باحضور دکترامید، تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه جامع علمی کاربردی و شرکت ماشین سازی اراک امضا شد

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۴ کد : ۳۰۸۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۵
به منظور گسترش همکاری های آموزشی- پژوهشی، تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه جامع علمی کاربردی و شرکت ماشین سازی اراک با حضور دکترمحمد حسین امید رئیس این دانشگاه و جعفر صفری مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ماشین سازی اراک منعقد شد.
باحضور دکترامید، تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه جامع علمی کاربردی و شرکت ماشین سازی اراک امضا شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم نامه با هدف ارتقای شغلی و حرفه‌ای مطابق با فناوری روز وافزایش بهره‌وری نیروی کار با تاکید برآموزش در محیط کار و در راستای اهداف نظام آموزش عالی مهارتی و فراهم‌سازی زیربنای مناسب برای ارتقای کیفیت مهارت‌آموزی درصنایع، دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان مرکزی و مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک امضا شد.

دکترامید دراین جلسه گفت: درحال حاضر حدود ۴۵۰ هزار دانشجوی فعال دراین دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: دراین دانشگاه حدود ۹۰۰ رشته مصوب درمقاطع مختلف وجود دارد که در حال اجراست و این تنوع رشته‌ها در سطح دانشگاه‌ها بی‌نظیر است.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهارداشت: یکی از مزایای این دانشگاه این است که می‌توان ظرف ۶ ماه رشته جدید تعریف و بلافاصله برای آن دانشجو جذب کرد.

دکترامید عنوان کرد: در راستای اهداف دانشگاه یکی از اقداماتی که آغاز شده است شناسایی مشاغل جدید با کمک واحدهای استانی است چراکه فاصله ما با دنیا از این لحاظ زیاد است.

وی ادامه داد: در دنیا ۱۵ تا ۱۷ هزار شغل تعریف شده، وجود دارد. لیکن در کشور ما این رقم به سه هزار شغل هم نمی‌رسد که این فاصله بزرگی است. ما می‌توانیم مشاغل بسیاری متناسب با فرهنگ، دین و آداب خود تعریف کنیم و برای آن آموزش هم بدهیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهارداشت: این ظرفیت در دانشگاه وجود دارد که به سرعت مشاغل مختلف را شناسایی کرده و برای آنها آموزش‌ها و مهارت‌های لازم را ارائه و پودمان تعریف کند و از تجمیع این پودمان‌ها مدرک منتج شود.

دکترامید عنوان کرد: اولویت اصلی دانشگاه تقویت مراکز آموزشی در جوار صنعت است. برخی مراکز آموزشی دانشگاه فعالیت‌هایی شبیه دانشگاه‌های نظری انجام می‌دهند، ازاین رو برای آنها محدودیت قائل شده ایم، اما برای مراکز در جوار صنعت دراین دانشگاه محدودیتی در جذب دانشجو وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به نامگذاری امسال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال» برای اینکه بخشی از این وظیفه بسیار مهم که مقام معظم رهبری به دولت محول کرده‌اند را برعهده گیریم، با مراکزی که توان تربیت نیروهای مهارتی دارند وارد مذاکره شده‌ایم که یکی از این مراکز شرکت ماشین سازی اراک است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: قراراست در توسعه مرکز علمی کاربردی که به ماشین سازی اراک وابسته است و نیز در زمینه‌های پرورش نیروهای مورد نیاز در تمام زمینه‌هایی که در حیطه تخصصی شرکت است، همکاری و مشارکت کنیم.

دکترامید اظهار داشت: اراک مرکز صنعت کشور و صنایع است، از این رو سعی بر این است که تاسیس مراکز علمی کاربردی دیگری در استان با کمک دانشگاه جامع استان دنبال شود.

وی درخصوص توسعه دانشگاه در بعد بین المللی نیز گفت: آمادگی و ظرفیت توسعه و ایجاد مراکز در بعد داخلی و بین‌المللی در دانشگاه جامع علمی کاربردی وجود دارد و در همین راستا شورای مرکزی دانشگاه ۲ مصوبه داشته است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: ایجاد مراکز آموزشی در خارج از کشور است که مجوز آن اخذ شده و پذیرش دانشجوی خارجی با شرایط خاص است که برخی کشورها در این خصوص علاقمندی نشان داده‌اند از برنامه های بین الملل این دانشگاه به شمار می رود.

دکترعبدالعلی ذوالانواری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی نیز دراین جلسه ضمن بیان مشخصه های دانشگاه مهارتی، ابراز امیدواری کرد با توافقاتی که بین دانشگاه و صنایع در استان در راستای ارتباط بیستر دانشگاه و صنعت صورت می پذیرد شاهد اشتغال بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان باشیم.

جعفر صفری مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ماشین سازی اراک نیز دراین جلسه ضمن معرفی شرکت ماشین سازی آمادگی این شرکت را جهت توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی با دانشگاه ها اعلام کرد و گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی با سیستم مهارتی خود می تواند بخش عمده ای از نیاز نیروی انسانی ماهر در صنایع را رفع کند.

وی افزود: به دنبال این هستیم که ماشین سازی را پایلوت ارتباط صنعت و دانشگاه کنیم و با دانشگاه های مختلف برای پیشرفت و توسعه وارد مذاکره شویم.

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ماشین سازی اراک ادامه داد: ماشین سازی پتانسیل جذب دانشجویان خارجی را داراست و به خوبی می تواند آنها را آموزش دهد. این شرکت به دلیل دارا بودن ابعاد مختلف و صنایع مختلف در خود مزیت بسیاری نسبت به سایر صنایع در کشور دارد.

صفری گفت: شرکت ماشین سازی اراک توسط "کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا" به عنوان شرکت دانش بنیان صنعتی در دسته فناوری، تجهیزات ومواد پیشرفته نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تایید شده و نام شرکت در فهرست شرکت های دانش بنیان صنعتی درج شده است.

کلید واژه ها: جامع علمی کاربردی