳ در بین دانشگاه های صنعتی کشور شاید رتبه بدی نباشد ولی نباید به آن قناعت کنیم و باید با تمام تلاش مان سعی کنیم که جزو ۱۰ دانشگاه برتر صنعتی کشور باشیم و این دور از انتظار نیست. خوشبختانه نیروهای مجموعه جوان و با انگیزه بالا هستند و رسیدن به این اهداف، اهداف بلند پروازانه ای نخواهد بود و قطعاً قابل دسترسی می باشد که انشادالله با همت شما به این اهداف خواهیم رسید.

وی به مباحث پیش روی مجموعه مدیریت دانشگاه اشاره کرد و افزود: درخصوص تدوین برنامه راهبردی دانشگاه، تثبیت زمین طرح جامع و سایت جهتلو، طرح احداث مجتمع ورزشی دانشگاه، اجرای نظارت و ارزیابی درونی، ایجاد هیئت ممیزه مستقل، افتتاح یک طبقه از ساختمان هفده طبقه، بهره برداری از مرکز رشد دانشگاه، تخصیص گرنت و تبدیل وضعیت همکاران به همفکری و تشریک مساعی با اعضای هیئت علمی پرداخت.

رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه ضمن دعوت از اعضای هیئت علمی جهت جلب مشارکت حداکثری درانتخابات ۹۶ گفت: برای اینکه بتوانیم انتخابات پرشوری داشته و با خرد جمعی مناسب ترین گزینه را برای اداره کشور انتخاب کنیم جامعه از ما انتظار دارد تا به عنوان قشر فرهیخته دانشگاهی در رابطه با ترغیب مجموعه های تحت مدیریت خود، در رابطه با ترغیب دانشجویان و در کل در مورد ترغیب مجموعه هایی که از ما حرف شنوی دارند برای شرکت جدی تر در انتخابات فعال باشیم. چرا که تاثیرگذاری اجتماعی از وظایف اساسی و مسئولیت های ما بوده و توسعه کشور و رفاه مجموعه دانشگاه وابسته به این انتخابات خواهد بود.

دکترعبدالهی شریف در پایان، توسعه شرکت های دانش بنیان، جذب اعتبار پژوهشی گرنت صنعتی از سوی اعضای هیئت علمی، مدیریت سبز را مورد اهمیت قرار داد و ابرازامیدواری کرد: با توجه به اینکه نگرش وزارت علوم به دانشگاه های نسل آینده دانشگاه هایی با شرکت های دانش بنیان توسعه یافته است، اعضای هیئت علمی نسبت به این موارد اهتمام جدی داشته باشند.

حجت الاسلام صادقی نیز دراین برنامه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، با گرامیداشت نام و یاد استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری گفت: فلسفه نامگذاری این روز به نام معلم و تقدیر از زحمات استادان پرتلاش و خدوم به خاطر روشنگری و آگاه سازی شهید مطهری (ره) بوده است. آن شهید بزرگوار در آن دوره حساس نقشی فعال و پررنگ در بالابردن شناخت جوانان و دانشجویان از معارف ناب اسلامی داشتند که معلمان و استادان دانشگاه باید با الگوبرداری از سیره شهید مطهری، با تمام توان در ادامه راه این شهید عالی‌قدر بکوشند تا به فضل خدای متعال در تعلیم و تربیت نسل آینده ساز میهن اسلامی روزبه روز توفیق بیشتری کسب کنند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه با اشاره به میلاد امام زمان (عج) و تبریک نیمه شعبان گفت: ظهور امام زمان (عج) برای برقراری عدالت است عدالتی که همه شعارش را میدهند اما در حکومت امام زمان عدالت هدف نیست بلکه عدالت زمینه و بستری است برای تربیت انسان، یعنی محیطی همراه با عدالت تا در آن انسانهای با کمال پرورش یابند.

حجت الاسلام صادقی درادامه گفت: در وصف امامان معصوم (ع) گفته شده است: «انتم ساسه العباد» شما سیاست مداران بندگان خدا هستید. سیاست اهل بیت بهترین روش معقول کشورداری و دین داری است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ضمن تقدیر و تشکر از اعضای هیئت رئیسه درخصوص اداره دانشگاه و آرامشی که هست گفت: آرامش مجموعه با دور شدن حاشیه ها و افرادی که حاشیه دار هستند ایجاد می‌شود، لذا اگر این آرامش تداوم داشته باشد باعث رشد دانشگاه خواهد بود والا عقب گرد علمی خواهد بود.

حجت الاسلام صادقی درپایان ضمن نکوهیدن دید سیاسی و سیاست زدگی به علم و دانش، افزود: مقام معظم رهبری می فرمایند: «دانشگاه باید سیاسی باشد ولی نباید باشگاه احزاب باشد» فلذا دید سیاسی و سیاست زدگی به علم و دانش آفت است و باید از آن برحذر بود.

گفتنی است درپایان این برنامه، از اعضای هیئت علمی دانشگاه به مناسب روز بزرگداشت مقام معلم و مقام استاد با اهدا لوح و هدیه توسط هیئت رئیسه تجلیل شد.

کلید واژه ها: صنعتی ارومیه