پیام حضرت آیت الله سبحانی به سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان مناطق ۲ و ۹ کشور در دانشگاه مازندران

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۲۳:۴۱ کد : ۳۰۹۵۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۴
حضرت آیت الله سبحانی به مناسبت برگزاری سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان مناطق ۲ و ۹ کشور در دانشگاه مازندران ، پیامی صادر کرد.
پیام حضرت آیت الله سبحانی به سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان مناطق ۲ و ۹ کشور در دانشگاه مازندران

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن مجید یگانه معجزه جاویدان پیامبر خاتم (ص) است. با اینکه رسول گرامی (ص) با دلایل و بینات زیادی مبعوث گردیده و هر یک از آنها دلیل قاطعی بر صحت ادعای اوست، ولی در میان آنها، تنها گواه جاودان که امروز هم بر تارک اعصار می درخشد، همان قرآن مجید است که مایه فخر و مباهات ماست.

در عظمت قرآن، همین بس که فزون از چهارده قرن تحدی نموده و جهانیان را به مقابله با خود فرا خوانده است اما تاکنون بشر نتوانسته حتی سوره کوتاهی مانند سوره کوثر بیاورد. اگر قرآن می فرماید: (و اِن کُنتُم فی رَیب ممّا نزُلنا عَلی عبدنا فَاتُوا بسُورهِ مِن مِثُله وَ ادعُوا شُهَداءکُمُ مِن دُونِ اللهِ اِن کُنتُم صادقین) (بقره /۲۳) در حقیقت یک خبر غیبی است که مرور زمان کوچک ترین شک و تردیدی بر آن ننشانده است.

عظمت مسلمانان در عصر رسول خدا و در اعصار بعدی، به خاطر عنایت به قرآن و حفظ و آموزش آن بوده و به منظور حفظ و نگهداری این کتاب، علومی را پایه گذاری کردند و اگر زبان عربی زنده است، به خاطر قرآن است. اگر عالمان اسلامی دانش هایی را مانند صرف، نحو، اشتقاق، معانی و بیان و غیره پی ریزی نموده اند، برای فهم این معجزه جاودان می باشد. بنابراین، مسلمانان جهان، باید با تمام قدرت، در گسترش همه جانبه این کتاب بکوشند. از روخوانی گرفته تا تجوید و تحسین صوت و درک مفاهیم و ترویج آن، همه از وظایف ما به شمار می آیند.

شکی نیست که قرآن، قبل از انقلاب اسلامی، تا حدی مهجور بود و یکی از ثمرات انقلاب این است که توجه جوانان و مراکز را نسبت به قرآن جلب نمود و بحمدالله هم اکنون در کشور، صدها حافظ قرآن داریم.

این جانب، از همین راه دور، از کلیه کسانی که این فضای علمی و این همایش روحانی را پدید آورده اند، تشکر می کنم و می خواهم که گام های بلندتری در تمام نقاط ایران بردارند و مراکز تحفیظ قرآن و تعلیم آن را گسترش دهند.

استادان قرآن در ضمن تعلیم قرآن، زیبایی های این کتاب الهی و پیام های جهانی آن را به جوانان بیاموزند تا روشن شود، آنچه که پیامبر (ص) فرموده، حق مسلم و پابرجاست، آنجا که فرمود: (اذا التبستُ عَلیکُم الفِتن کقطع اللیل المظلم فعلیکُم بالقرآن) (آن گاه که تاریکی های فتنه ها _ مذاهب ساختگی _ به سان تاریکی شب، افق را بر شما تیره و تار ساخت، به قرآن چنگ بزنید.

و در حدیث ثقلین پیروی از خاندان رسالت را در کنار قرآن ضروری دانسته و جامعه را به تمسک به تقلین (دو چیز گرانبها یعنی قرآن و عترت خود) دعوت نموده است.

بارالها ما را با قرآن و قرآنیان محشور بفرما!

خداوندا دست ما را از شفاعت ثقلین کوتاه مفرما!

کشور ما را در پناه قرآن و عترت، از گزند دشمنان حفظ بفرما!

 

 


( ۱ )