وزیر علوم اعلام کرد: ایران در منطقه مستحکم ترین نظام آموزش عالی را پایه ریزی کرده است

۳۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۵ کد : ۳۰۳۸۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۳۷
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران اسلامی امروزه نه تنها در میان کشورهای منطقه بلکه در کشورهای توسعه یافته نیز از لحاظ شاخص رشد نیروی انسانی در جایگاه بالایی قرار دارد و بلاشک در منطقه مستحکم ترین نظام آموزش عالی را پایه ریزی کرده است.
وزیر علوم اعلام کرد: ایران در منطقه مستحکم ترین نظام آموزش عالی  را پایه ریزی کرده است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در اولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی افزود: دو ملت بزرگ ایران و ایتالیا دارای ظرفیت‌های بی‌شماری در همکاری‌های فیمابین هستند که می‌تواند در راستای رشد و تعالی مردم آن مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر فرهادی گفت: ایران و ایتالیا دو کشور باستانی با تمدن دیرینه و فرهنگ ساز می باشند که در طول تاریخ همواره ارتباط خوب و منطقی داشته و احترام به مردم و ملت یکدیگر را مدنظر قرار داده اند.

وزیر علوم با اشاره به یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی ایران و ایتالیا که در شهریور ۱۳۹۴ (سپتامبر ۲۰۱۵) امضاء شد گفت: تشکیل کمیته علمی مشترک فی‌مابین و ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دو کشور به همراه روابط عمیق فرهنگی و عزم اراده دو کشور برای توسعه همکاری‌های علمی و فناوری، پشتوانه فعالیت‌های کنونی و آتی دو کشور به حساب می‌آید و برگزاری اولین نشست علم، فناوری و نوآوری نیز می‌تواند نقطه عطف این مراودات علمی باشد.

دکتر فرهادی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در تمامی زمینه‌ها با کشور دوست، ایتالیا آمادگی دارد و همکاری در بخش علم و فناوری، که مخاطب اصلی آن، قشر تحصیل‌کرده، نخبه و توانا می‌باشند می‌تواند بستر مناسبی برای رشد این همکاری‌ها باشد.

وزیر علوم گفت: ما اعتقاد داریم که مابین دانشمندان و فناوران کشورها نباید مرز و مانعی وجود داشته باشد. علم امروز دنیا نتایج هزاران سال تلاش دانشمندان در اقصی نقاط جهان است و مشارکت علمی جهانیان نه یک پیشنهاد بلکه یک ضرورت برای رشد و تعالی است. این مشارکت علمی هم در سطح سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلان و هم در سطح اجرایی و بر داشتن گام‌های عملی مورد نیاز است.

دکتر فرهادی تاکید کرد: تثبیت دستاوردهای دو جانبه میان ایران و ایتالیا نیازمند شتاب بخشیدن به روند همکاری‌های علمی در تمامی سطوح، داشتن نقشه راه چند ساله همکاری‌ها، سرمایه‌گذاری مالی طرفین و شناخت بیشتر یکدیگر است و آنچه که موجب دلگرمی و اطمینان بیشتر برای دستیابی به اهداف این همکاری‌ها می‌باشد، وجود اراده سیاسی لازم در بالاترین سطح در میان طرفین است.

وزیر علوم ابراز امید واری کرد: اولین نشست علوم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی در زمینه سطوح مختلف همکاری‌ها از جمله همکاری در سطح دانشگاه با دانشگاه برنامه‌ریزی برای مراودات بنگاه با بنگاه، همکاری پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های حمایتی دو طرف عملکرد خوبی داشته باشد.