تعامل دانشگاه با جامعه یکی از سیاست های راهبردی دانشگاه کاشان است

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۲ کد : ۳۰۹۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۶
دکترعباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان گفت: یکی از سیاست های راهبردی این دانشگاه ارتباط و تعامل با جامعه و مردم شهر است.
تعامل دانشگاه با جامعه یکی از سیاست های راهبردی دانشگاه کاشان است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترزراعت در جمع نمازگزاران در مسجد امیرالمؤمنین (ع) کاشان، تعامل با جامعه را برای رفع نیازهای شهر ضروری دانست و گفت: دانشگاه کاشان با دارا بودن پتانسیل های بالقوه اعضای هیئت علمی توانمند و متخصص در تمامی زمینه ها، آماده ارائه طرح های تحقیقاتی برای حل مسائل و مشکلات این شهر است.

وی به رشد افتخارات و موفقیت های آموزش عالی کشور در چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: ایران رتبه نخست را در شتاب علمی جهان دارد.

رئیس دانشگاه کاشان تاکید کرد: ایران در جهان به لحاظ رتبه علمی و تولید علم از رتبه ۲۵ در سال ۲۰۱۳ به رتبه ۱۷ ارتقا پیدا کرد و در منطقه نیز در سال گذشته رتبه اول را کسب کرده است.

دکترزراعت به یک هزار و ۱۲۶ شرکت دانش بنیان در کشور اشاره کرد و افزود: دراین شرکت ها ۳۰ هزار نفر شاغل هستند و رشد ۱۶ درصدی صادرات راداشته است.

رئیس دانشگاه کاشان رشد اعتبارات پژوهشی را از دیگر افتخارات آموزش عالی کشور در سال تحصیلی جدید عنوان کرد و گفت: اعتبارات پژوهشی از زیر نیم درصد برای نخستین بار در سال ۹۶ به دو درصد ارتقا یافته است که این امر جای تقدیر دارد.

دکترزراعت همچنین به توسعه علمی و کسب افتخارات و موفقیت های دانشگاه کاشان از سال ۹۳ تاکنون اشاره کرد و اظهارداشت: هر سال آموزش عالی دانشگاه های کشور را در ۲۵ شاخص بررسی و مورد ارزیابی قرارمی دهد که در سال گذشته دانشگاه کاشان به عنوان تنهاترین دانشگاه غیر از مرکز استان در بین ۱۰ دانشگاه برتر کشور قرارگرفت.

وی قرارگرفتن دانشگاه کاشان در ردیف سطح ۲ دانشگاه ها را از دیگر افتخارات این دانشگاه عنوان کرد و افزود: دولت تدبیر و امید برای نظم دهی دانشگاه ها، طرح آمایش دانشگاه ها را مطرح و براین اساس دانشگاه ها را به چهار سطح تقسیم بندی کرد که طی دارا بودن شاخصه های مثبت، دانشگاه کاشان توانست در ردیف سطح دو قرار گیرد.

رئیس دانشگاه کاشان گفت: قرارگرفتن این دانشگاه جزو یک درصد برتر دانشگاه های جهان، معرفی چهار استاد این دانشگاه به عنوان برترین دانشمندان ایرانی و یک درصد برتر دانشمندان جهان و معرفی یکی از استادان این دانشگاه به عنوان جوان ترین و پرکارترین دانشمند بین المللی از دیگر افتخارات این دانشگاه طی این چند سال اخیر بوده است.

دکترزراعت خاطرنشان کرد: دانشگاه کاشان در شاخص های پژوهشی نیز توانست بعد از دانشگاه تهران، رتبه دوم را کسب کند.

وی به کسب رتبه نخست آزمایشگاه مرکزی دانشگاه کاشان در سال جاری اشاره کرد و افزود: دانشگاه کاشان همچنین توانست در ردیف ۱۰ دانشگاه برتر سبز کشور به لحاظ انرژی پاک، تولید و مصرف و ترویج انرژی قرار گیرد.

دکترزراعت با اشاره به دارا بودن پتانسیل بالقوه انرژی خورشیدی در این شهرستان خاطرنشان کرد: دانشگاه کاشان برای کاهش مصرف انرژی، آماده همکاری برای نصب سلول های خورشیدی روی پشت بام های منازل این شهر است.

رئیس دانشگاه کاشان رصدخانه بین المللی کامو را فرصتی مناسب برای توسعه شهر کاشان دانست و گفت: مدیریت و انجام امور پژوهشی این رصدخانه در آینده نزدیک به دانشگاه کاشان واگذار خواهد شد.

دکترزراعت افتتاح شعبه آی سی تی پی دراین دانشگاه را از دیگر فعالیت ها عنوان کرد و گفت: با حمایت وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری این شعبه به زودی در پژوهشکده قمصر دانشگاه افتتاح خواهد شد.

رئیس دانشگاه کاشان درپایان اعلام کرد: این دانشگاه آماده هرگونه همکاری برای در اختیار قراردادن آزمایشگاه ها، کارگاه ها و کتابخانه ها و برای انجام طرح‌های تحقیقاتی محققان و پژوهشگران و ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت است.

کلید واژه ها: کاشان